Stuttering (zawiesza się)

Witam

i chciałbym prosić o pomoc.

Moim problemem jest to, że mój komputer po kilku godzinach pracy zaczyna się przycinać, jest to jednosekundowy lag w każdym możliwym miejscu (gry, pulpit, przeglądarka).

Komputer świeżo po restarcie pracuje wzorowo przez jakiś czas i później problem zaczyna się coraz częściej i częściej. Mam kilka podejrzeń lecz nie wiem jak je sprawdzić, a może Wy wpadniecie na jakiś pomysł lub ktoś miał podobny problem z którym sobie poradził. Mój sprzęt to:

Karta graficzna : MSI Geforce RTX 2060

Procesor : Ryzen 5 2600

Dysk : SSD crucial mx500 (Windows) / Samsung evo 970 500gb SSD (gry)

Płyta główna : MSI B450 Gaming Plus MAX

Zasilacz : Supremo L2 Gold 550W

Ram : 16 GB

Kroki jakie w kierunku naprawy tej usterki wykonałem to szczerze jest ich mnóstwo bo problem występuje mniej więcej od pół roku, mam nadzieje że uda mi się wymienić je wszystkie i o żadnym nie zapomniałem

  • Sformatowałem komputer, całego windowsa

  • Dokupiłem drugi dysk SSD, i gry zainstalowane na nim również mają ściny (może dysk na którym jest windows jest uszkodzony(?) ale był sprawdzany różnymi programami i jest wszystko okej.

  • Przywrócenie biosu do fabrycznych ustawień (nie ma żadnego OC, XMP, Game boosta)

  • Aktualizacja biosu do najnowszej stabilnej wersji

  • Instalacja sterowników do procesora, karty graficznej, według windowsa każda część ma najnowsze drivery

  • Wyczyszczenie komputera z kurzu sprężonym powietrzem (tak na wszelki wypadek)

  • Dołożenie dodatkowych wentylatorów

  • Czysty rozruch - bez rezultatu

  • Wyłączenie trybu AMD Cool n Quiet w BIOSie (częsty problem stutteringu)

  • Kontrolowanie pracy komputera za pomocą Rivaturner, sprawdzane CPU GPU i RAM, podczas ściny żadna wartość nagle nie skacze/spada

  • Tryb wydajności komputera Zróżnicowany/Najwyższy - ten sam rezultat

  • Benchmark dysku SSD z windowsem (wszystko w normie)

  • Stress test CPU i GPU (temperatury w normie)

  • Próbowałem coś z HPET lecz nie mam pojęcia czy z rezultatem (jeśli ktoś by podejrzewał to prosze o instrukcje jak to zrobić i sprawdzić)

  • Skany w poszukiwaniu wirusów nawet jak z jakimś wynikiem to od razu usunięte i bez rezultatu

  • Wyłączenie zbędnych rzeczy w windows 10 (bluetooth, powiadomienia itp.)

To wszystko co mi do głowy przychodzi. Podejrzewam a nie umiem sprawdzić :

  • Jakaś wadliwa opcja w BIOSie

  • Jakaś wadliwa opcja w Windows

  • Zasilacz

  • Uszkodzony procesor

Dokładam zdjęcie z programu OCCT z problemem który zauważyłem dzisiaj, może to być to.

Już naprawdę nie wiem co robić, nie mam możliwości przekładki elementów aby każdy po kolei testować, bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam.

Wycieki pamięci?

Pokaż jak wygląda zajętość pamięci RAM w momencie wystąpienia problemu.

Stawiam na uszkodzony dysk, objawy odpięcia dysku w czasie pracy systemu lub problemów z bardzo długim czasem dostępu są podobne.

RAM bez różnicy, podczas laga według menedżera zadań na wykresie ma skok CPU i GPU.

Dysk? a jak mogę go sprawdzić? Sprawdzałem niedawno takim popularnym programem do benchmarku i wszystko wzorowo a żywotność na poziomie około 98%. Mogę też ewentualnie winde na drugi SSD przerzucić, ten nowy jest nowy kupiony w tym tygodniu. Da się tak? czy trzeba format? A wymiana kabla SATA od tego SSD na którym stoi winda lub przepięcie w inny port może coś zdziałać? I pytanie mam dlaczego w takim razie objaw pojawia sie po jakimś czasie?

Chodzi mi o to ile RAM jest zajęte (użyte) w momencie gdy komputer zaczyna łapać przycięcia.

Masz wysokie CPU TDC (limit mocy)i ten skok, a w tym samym momencie VDD (voltage) i TDC spada(natężenie prądu)
Tak w prostych słowach.
W windowsie ustawia się to chyba jako plan zrównoważony i ustaw minimum na 5%. Bo ja tu widzę problem z prądem. Może być zasilacz, w najgorszym wypadku płyta. Nie wiem czy podniesienie lekko napięcia by nie pomogło.
A ryzeny podkręcone stabilniej działają, niż fabryczne. Przećwiczyłem :slight_smile:
Ja mam mam takie wartości, fakt, że na ryzenie 3, ale podkręcony do 3.6, bez podnoszenia napięcia.
I w “spoczynku” (bo winda zawsze coś tam robi)tylko przeglądarka

A tak w stresie:

A pokaż jeszcze zakładkę Voltage
I do zrzutów OCCT masz tam taki aparacik u góry na pasku.

1 polubienie