Stworzenie programu z bazą danych dla kolekcjonerów

Witam wszystkich

 

Kolekcjonuje banknoty od ponad 5 lat. Od jakiegoś czasu szukam programu dla kolekcjonerów. Niestety jest ich niewiele i albo są płatne, albo ich funkcje są dopiero w powijakach.

Przyznam się że jestem początkujący jeśli chodzi o programowanie. Czasami działam na MS Access, więc nie ukrywam że trochę się na nim wzoruje. Chciałbym napisać/stworzyć program, prawdopodobnie bazodanowy (jeśli inny rodzaj proszę o wskazówkę).

 

Miałby posiadać:  

  • około 4 tabele

  • już gotowy “formularz” do wpisywania nowych rekordów/pozycji w tabeli

  • ewentualnie możliwość tworzenia raportu z tabeli

  • sumowanie wartości liczbowych (np. przy zliczaniu wartości kolekcji)

  • niektóre informacje w tabelach się potarzać, dlatego dobrze jakby te bazy uaktualniły się równocześnie

  • możliwość edytowania niektórych parametrów programu (np. wartości domyślnych w komórkach)

  • możliwość wybierania niektórych wartości w kolumnach z rozwijanej listy

  • myślałem także aby każda z pozycji w tabeli, miała swój bardziej szczegółowy opis w nowym oknie

  • w tym szczegółowym oknie miały by się znaleźć również obiekty graficzne (zdjęcia w JPG)

 

Chciałbym wiedzieć czy stworzenie takiego programu jest wogóle możliwe. Chciałbym z jednej strony prosić o pomoc jak napisać taki program, w czym to napisać, może jakieś wskazówki, a z drugiej zapytać czy ktoś nie podjąłby się wykonania takiego projektu.

 

Pozdrawiam serdecznie

Adrian

Oczywiście, że jest to możliwe.

 

Ja bym sugerował napisać taką aplikację w PHP używając baz danych MySQL. Będzie to wówczas programik dostępny na każdym urządzeniu (tablet, telefon, komputer) z każdego miejsca gdzie jest połączenie z internetem.

 

Dla kogoś kto z programowaniem nie ma wiele wspólnego może to być czasochłonne zadanie.

 

Mogę się tego podjąć.

Chyba najłatwiej stworzyć coś takiego w technologiach webowych. Potrzebna byłaby do tego dobra znajomość technologii HTML i CSS, do tego podstawy SQL i jakiegoś języka programowania, który obsłuży logikę aplikacji. Skoro to twój pierwszy język programowania, będziesz musiał też musiał nauczyć się (wiem, odkrywcze), programować. Poznać podstawowe i wspólne dla większości współczesnych języków prawidła dotyczące zmiennych, obiektów i sterowania przebiegiem programów (instrukcje warunkowe, pętle itd). Pewnie niektórzy spaliliby mnie za to na stosie, ale skoro nie chcesz zostać programistą, tylko w skończonym czasie osiągnąć założony cel, osobiście poleciłbym język PHP. Jest brzydki i prymitywny, ale prosty w nauce i obsłudze. Kiedy już poświęcisz te trzy miesiące/pół roku na poznawanie powyższych narzędzi, przyjdzie pora na naukę odpowiedniego “składania wszystkiego do kupy” i projektowania jako-tako sprawnych aplikacji. Pierwsze dwa-trzy projekty świeżego programisty zazwyczaj prezentują się żenująco. Żeby w końcu zrobić coś dobrze, po prostu trzeba nabyć wprawy. Pewną pomocą może być jakiś dobry framework narzucający strukturę i automatyzujący część czynności, np. CodeIgniter.

 

To tyle, jeśli chcesz to zrobić dobrze. Szczerze mówiąc, nie wiem, czy chęć stworzenia jednej aplikacji, stanowi motywację wystarczającą do nauki tego wszystkiego.

Pewnie niejednego zdziwię, ale jest taki CMS o nazwie Drupal i wszystkie Twoje punkty da się tam wyklikać. Dodatkowo jakbyś chciał się kiedyś podzielić kolekcją (bądź częścią z zebranych informacji) to masz (od strzału) to jako strona internetowa.

Nie wierzę ale co najwyżej wyjdzie z tego jakiś szablonowo ograniczony stwór a autor już pisał, że są inne programy ale nie spełniają jego oczekiwań dlatego potrzebuje rzeczy kompletnej i dedykowanej pod konkretny problem.

Bez znajomości PHP, CSS czy chociażby HTMLa, tak, wyjdzie z tego szablonowy stwór, ale przeczytałem wymagania 5 razy i to co tam jest, leży w zasięgu Drupala. Ewentualne ułożenie elementów strony (regionów, bloków) względem siebie może wymagać jakiejkolwiek wiedzy z CSSa. Autor pisał, że programy dla kolekcjonerów nie spełniają oczekiwań i że ma konkretne wymagania. No chyba, że będzie chciał potem rozwijać projekt i wyjść z nim na rynek, to faktycznie lepiej coś dedykowanego … też preferuję programować nade klikać :smiley:

 

Nie będę nikogo przekonywał, tylko informuję że się da niewielkim nakładem pracy i wiedzy.

Takie coś możesz wykonać nawet w Accessie który już znasz. Albo w czym kolwiek innym, kwestia czy ma to być zwykła aplikacja, mobilna, webow-a.

Nie napisałeś jednej ważnej rzeczy w swoich wymaganiach: czy informacje o twojej kolekcji mają być upublicznione? Tzn. dostępne przez internet? Ma to swoje plusy i minusy. Plusy to dostępność z każdego urządzenia itp. jak już wcześniej wspominali inni, natomiast nikt nie wspomniał że dużym minusem aplikacji webowej są zabezpieczenia więc coś co warto brać pod uwagę. Ewentualnie możesz zrealizować aplikację w technologii webowej i postawić serwer na localhoscie ->odejdzie problem zabezpieczania.

Jeżeli masz zamiar kontynuować przygodę z programowaniem albo jest to dziedzina którą chciałbyć poznać to jak najbardziej zachęcam do samodzielnej realizacji takiej aplikacji, wszystkie wymagania jakie wymieniłeś z odrobiną wysiłku zrealizujesz sam.

Sami sadyści na tym forum. :stuck_out_tongue:

Web jest trudny do ogarnięcia, HTML i CSS to kupa nauki, żeby zrobić coś, co wygląda tak, jak chcemy. A do tego potrzebny jest jeszcze jakiś język serwerowy… I polecane jest PHP - najbardziej skopany język w historii. Już Python/Ruby byłoby lepsze.

Tworzenie aplikacji webowej nie ma w tym przypadku sensu. To, czego potrzebuje autor, to jakaś technologia, w której GUI można sobie łatwo wyklikać w IDE. Poleciłbym WinFormsy, a co za tym idzie C# i Visual Studio.