Strona w asp. Od czego zacząć?

Witam. Ostatni zająłem się stroną w asp. Znalazłem taką fajną opcję w Visual Studio 2010. Ale tam potrzeba jakiegoś serwera, czy coś. Nie bardzo wiem o co w tym chodzi.

Stąd moje pytania:

Czy to coś takiego jak PHP ?

O co z tym chodzi ?

Czy warto robić w tym stronę firmy ?

Jakieś drobne wskazówki >? :slight_smile:

ASP jako takie nie żyje już. Jest ASP.NET które mniewa się dobrze. A serwer pewno chodzi o Apache (na localshocie).

To zależy do czego strona skoro nie ogarniasz PHP to sobie nie poradzisz z tym i tak to jest podobne jak pisanie strony w PHP. Tyle że ASP.NET jest technologią wykonywania aplikacji webowych a nie samej konstrukcyjnej strony (tutaj to html/css) jeżeli tego nie ogarniasz to zacznij od podstaw naukę, bo daleko nie zajedziesz.

Ja ogarniam PHP. :slight_smile:

Tak. Chodzi mi dokładnie o ASP.net

Apache już mam. Ale czy nie trzeba czegoś ponad to ? Chodziło mi o coś takiego jak np.“Obsługa PHP x.x” to obsługa ASP.net ?

Nie zbyt obsługa PHP to biblioteka taka jest … Tak samo jak do MySqul itd. Myślę że to Ci pomoże :

http://www.w3schools.com/aspnet/default.asp

http://www.asp.net/get-started

(serwer jaki potrzebujesz to IIS)

Dzięki. Już sprawdzam. A przy okazji, to:

Czy uważacie, że asp.net jest lepsze, niż PHP ? (Strona firmy)

Jaki polecacie program do "szkieletu "? (Musi być darmowy i do użytku komercyjnego, w końcu to strona firmy.)

Chodzi mi o coś takiego, w czym łatwo html’ki robić. Przecież nie będę pisał w notatniku :smiley:

Dodane 05.08.2011 (Pt) 20:37

PS. Przy okazji natknąłem się na WPF. Czy nadaje się ono na “szkielet”, tak jak HTML?

Zacznij od przejrzenia linku, który podałem. Hasło WPF na razie w ogóle zapomnij, bo nie ma ono nic wspólnego z tworzeniem aplikacji web-owych.

Szkielet HTML/CSS możesz zrobić w notepad ++ koloruje składnię, ma możliwość uruchamiania makra i parę innych bajerów.

Dlaczego notatnik windowsowy nie ? :slight_smile: Osobiście pisałem w nim małe strony i nie było problemu - prócz walidatora ;d

Dałbyś sobie rękę uciąć za to stwierdzenie? :wink:

Po kiego grzyba? Do tworzenia aplikacji ASP.NET wygodniej używać Visual Studio, które oferuje wsparcie dla tej technologii.

W ASP.NET nie robi się “stron” tylko aplikacje WWW, a to wiąże się z koniecznością po pierwsze kompilacji, po drugie posiadania odpowiedniego serwera (IIS), który pracuje na odpowiednim systemie operacyjnym. Niby można zrobić po prostu statyczną stronę zawierającą jedynie kod HTML w plikach aspx, ale po co w takim razie używać ASP.NET?

Jeśli chcesz stawiać w tej technologii stronę firmową, to albo musisz mieć wykupiony hosting ASP.NET albo swój serwer. Hostingi takie są odczuwalnie droższe od PHPowych, no i raczej średnio mają sens dla strony, która jest tylko wizytówką firmy.

Tak, jak koledzy napisali, do aplikacji webowych ASP.NET. Ale do stronki firmowej lepsze PHP.

Raczej tak, ale jeśli się mylę to napisz proszę (Nie chciałbym kiedyś w przyszłości stracić z tego powodu ręki. Tym bardziej, że jestem do niej przywiązany :smiley: ). Mam nadzieję, że nie masz na myśli XBAP, który z typowymi aplikacjami web-owymi nie ma nic wspólnego. Czy, żeby uruchomić aplikację web-ową potrzebujesz mieć zainstalowany .NET Framework lub interpreter PHP?

