Strefa czasowa - problem w grach

Witam.

Muszę się rozprawić z drobnym problemem, który troszeczkę mnie irytuje od pewnego czasu.

W grach typu Lineage 2, często mi się zdarza, że umawiam się z obcokrajowcami (najczęściej pochodzenia rumuńskiego) by być o danej godzinie w grze.

Problem polega na tym, że za bardzo nie mogę skumać z tym “przeliczaniem” stref czasowych.

Polska leży w strefie GMT+1, tak więc jeśli jakiś koleś ( z Rumunii GMT +2), pisze, że mam być o godzinie np. 23.00 GMT +2, czyli najzwyczajniej polskiego czasu, mam być online w grze o godz. 22.00 ? :slight_smile:

Pozdro :slight_smile:

Tylko jeszcze musisz się dogadać jak z letnim i zimowym, bo w praktyce latem mamy GMT +2… tyle, że często się to pomija, albo mówi się o czasie letnim GMT +1. Więc jak gość z Rumunii przekombinuje i policzy sobie, ze latem ma GMT +3 to możecie się nie dogadać.

Umawiajcie się wg czasu uniwersalnego, wtedy uniknie się kłopotów z przeliczaniem :slight_smile:

UTC everywhere!

I problemów nie ma :wink:

My jesteśmy w GMT+1, Rumunia w GMT+2. Czyli odpowiednio godzinę i dwie do przodu w stosunku do Londynu. Czyli Rumunia jest godzinę do przodu w stosunku do Polski. Czyli jak u niego jest 23:00, to u nas 22:00.

Czasu letniego używa się chyba w całej Europie (bo np. w Afryce już nie wszędzie), więc to nie problem.

A Rosja przez przypadek nie zrezygnowała ze zmiany czasu z letniego na zimowy, i z zimowego na letni? Coś mi się obiło o uszy\

http://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/art … imowy.html

Owszem, dlatego napisałem…

“UTC everywhere… i problemów nigdzie nie ma ;)”

Teraz sam się pogubiłem. Teraz jesteśmy GMT+1, a zimą GMT+2? Anglia też przestawia, to zimą są oni GMT+1?

W godzinie pisania posta jest UTC 08:39, a gdyby to była zima to UTC 07:39?

Nie, nie nie…

Czas letni dodaje się +1 godzinę wszędzie…

W czasie letnim Polska ma GMT+2, a Anglia GMT+1 zamiast GMT+1 i GMT.

UTC to Uniwersalny czas koordynowany, jest zawsze “taki sam” i nie zmienia się go na lato/zimę.

Polecam informację o UTC:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Uniwersalny_czas_koordynowany

Mówiłem, że mi się pomieszało :wink:

Czyli że teraz mamy GMT+2, to UTC jest 07:39, a zimą jest GMT+1, czyli gdyby my mieliśmy zimę i była 09:39, to UTC by był 08:39?

Nie, nie, nie - second time…

UTC nie zmienia się na zimę i wszędzie na świecie ma identyczną wartość.

Gdy UTC = 12:00

(Na chwilę obecną) New York City = 08:00, ponieważ:

Standard time zone: UTC/GMT -5 hours

Daylight saving time: +1 hour

Current time zone offset: UTC/GMT -4 hours

London = 13:00

Standard time zone: No UTC/GMT offset

Daylight saving time: +1 hour

Current time zone offset: UTC/GMT +1 hour

Warsaw = 14:00

Standard time zone: UTC/GMT +1 hour

Daylight saving time: +1 hour

Current time zone offset: UTC/GMT +2 hours

Moscow = 16:00

Standard time zone: UTC/GMT +3 hours

Daylight saving time: +1 hour

Current time zone offset: UTC/GMT +4 hours

Widzisz?

UTC wszędzie jest taki sam, bo stanowi podstawę dla odliczania czasu, więc umawiając się ze znajomym na 12:00 UTC, ty w Polsce będziesz miał się spotkać o 14:00 a znajomy z Nowego Jorku o 08:00…

Jeżeli to byłaby zima to ty miałbyś się spotkać o 13:00 a znajomy o 07:00…

Aaaa, teraz rozumiem :wink: Dzięki za wytłumaczenie :smiley: