Streaming wideo a wydajność łącza

Może ktoś się orientuje jaka jest mniej więcej oczywiście potrzebna prędkość wychodząca łącza internetowego aby móc nadawać strumieniowo , w czasie rzeczywistym wideo (mniej więcej tego typu i jakości jak transmisje z HotZlotu) dla powiedzmy 50-100 jednocześnie oglądających.

Wystarczy wiedzieć jaki bit rate będzie miał nadawany materiał…

Załóżmy, że 256kbps, co oznacza że pasuje mieć upload min. 256kbps (choć ten będzie za mały, warto dodać ok. 10% zapasu)

Zatem 100 osób wymaga łącza 25600kbps + 10% czyli ok. 28 Mbps

Thx. Hmmmm To chyba nie może być tak proste. Transmisje HotZlotu pewnie więcej osób oglądało a nie wydaje mi się aby jeszcze większe prędkości były tam organizowane. Ciekawy problem.

transmisja była organizowana we współpracy z ATM, a oni mają światłowody,radiolinie i inne bajery o niewyobrażalnych przepustowościach

To to ja wiem ale przecież nie mają siatki na cały kraj. Ryn nie jest taką wielką miejscowością - czyżby i tam jakaś nitka była … ciekawy problem…

Problem jest bardziej złożony, niż to się wydaje… Aby móc nadawać strumieniowo (np. samą muzykę w znośnej jakości mp3 32kbps 44kHz) wystarczy już proste łącze z “uploadem” nawet 64kbps. Wtedy jednak puszcza się taką transmisję przez zewnętrzny, dedykowany serwer (ceny nie są zabójcze nawet dla amatorów, za cenę ~180-200PLN można znaleźć bardzo dobre serwery bez ograniczeń na ruch sieciowy, co i tak jest lepsze i tańsze, niż “polepszanie” opcji domowego/firmowego internetu) - transmisja wtedy “leci” najpierw do serwera pośredniczącego a dopiero do niego łączą się klienci.

Klient łącząc się do serwera strumieniowego najpierw negocjuje połączenie - do najważniejszej kwestii należy określenie “szybkości” łącza użytkownika (czyli z jaką prędkością maksymalną wysyłać dane).

Kolejna sprawa, że to nie jest tak proste, że x50 użytkowników wygeneruje x50 więcej ruchu sieciowego. Serwery strumieniowe korzystają z dobrodziejstw sieci komputerowych w postaci Multicastów, Reflected Multicastów, Unicastów: stosuje się też sporo serwerów pośredniczących, przykładowo teraz słucham “Zetki” i można rzucić okiem na pls (http://www.radiozet.pl/externals/radioz … diozet.pls). Przy jednak najgorszym scenariuszu możesz założyć, że maksymalne wyjście dla jednego klienta (np. 32kbps) mnożysz przez ilość możliwych do podłączenia użytkowników (określasz to maksimum w serwerze mediów struminiowych), wartość wypada też pomnożyć przez x1,2 (chociaż 20% narzutu na ruch sieciowy).

Dodane 03.09.2009 (Cz) 10:41

Na upartego, przy dobrej pogodzie wystarczył do tego netbook z kartą 3G :wink: (ale to już hardcore).