Stworzenie rozległej bazy/programu z definicjami

Witam.

Zostałem poproszony o stworzenie swego rodzaju encyklopedii pojęć historycznych, już wyjaśniam dokładniej. Po naciśnięciu na stronie/programie dowolnej litery np A pojawią się wszystkie pojęcia na literę A i wtedy jeśli naciśniemy np Amadeusz Mozart pojawi się jego opis itd itp. Mam zamiar zrobić to w html, wiadomo menu rozwijane, po rozwinięciu odnosnik do podstrony z definicją. Wadą takiego rozwiązania jest to, że trzeba stworzyć dla każdej definicji oddzielnną podstronę w html. Macie jakieś inne propozycje, w jaki sposób można wykonać taką bazę definicji? Myślałem może o aplikacji w C++ ale nie mam pomysłu albo o jakimś systemie CMS dla usprawnienia prac.

Jest to dział programowanie, więc myslę że mi pomożecie, nie proszę o dokładne kody itp, raczej wskazówki, pomysły mające na celu usprawnienie pracy nad tym i uniknięcia nadmiarowości danych.

Z góry dziękuję za pomoc.

Jeśli masz na to jakiś tydzień i chcesz się przy okazji nauczyć czegoś ciekawego:

:arrow: http://net.tutsplus.com/tutorials/php/c … tch-day-1/

CodeIgniter z fajnym wprowadzeniem.

A do takiej aplikacji wystarczą jedynie podstawy.

Jeśli się nie chcesz uczyć niczego (czegoś tam się jednak nauczysz) - wordpress + jakas wtyczka, do WP jest tyle wtyczek, że jestem na 100% pewny że będzie taka jakiej potrzebujesz :slight_smile:

Hmm, podstronę dla każdego wpisu? Zginiesz marnie śmiercią tragiczną :wink:

Jak już to wpisy przechowywać np w plikach xml (przykłądowo)

Amadeusz Mozart
 k 
 rrrr 
 zzzzzzzzz 


Sasha Grey
 ... 
 ... 
 ...

i strona po przejściu na dane pojęcie generowana była by automatycznie i uzupełniana tymi danymi z tak pogrupowanych wpisów. Jedyne co musisz znać to podstawy HTML, do tego np podstawy PHP, a wczytywanie danych z plików xml znajdziesz w google bez problemu W zależności ile tych różnych pojęć będziesz miał, możesz np stworzyć tylko 1 plik z wszystkimi, albo porobić pliki tak:

a.xml

b.xml

c.xml

...

Gdzie każdy z tych plików przechowywać będzie rekordy zaczynające się od takiej litery Takie rozwiązanie jest o tyle przyjemne, że masz mniej plików Html do ogarnięcia :

index.php - wyswietlasz litery do kliknięcia

podkategoria.php - strona na którą przechodzisz po kliknięciu w jakąś literę w index.php*

opis.php - strona która się wypełnia już po kliknięciu w dany rekord w podkategorii

gdzie index.php jest prosty, i wszystko co musi robić, to przechodzić do strony podkategoria.php, na przykład tak:

A  
 B  
 C  

...

[/code]


natomiast w pliku podkategoria (pseudokod):

[code] jaka_litera = $_GET[‘litera’] otwórz plik jaka_litera.xml wczytaj wszystkie “tytuł” z tego pliku wygeneruj strone z wpisami:"tytuł"
tu po przejściu przez taki link w opis.php robił byś podobnie, z tym, że zaczytywany byłby już pełny “rekord” a nie tylko kolejne “tytuł”

wpis = $_GET['wpis'] 

otwórz plik jaka_litera.xml

poszukaj "wpis" (czyli przekazany tytuł z poprzedniej podstrony)

wczytaj pełny rekord/wygeneruj stronę

mając takie coś, zmiany wyglądu tej twojej biblioteki będą proste, niezależne od ilości wpisów.

Zmiany wpisów, dodanie nowych, usunięcie, dopisanie informacji itd też będzie proste i możliwe do wykonania w … notatniku :smiley:

Można też użyć skryptu Wiki na upartego. Choć kolega wyżej dał niezły przykład, to jak dla mnie lepsze by było posiedzenie i zrobienie tego na dowolnej bazie SQL lub SQLite. Jak dla mnie prostsze niż tworzenie każdego pliku XML.

Podobna zasada tylko dodać do tego funkcje łączącą z bazą i strony do dodawania wpisu i edycji wpisu. By wszystko sprawniej działało to można stworzyć tabele Litera|Autor|Rok|Tytul|Tresc. Jeśli ma być tego nie dużo to jedna starczy. Starczy poszukać tutoriali odnośnie dodawania rekordu, odczytu i wyświetlania i edycji.

pomysł użytkownika Zulowski jest bardzo fajny, dodawanie kolejnych wpisów będzie bardzo proste a to jest bardzo ważne, gdyż może się zdarzyć że użytkownik dla którego powstaje baza będzie chciał sam dodawać wpisy.

Dzięki za pomoc :slight_smile:

Dodane 04.10.2012 (Cz) 13:37

Mógłby ktoś jeszcze pomóc mi przetłumaczyć pseudo kod na kod źródłowy, gdyż moja znajomość php jest znikoma?

Dodane 04.10.2012 (Cz) 19:09

Ktoś ma jakieś pomysły? Byłbym bardzo wdzięczny za przetłumaczenie pseudokodów

ehh

http://webhosting.pl/Kurs.PHP..Wstep.do.programowania.w.popularnym.jezyku.skryptowym

http://php.net/manual/pl/refs.xml.php //wszystko o xml w php

http://programowanie.celary.net/operacje_na_plikach_w_php.html //tutaj normalne odczytywanie/zapisywanie .txt

Przerobisz kurs php w kilka godzin, wszystkiego nie musisz rozumieć, stworzenie tego co napisałem nie powinno Ci zająć dłużej niż 2-3h, w przypadku gdy faktycznie wiedzę masz znikomą.

Tak więc do przodu, bo satysfakcja będzie gwarantowana jak zacznie już działać :wink: