Strony internetowe w HTML czy w XHTML?

Witam,

Czy po wprowadzeniu Internet Explorera w wersji 9, który wreszcie obsługuje XHTML stanie się on(XHTML) standardowym językiem do pisania stron internetowych? Czy jednak kolejna, piąta wersja HTML będzie używana do pisania stron Internetowych?

W3C zaleca używanie XHTML do pisania wszystkich nowo utworzonych stron Internetowych.“W3C zaleca jej używanie do wszystkich nowo powstających stron WWW, jednak ze względu na niemożliwość obsłużenia typu application/xhtml+xml w Internet Explorerze w wersji wcześniejszej niż 9, standard ten nie jest jak dotąd powszechnie stosowany.”

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/XHTML

XHTML to HTML zgodny ze specyfikacją XML. XHTML obsługuje nawet IE6.

W przyszłości ma być używany HTML5, a nie XHTML2.

Gdzieś czytałem, że w html5 można używać xhtml

Strony internetowe będą szybsze(wolne łącza, urządzenia mobilne) w HTML5 czy XHTML? Czy w dobrze napisanej stronie internetowej nie ma to znaczenia?

Osobiście to myślę że HTML ma przyszłość i warto na tym się skupić. Pracę nad XHTML zostały wstrzymane a HTML jest rozwijany.

Czy HTML jest niezgodny z HTML 5?

Tak, jest zgodność w dół… zresztą inaczej być nie może.

Czyli HTML5 jest też zgodny z XML, czyli w sumie z XHTML.

HTML5 ma swoją odmianę XML-ową, XHTML5. “Zwykły” HTML5 jest niezgodny z XML-em, bo dopuszcza rzeczy, których XML nie dopuszcza.

To nie jest tak, że prace na XHTML zostały wstrzymane - zostały wstrzymane prace nad XHTML2, ale HTML5 będzie miał wersję XML-ową, czyli XHTML5, gdzie są wszystkie nowe elementy w składni poprawnego XML.

Nie ma różnic w szybkości pomiędzy dokumentami HTML i XML - choć czasami zdarzają się dziwne rzeczy jak np. brak progresywnego ładowania dokumentu XHTML, podczas gdy HTML działa bez problemu.