A co do reszty Twojego komentarza to zacznijmy od tego, że pytanie które zadaje autor tematu jest niewłaściwe. ASP .NET to nie jest język programowania jakim niewątpliwie jest PHP. Dlatego też (między innymi) odsyłałem go do linku, który podałem wyżej, żeby zobaczył różnicę. Choć w sumie teraz to się może czepiam szczegółów. Zapewne autor tematu zastosował skrót myślowy. Zgadzam się z tym, że nie ma sensu tworzyć strony w technologii ASP .NET lub PHP jeśli ta będzie tylko i wyłącznie stronką typowo informacyjną. Do tego celu w zupełności wystarczy (X)HTML i CSS.

Chodziło mi o Silverlighta. To jest w zasadzie webowy WPF, więc to nie jest “nic wspólnego”, jak to ująłeś. To tak oczywiście w ramach offtopu. :slight_smile:

Ja w kwestii porównywania PHP z ASP.NET patrzę na PHP jako na całą “technologię” czy raczej “ekosystem” (język, biblioteki funkcji, serwer, hostingi) i takie porównania, moim zdaniem, mają sens.

Zasadniczo nie wiem jak się do tego odnieść. Nie sądzisz, że trochę mieszasz?

Trochę się czepiam i offtopuje, ale nie wiem co miałbym mieszać… RIA to rodzaj aplikacji webowych, a Silverlight to RIA.

Moje poprzednie pytanie miało Cię sprowokować do wypunktowania elementów wspólnych (bo takich niewątpliwie jest całkiem sporo) i różnic między WPF i Silverlight, ale jak widać mi się to nie udało :stuck_out_tongue: Dodam tutaj tylko od siebie, żeby nie było żadnych wątpliwości i tym samym te wszystkie hasła nie pomieszały się za bardzo autorowi tematu … WPF należy przede wszystkim traktować jako alternatywę dla Windows Forms, a Silverlight jako alternatywę dla Flash.

Skoro już tak sobie trochę offtopujemy to ja dorzucę link odnośnie Mono (bo to oczywiście nie jest do końca prawdą, że aplikacje ASP .NET można hostować tylko w IIS):

http://www.mono-project.com/ASP.NET#Running_ASP.NET_applications

ASP.net można odpalic na interpretatorze CGI i równie dobrze napisać stronę w C++ / C# / Java (nie javascript) / Perl / Python czy inne języki.

Część z nich jak Perl jest technologią alternatywną dla PHP / ASP.NET i można w niej tworzyć aplikacje web-owe. Tylko zasadnicze pytanie - po jakie licho ?

JavaScript + Php i można cudeńka stworzyć, pełno dynamiczne strony dzięki wykorzystaniu JS który interpretuje kod na bieżąco i nie wymaga odświeżenia strony aby zobaczyć wynik.

Inny sposób to zrobić całą stronę na FLASH - ale tego akurat odradzam … osobiście nie przepadam za tą technologią i wielu internatów także, ta animacja została wykorzystana to złowieszczych celi jak robienie upierdliwych reklam a to wkurza trochę ludzi.

Więc całkowicie naucz się robić (x)html / css - można wykorzystać szablon graficzny z plików png / jpg i też uzyskujemy fajny efekt, jego dynamika JS/PHP.

Pierwsze słyszę, możesz podać jakieś źródło tej informacji?

Teoretycznie można napisać w każdym języku, który posiada implementację zgodną z CLI, jednak w praktyce pod ASP.NET pisze się w C# i VB.NET. W językach, które wymieniłeś lepiej pisać na ich natywne platformy czy interpretery.

@Somekind skoro na CGI odpalasz kod c++ / jave / perl / python / f / pascal i inne języki co stoi na przeszkodzie z użyciem ASP.NET jak sam napisałeś w czym się go pisze. Chodzi tylko o przetworzenie kodu na serwerze i nie jest konieczny do tego serwer IIS z odpowiednim oprogramowaniem.

Chodzi Ci o FastCGI Mono Server?

A znasz jakieś inne ? :slight_smile: Bo ja nie bardzo … ;p