Studia dla grafika komputerowego kilka pytań

Zamierzam zostać w przyszłości grafikiem komputerowym. Zastanawiam się jaki kierunek wybrać (czy jest osobny kierunek dla grafików?). Na wstępie mówię, że jestem w 2 gimnazjum i z matmy mam ledwo 3, a z fizyki już po prostu wysępiłem :wink: tą 3. Napiszcie jakie są dobre uczelnie w Polsce. Jestem z okolic Szczecina i chcę wiedzieć czy tamtejszy ZUT jest dobrą uczelnią.

P.S. Czy uniwerek we Wrocławiu jest dobrą uczelnią???

Zastanów się lepiej najpierw jaką szkołę średnia wybrać.

Żeby zostać grafikiem nie trzeba kończyć studiów.

Zastanawiam się nad Szczecińskim Collegium Informatycznym. Jest tam chyba jedyne technikum informatyczne. Tylko czy ze średnią 3.95 na semestr przyjmą mnie??? Wątpię :frowning: . Tu jest link do ich strony: http://www.technikum.sci.edu.pl/

Moim zdaniem :slight_smile: Średnia tutaj nie gra roli, raczej Cię przyjmą tylko postaraj się :>

Hmm… Skoro jesteś dopiero w 2 klasie, to czemu się martwisz tą średnią? O ile nic się nie zmieniło, to gimnazjum jest 3 letnie, a przed Tobą także testy, które na przyjęciu na wyższy stopień edukacji odgrywać będą zdecydowaną rolę, więc do nich się przyłóż, oceny też są ważne, ale przy testach to trochę drugorzędna sprawa.

Poza tym, nie spotkałem jeszcze państwowej uczelni z kierunkiem dla grafików komputerowych (może jakaś ma taką specjalność, ale w to nie wnikałem), wiem, że na pewno przynajmniej 1 prywatna taką ma, znajomy na niej jest, ale nie wiem, czy chwali, bo dawno nie gadałem.

Przede wszystkim, zacznij samodzielnie pracować i poznawać programy graficzne. Mało tego, grafik komputerowy do szerokie pojęcie - jaka dziedzina grafiki konkretnie Cię interesuje?

Szanse na infę na UWr u osoby, która ma problemy z matmą i fizyką na poziomie gimnazjum są chyba tylko, jeśli natychmiast się weźmie do roboty. I na UWr nie ma specjalności, a już na pewno nie takiej.

Takie specjalności jak grafika komputerowa są często na uczelniach prywatnych, czasem zwane inżynierią multimediów.

Zajmij się na razie swoją szkołą a potem myśl co dalej, bo do studiów to ci się grafika jeszcze 100 razy odwidzi i może będziesz chciał zostać weterynarzem…

Na razie zajmuje się swoją szkołą, a to mi się nie odwidzi. Konkretniej mówiąc chcę zostać osobą, która będzie zajmować się grafiką i multimediami.

Nie mów hop… Bo kiedyś to ja chciałem zostać gwiazdą piłkarską, a dziś mam nieco inny pogląd na tego typu sprawy.

Powiem tak: studia graficzne nie są niezbedne do wykonywania zawodu. Oczywiście są dodatkowym atutem. Celuj w kursy, zobacz jakie programy i technologie są na czasie, najlepszą metodą jest przeglądanie ofert pracy (jak np. tu: http://praca.znajdzto.pl/grafik-komputerowy,3640/), gdzie najczęsciej są wypisane wymagania dotyczące konkretnych umiejętności. Co do szkół, to wybieraj takie, które stawiają na praktykę, bo tej nigdy nie za wiele. 

W gruncie rzeczy żadne studia nie są potrzebne aby zostać grafikiem.

Jakie cechy powinien posiadać grafik (komputerowy):

Umiejętności praktyczne:

  1. Biegła znajomość obsługi komputera

  2. Biegła znajomość obsługi programów do grafiki rastrowej (np. Photoshop, Gimp)

  3. Biegła znajomość obsługi programów do grafiki wektorowej (np. Adobe Ilustrator, CorelDraw, Inkscape)

  4. Znajomość teorii związanej z drukiem grafiki komputerowej, synchronizacji między urządzeniami przestrzeni barwnej, itp

  5. Jakaś teoria związana z kolorami, światłem, kompozycją, przekazem medialnym

Zdolności wrodzone lub wyuczone:

  1. Poczucie estetyki, wyczucie smaku

  2. Umiejętność prawidłowego komponowania przekazu graficznego

  3. Zdolności artystyczne: rysunek, fotografia

Jeśli jeszcze ma do tego dojść video to powyższe analogicznie.

 

Czy istnieją jakieś studia, które by uczyły tego w sposób kompleksowy? Śmiem wątpić.

Możesz iść na Akademię Sztuk Pięknych, np na fotografię czy rysunek. Możesz iść do szkoły filmowej na jakiś kierunek reżyserski, lub coś związanego z planem zdjęciowym. Możesz iść na jakiś kierunek związany z reklamą i przekazem medialnym. Jednak żaden z tych kierunków studiów nie nauczy cię obsługi programów i całego powyższego spektrum zagadnień.

Jeśli chcąc zostać grafikiem pójdziesz na jakiś kierunek informatyczny to będzie kompletnym bezsensem. Bo nauczysz się jedynie obsługi narzędzi, a nie fachu. To tak jak by ktoś chcący zostać pisarzem poszedł do szkoły uczącej składu i druku książek.

Obsługi narzędzi musisz nauczyć się sam, tym bardziej, że technologia wciąż idzie do przodu i dziś wyuczone programu jutro mogą być przestarzałe.

Już dziś powinieneś zabrać się za fotografię, naukę obróbki zdjęć, kręcenie krótkich filmików i ich obróbkę. Zapisz się do jakiegoś kółka zainteresowań, znajdź forum, grupę ludzi o podobnych zainteresowaniach, aby miał kto fachowym okiem rzucić na twoje prace i je ocenić - wskazać słabe i dobre strony, dać sugestie.

Gdyby nie fakt, że autor wpisu pytał się gdy był w 2 kl. gim. (teraz pewnie już zaczął średnią) to mielibyśmy niezły odkop. A tak to temat jeszcze 3-4 lata będzie aktualny :wink:

@ra-v

Ha! :slight_smile:

A no rzeczywiście. Nie zwróciłem uwagi. Ale “Nic to!”, jak mawiał Włodyjowski, może jakaś zabłąkana dusza, spragniona porady życiowej tu zajrzy i coś tu dla siebie znajdzie. Nie ma tego złego…