Stworzenie programu z bazą danych dla kolekcjonerów


(Ad Prawica) #1

Witam wszystkich

 

Kolekcjonuje banknoty od ponad 5 lat. Od jakiegoś czasu szukam programu dla kolekcjonerów. Niestety jest ich niewiele i albo są płatne, albo ich funkcje są dopiero w powijakach.

Przyznam się że jestem początkujący jeśli chodzi o programowanie. Czasami działam na MS Access, więc nie ukrywam że trochę się na nim wzoruje. Chciałbym napisać/stworzyć program, prawdopodobnie bazodanowy (jeśli inny rodzaj proszę o wskazówkę).

 

Miałby posiadać:  

  • około 4 tabele

  • już gotowy "formularz" do wpisywania nowych rekordów/pozycji w tabeli

  • ewentualnie możliwość tworzenia raportu z tabeli

  • sumowanie wartości liczbowych (np. przy zliczaniu wartości kolekcji)

  • niektóre informacje w tabelach się potarzać, dlatego dobrze jakby te bazy uaktualniły się równocześnie

  • możliwość edytowania niektórych parametrów programu (np. wartości domyślnych w komórkach)

  • możliwość wybierania niektórych wartości w kolumnach z rozwijanej listy

  • myślałem także aby każda z pozycji w tabeli, miała swój bardziej szczegółowy opis w nowym oknie

  • w tym szczegółowym oknie miały by się znaleźć również obiekty graficzne (zdjęcia w JPG)

 

Chciałbym wiedzieć czy stworzenie takiego programu jest wogóle możliwe. Chciałbym z jednej strony prosić o pomoc jak napisać taki program, w czym to napisać, może jakieś wskazówki, a z drugiej zapytać czy ktoś nie podjąłby się wykonania takiego projektu.

 

Pozdrawiam serdecznie

Adrian


(pain3hp) #2

Oczywiście, że jest to możliwe.

 

Ja bym sugerował napisać taką aplikację w PHP używając baz danych MySQL. Będzie to wówczas programik dostępny na każdym urządzeniu (tablet, telefon, komputer) z każdego miejsca gdzie jest połączenie z internetem.

 

Dla kogoś kto z programowaniem nie ma wiele wspólnego może to być czasochłonne zadanie.

 

Mogę się tego podjąć.


(Frankfurterium) #3

Chyba najłatwiej stworzyć coś takiego w technologiach webowych. Potrzebna byłaby do tego dobra znajomość technologii HTML i CSS, do tego podstawy SQL i jakiegoś języka programowania, który obsłuży logikę aplikacji. Skoro to twój pierwszy język programowania, będziesz musiał też musiał nauczyć się (wiem, odkrywcze), programować. Poznać podstawowe i wspólne dla większości współczesnych języków prawidła dotyczące zmiennych, obiektów i sterowania przebiegiem programów (instrukcje warunkowe, pętle itd). Pewnie niektórzy spaliliby mnie za to na stosie, ale skoro nie chcesz zostać programistą, tylko w skończonym czasie osiągnąć założony cel, osobiście poleciłbym język PHP. Jest brzydki i prymitywny, ale prosty w nauce i obsłudze. Kiedy już poświęcisz te trzy miesiące/pół roku na poznawanie powyższych narzędzi, przyjdzie pora na naukę odpowiedniego “składania wszystkiego do kupy” i projektowania jako-tako sprawnych aplikacji. Pierwsze dwa-trzy projekty świeżego programisty zazwyczaj prezentują się żenująco. Żeby w końcu zrobić coś dobrze, po prostu trzeba nabyć wprawy. Pewną pomocą może być jakiś dobry framework narzucający strukturę i automatyzujący część czynności, np. CodeIgniter.

 

To tyle, jeśli chcesz to zrobić dobrze. Szczerze mówiąc, nie wiem, czy chęć stworzenia jednej aplikacji, stanowi motywację wystarczającą do nauki tego wszystkiego.


(Jim1961) #4

Pewnie niejednego zdziwię, ale jest taki CMS o nazwie Drupal i wszystkie Twoje punkty da się tam wyklikać. Dodatkowo jakbyś chciał się kiedyś podzielić kolekcją (bądź częścią z zebranych informacji) to masz (od strzału) to jako strona internetowa.


(pain3hp) #5

Nie wierzę ale co najwyżej wyjdzie z tego jakiś szablonowo ograniczony stwór a autor już pisał, że są inne programy ale nie spełniają jego oczekiwań dlatego potrzebuje rzeczy kompletnej i dedykowanej pod konkretny problem.


(Jim1961) #6

Bez znajomości PHP, CSS czy chociażby HTMLa, tak, wyjdzie z tego szablonowy stwór, ale przeczytałem wymagania 5 razy i to co tam jest, leży w zasięgu Drupala. Ewentualne ułożenie elementów strony (regionów, bloków) względem siebie może wymagać jakiejkolwiek wiedzy z CSSa. Autor pisał, że programy dla kolekcjonerów nie spełniają oczekiwań i że ma konkretne wymagania. No chyba, że będzie chciał potem rozwijać projekt i wyjść z nim na rynek, to faktycznie lepiej coś dedykowanego … też preferuję programować nade klikać :smiley:

 

Nie będę nikogo przekonywał, tylko informuję że się da niewielkim nakładem pracy i wiedzy.


(StawikPiast) #7

Takie coś możesz wykonać nawet w Accessie który już znasz. Albo w czym kolwiek innym, kwestia czy ma to być zwykła aplikacja, mobilna, webow-a.


(Enterbios) #8

Nie napisałeś jednej ważnej rzeczy w swoich wymaganiach: czy informacje o twojej kolekcji mają być upublicznione? Tzn. dostępne przez internet? Ma to swoje plusy i minusy. Plusy to dostępność z każdego urządzenia itp. jak już wcześniej wspominali inni, natomiast nikt nie wspomniał że dużym minusem aplikacji webowej są zabezpieczenia więc coś co warto brać pod uwagę. Ewentualnie możesz zrealizować aplikację w technologii webowej i postawić serwer na localhoscie ->odejdzie problem zabezpieczania.

Jeżeli masz zamiar kontynuować przygodę z programowaniem albo jest to dziedzina którą chciałbyć poznać to jak najbardziej zachęcam do samodzielnej realizacji takiej aplikacji, wszystkie wymagania jakie wymieniłeś z odrobiną wysiłku zrealizujesz sam.


(somekind) #9

Sami sadyści na tym forum. :stuck_out_tongue:

Web jest trudny do ogarnięcia, HTML i CSS to kupa nauki, żeby zrobić coś, co wygląda tak, jak chcemy. A do tego potrzebny jest jeszcze jakiś język serwerowy… I polecane jest PHP - najbardziej skopany język w historii. Już Python/Ruby byłoby lepsze.

Tworzenie aplikacji webowej nie ma w tym przypadku sensu. To, czego potrzebuje autor, to jakaś technologia, w której GUI można sobie łatwo wyklikać w IDE. Poleciłbym WinFormsy, a co za tym idzie C# i Visual Studio.