Strona szkolna - CMS

Witam

Niedługo będę zabierał się do tworzenia strony internetowej mojej szkoły. Zastanawiam się, czy skorzystać z jakiegoś gotowego CMS’a czy napisać własny.

To, co CMS powinien mieć to przede wszystkim:

dodawanie/usuwanie/edycja newsów

dodawanie/usuwanie/edycja podstron

zarządzanie pozycjami menu

system uprawnień dla adminów

  • inne mniejsze bajery

Baza danych strony także nie byłaby skomplikowana.

Wszystko wydaje się być więc dosyć łatwe do napisania samemu, tym bardziej, że niedawno tworzyłem już podobny CMS od podstaw. Mały dylemat stanowi również galeria. Zastanawiam się, czy ją też napisać samemu, czy zaufać jakimś gotowym rozwiązaniom.

Osobiście jestem bardziej przychylny samodzielnemu pisaniu systemu zarządzania. Wydaje mi się, że wtedy miałbym dużo większą kontrolę nad strukturą strony, łatwiej byłoby mi dodawać nowe rzeczy. Ale to są tylko moje przypuszczenia, bo nigdy nie korzystałem z gotowego CMS’a

Co Wy o tym myślicie ? Czy jeśli czuje się na siłach, to powinienem pisać własny CMS, własną galerię, czy raczej skorzystać z gotowców ? Macie duże doświadczenie w tej branży, więc liczę na rady

Pozdrawiam

Pisanie własnego CMS-a ma swoje plusy i minusy. Plusem jest to, że wszystko jest zrobione pod dane warunki, minusem jest z kolei duża ilość czasu poświęconego pisaniu (co najmniej kilka dni :? ), rozplanowaniu itp. Poleciłbym niezawodny gotowy CMS, Joomla! z obsługą użytkowników, praw i wszystko co wyżej. :smiley:

Czasem, który musiałbym spędzić nad pisaniem CMS’a zbytnio się nie przejmuję. Mam go dużo, poza tym- to sama przyjemność :slight_smile: Co do Joomli to mam wrażenie, że jest ona zbyt rozbudowana jak na potrzeby tej strony. Czekam na dalsze opinie : )

Na stronę szkoły lepszym rozwiązaniem, będzie gotowy, ogólnie dostępny, CMS, np wspomniana Joomla!. No chyba, że wymagają od Ciebie jakiegoś autorskiego rozwiązania lub jeżeli chcesz go stworzyć z ambicji :slight_smile: Innym argumentem przemawiającym ZA zastosowaniem gotowego CMS-a jest prawdopodobne przejęcie serwisu przez innego ucznia, jak już skończysz edukację, no chyba, że masz zamiar nie zdać parę lat albo zajmować się nim także po jej ukończeniu. Wtedy łatwiej będzie komuś opanować i modyfikować taką Joomlę niż Twój autorski CMS.

P.S.

Oczywiście Joomla! to tylko propozycja, masz w czym wybierać

Możesz użyć joomli, chyba że masz ambicje na stworzenie własnego cmsa, zawsze to jakaś reklama osoby, napewno dużo osób by ją odwiedziało. Podeślę Ci na PW adres mojej szkoły, stoi ona na joomli od dłuższego czasu i w tym do czego jest wykorzystywana świetnie się spisuje.

Pozdrawiam

Ja polecam CMS Made Simple

online demo: http://php.opensourcecms.com/scripts/de … scriptid=9

postaw na Word press’ie

Kilka dni na napisanie systemu CMS? Może przy użyciu jakiegoś frameworka dałoby radę machnąć coś prostego, ale do tego potrzebna jest wiedza i doświadczenie.

Wydaje mi się że w tym czasie do prostego serwisu lepiej jest wdrożyć jakieś gotowe rozwiązanie i te “kilka dni” poświęcić na poznanie go oraz ewentualne drobne przeróbki pod własne potrzeby.

World Press to system do blogów. Nie spełnia warunku “dodawanie/usuwanie/edycja podstron”.

Tak jak niektórzy powyżej polecam joomle :slight_smile:

Oczywiście, że spełnia:) Polecam prezentacje możliwości wordpressa pod adresem http://www.elegantthemes.com/.

Prócz standardowych rozwiązań szablony w wyżej wymienionej prezentacji posiadają dodatkowy moduł epanel, który drastycznie zwiększa możliwości systemu.

Przykładowo:

a) kontrolowanie kategorii i stron

b) kontrola nawigacji, layoutu

c) seo

d) css i tak dalej.

Także w obecnej formie wordpress jest na prawdę rozwiązaniem wartym uwagi.

Wracając do tematu :slight_smile:

Co do CMS Joomla - genialne rozwiązanie. Z działem extensions Joomle można rozbudować do dowolnie wybranej postaci.

Warto zerknąć też na to co oferuje Drupal - dawno się nim nie interesowałem ale wiem, że system sam w sobie proponuje dość ciekawe rozwiązania i możliwości rozbudowy.

Tak na prawdę wszystko zależy od tego, w którym kierunku chcesz pójść.

Osobiście przy budowie witryny internetowej szkoły bardziej skupiłbym się nad rozważeniem tego co zrobić aby ludzie tę witrynę odwiedzali, a nie nad tym jak napisać to czego nikt nie będzie widział.

Osobiści polecił bym ci napisanie samemu tego CMS jeśli czujesz się na siłach, tym bardziej że tak jak piszesz tworzyłeś podobny system. Zawsze możesz wykorzystać to co wcześniej napisałeś przy poprzednim projekcie. Za takim rozwiązaniem przemawia kilka rzeczy, po pierwsze masz pełna kontrolę nad całą strukturą strony, łatwiej ci będzie stworzyć dodatkowe funkcjonalności znając od podstaw cały system, zdobędziesz dodatkowe doświadczenie i co równie ważne takie autorskie projekty mogą być bardzo dobrym wpisem do CV na przyszłość jeśli byś chciał pracować jako programista.Fakt że dalszy rozwój strony w przyszłości przez inną osobę może utrudniony w porównaniu z gotowymi systemami ale jeśli dobrze skomentujesz kod i przejmie to po tobie osoba mająca trochę pojęcia o PHP to nie powinna mieć problemów z tym.

Jeśli jednak byś się zdecydował na gotowe rozwiązania osobiści polecam Wordpress. W moim podpisie masz link do serwisu jaki stworzyłem i prowadzę oparty o ten system CMS

Jak chcesz to pisz własnego CMSa ale najlepszym rozwiązaniem byłby PHP FUSION