Strona w html

Pisze stronę html w notatniku i zamiast polskich znaków wyskakuje mi š. Nie wiem co mam zrobić pomocy.

Gdzie Ci wyskakuje to “š”? W notatniku, czy potem jak stronę html oglądasz w przeglądarce?

Sprawa kodowania polskich znaków, czy temat jest ci znany?. A poza tym pisanie notatnikiem Windowsowym uważałbym za nie najlepszy pomysł. Zdecydowanie bardziej preferowałbym Notepad++ . Bawiłem się kiedyś notatnikiem z Windowsa jeżeli chodzi o pisanie w html i pamiętam że przy kodowaniu ISO 8859-2 robił mi jakieś psikusy, nie pamiętam dokładnie jakie.

1 polubienie

Dokładnie, teraz wszystko należy pisać w kodowaniu utf-8, takie samo zadeklarować w meta tagach i wystarczy.

BTW problem z lat 90 i 00 :wink: nie sądziłem że ktoś się jeszcze na to w dzisiejszych czasach natknie :slight_smile:

2 polubienia

Wyjaśnij jak w utf-8 pisać w notatniku na Windows :wink:

Proszę bardzo:

Natomiast oczywiście dużo łatwiejszym rozwiązaniem jest

Plus w sekcję head trzeba wstawić: <meta charset="UTF-8">

Do pisania stron nie używa się notatnika od jakichś 15 lat. Zacznij używać Notepad++, wstawiaj nagłówek meta ustawiający kodowanie UTF-8 i takie samo kodowanie ustawiaj w edytorze. Można też ustawić UTF-8 jako domyślne dla nowych plików.

Tak jak radzą przedmówcy, korzystaj lepiej z czegoś bardziej zaawansowanego niż notatnik. Swego czasu używałem PsPad. Zaletą tego typu programów, poza znacznie bardziej rozbudowaną funkcjonalnością, jest kolorowanie składni, co lepiej pozwala ogarnąć kod i oswoić się z nim, zwłaszcza w początkowych etapach pisania.