Strony internetowe przeskakują

Miałam dwa trojany w komputerze w związku z tym na nawo wgrałam Windowsa. No i nie wiem co się dzieje ale strony w necie kiedy je przewijam rolką w myszce jakby przeskakują, nie ma płynności. Czy brak jakiegoś sterownika??? Nie mam pojęcia. Dodam też, że chcąc ustawić rozdzielczość ekranu na 1280x768 pikseli to nie mam takiej opcji w ustawieniach ekranu. Poprzednio mi8ałam. W jaki sposób mogę to zmienić???

Sterowniki dla karty graficznej zainstalowałaś? Co do przeskakiwania podczas przewijania, trzeba pewnie włączyć opcję płynnego przewijania w przeglądarce, ale to też raczej zależy z jakiej korzystasz.

W Firefoksie:

Narzędzia–>Opcje–>zaawansowane–>ogólne–>używaj płynnego przewijania.

@floyd, jeśli to było do mnie, to to akurat wiem ;), ale “koleżanka” nie pochwaliła się informacją o stosowanej przeglądarce.

No ale ok, walniem wyliczankę:

-IE (najprawdopodobniej standardowo włączone płynne przewijanie, nie używam IE ;), możliwe że brak sterowników do grafiki ma związek z przeskokami przy przewijaniu), Opcje internetowe -> Zaawansowane -> Ustawienia: Przeglądanie -> Użyj płynnego przewijania (zaznaczyć, jeśli jest inaczej)

-Fx (podany)

-Opera (standardowo powinna już mieć to włączone, ale jakby co…), Ctrl+F12 -> Zaawansowane -> Przeglądanie -> Gładkie przewijanie (zaznaczyć, jeśli jest inaczej)

-Google Chrome/Chromium, opcji brak, trzeba posiłkować się dodatkiem “SmoothScroll” (jeśli się go znajdzie ;)) lub “Chromium Wheel Smooth Scroller

Dziękuję za pomoc. Używam Firefoxa. Jest lepiej :slight_smile: tzn,. jest już dobrze. Nadal jednak nie mogę ustawić odpowiedniej rozdzielczości. Przez to wszystko mam spłaszczone.

Jeśli nie można zmienić rozdzielczości to znaczy, że sterowniki do karty graficznej nie zainstalowane i trzeba zainstalować.

Może masz jakąś płytkę którą dostałaś z komputerem, to tam można znaleźć.

Na płytce najczęściej wystarczy znaleźć katalog: drivers, a w nim przypuszczalnie katalog VGA i tam uruchomić plik wykonywalny instalujący sterowniki. Można też poszukać sterowników w internecie ale trzeba wiedzieć co to za karta graficzna.

Tu program po którego uruchomieniu można się dowiedzieć wszystkiego o Twoim komputerze.

SIW

Mieliście rację. Nie było zainstalowanych sterowników do karty graficznej. Dziękuję za pomoc. Teraz mam już odpowiednią rozdzielczość ale pojawił się kolejny problem. Czcionka jest taka maleńka i cieniutka, że moje oczy tego nie wytrzymają. Jak ją powiększyć?

  1. Zmniejszyć rozdzielczość.

lub

  1. Firefox - Widok—>Powiększenie.

Jeśli nie widzisz w Firefoksie menu z sekcją “Widok”, wciśnij lewy Alt.

Powiększanie zaproponowane przez floyd’a można też wykonać poprzez obracanie kółka myszki, przy przytrzymanym lewym Ctrl (za kółko mogą posłużyć również przyciski klawiatury “+” dla powiększenia i “-” dla pomniejszenia, a “0” do resetowania powiększenia, czyli kombinacje Ctrl +, Ctrl -, Ctrl 0).

Jeśli zaś chodzi o system, a nie chcesz zmniejszać rozdzielczości ekranu (powinno tym samym zmienić rozmiary fontów w przeglądarce), to możesz zmienić w systemie tzw. DPI:

  • w WinXP, PPM na pulpicie, z menu wybierasz “Właściwości”, w wyświetlonym oknie przechodzisz na kartę “Ustawienia” i wciskasz przycisk “Zaawansowane”, później karta “Ogólne/Główne” i tam masz “Ustawienia DPI”, standardowo ustawione na 96

  • w WinVista, PPM na pulpicie, z menu wybierasz “Personalizuj”, a z wyświetlonego okna, klikasz na “Dostosuj rozmiar czcionki (DPI)”

  • w Win7, PPM na pulpicie, z menu wybierasz “Personalizuj”, a z wyświetlonego okna, klikasz na “Ekran” (jest w lewym dolnym rejonie okna)