Stworzenie sieci z anteną-modemem gsm

Cześć,

Proszę pomóżcie człowiekowi, który zaraz stanie się ofiarą cyfrowego wykluczenia!

Przeprowadziłem się właśnie na wieś i mam straszny problem z internetem, lub też jego brakiem. Na tę chwilę udostępniam internet z telefonu, gdzie mam kartę sim z pakietem bez limitu danych i wszystko byłoby pięknie, gdyby nie fakt, że zasięg GSM nie jest najlepszy. Przy jednym z okien łapie 4G, ale często je zrzuca i jest ogólnie bieda. Postanowiłem więc tę kartę wrzucić w modem-antenę GSM, która miejmy nadzieję wzmocni ten sygnał nieco i następnie ten sygnał przekazać na coś, co będzie robiło za ten hotspot tak jak telefon i będzie w domu ładnie rozrzucać wifi.

Mam wytypowane dwa urządzenia. Czy ktos z jakkolwiek większą wiedzą ode mnie(nie będzie trudno) mógłby powiedzieć czy z tymi dwoma urządzeniami dokonam tego co chcę dokonać?

A więc - to na maszt i na dach domu

w środek karta sim z internetem, do tego jakiś kabel ethernet lub cokolwiek co będzie potrzebne żeby połączyć to z:

To może mi robić za router jak rozumiem i ładnie roznieść mi wifi po domu?
Ten access point wybrałem tylko na podstawie algorytmu, jakiejś strony, który podpowiedział mi co inni użytkownicy kupili z tą anteną :smiley: więc jak mam zamiar zrobić coś głupiego, to chętnie wysłucham krytyki.

No i właśnie. Panowie, zbuduję z tym sieć w domu?

Dziękuję i pozdrawiam

A operatorzy GSM co polecają?
Np: NET BOX zestaw internetu z modemem | Play

Modem ok, tylko po grzyba Ubiquiti skoro w tym modemie masz kontroler capsman, router i wszystko co jest potrzebne? Wystarczy sobie capa albo ze dwa kupić.

Podstawowe pytania brzmią, jak daleko masz do nadajnika LTE, i na jakiej częstotliwości ma to pracować? Urządzenie LHG jest ok, aczkolwiek są lepsze rozwiązania, sugeruję nabyć samą płytę, modem i zewnętrzne anteny. Jeśli masz odrobinę zdolności technicznych, to zrobisz o wiele lepiej działający zewnętrzny modem.

Jak jest daleko nadajnik, to sobie ten zestaw można włożyć w buty. Tak samo jak dołączane na kabelkach antenki. Ja mam kilka ładnych kilometrów do nadajnika przez las i trochę tego przerobiłem u siebie i sąsiadów.

dziękuję Ci za odpowiedź!
no cóż, nie ukrywam, że po cichu liczyłem na odpowiedź kogoś takiego jak Ty :smiley:

Właśnie mierzyłem na google maps i po linii prostej jest 3km. Częstotliwość pracy? Nie bardzo rozumiem, ale jeżeli chodzi o pasma LTE z nadajnika to jak poniżej

LTE
Pasmo LAC eNBID CLID E-CID Uwagi
1800 58110 280265 57 71747897 NetWorkS!
1800 58110 280265 58 71747898 NetWorkS!
1800 58110 280265 59 71747899 NetWorkS!
2100 58110 280265 24 71747864 NetWorkS!
2100 58110 280265 25 71747865 NetWorkS!
2100 58110 280265 26 71747866 NetWorkS!
2600 58110 280265 34 71747874 NetWorkS!
2600 58110 280265 35 71747875 NetWorkS!
2600 58110 280265 36 71747876 NetWorkS!
800 58110 280265 11 71747851 NetWorkS!
800 58110 280265 12 71747852 NetWorkS!
800 58110 280265 13 71747853 NetWorkS!

Niby zdolności technicznych mi nie brakuje, ale jestem bardziej budowlańcem niż sieciowcem i każde takie kombinowanie zajmuje mi dużo czasu i szukania po czeluściach internetu. Tego wieczoru siedzę już z czwartą godzinę :smiley:

Czym jest „płyta”?

Powiedzmy, że wynalazłem taką alternatywę, czyli antenę kierunkową, do tego router z wejściem SMA pod tę właśnie antenę. Antenę polecono komuś w kilku tematach na innym forum i zdaje się być pierwszym wyborem wielu ludzi, więc zakładam, że jest niezła (i tania).

tak naprawdę, to w sumie można ją nawet zdublować, może coś da

https://allegro.pl/oferta/przenosny-mobilny-router-lte-4g-zyxel-lte-2x-sma-9742023362

No i teraz pytanie główne. Czy coś takiego POTENCJALNIE(zdaję sobie sprawę, że nigdy nie można mieć pewności) zapewni lepsze osiągi?
Rzumiem, że to samo zawiera się w urządzeniu LHG. Napisałeś, że jest OK, ale można to zrobić o wiele lepiej. Nie ukrywam, że jestem zainteresowany, żeby zrobić to LEPIEJ, ale nie koniecznie zależy mi na tym, żeby zrobić to taniej, tzn. jeżeli mam kombinować z np trzema urządzeniami, które np sumarycznie wyniosą mnie 450 zł, a jednym, które będzie kosztować 650 zł to wybór padnie raczej na Xw1. Z drugiej strony, jeżeli faktycznie coś zapewni lepsze osiągi takiej sieci, to chętnie bym się pobawił.

Antena na pasmo w okolicach 1700-2100 np. ATK 400 albo ATK 18-2600. Przewody z metr, może dwa, zakończone wtyczkami UC1. Dwie potrzebne, mogą być inne.

Płyta główna MikroTik RBM11G Router 1x RJ45 1000Mb/s 1xsim albo podobna. Do tego modem jakiś sobie dobierz, link możesz próbować CAT 6 ale przy tej odległości to raczej wiele na tym nie zyskasz. Ja mam R11e-LTE6 ale poprzedni, piątka działał stabilniej i wyciągałem więcej, może dlatego, że nie mam anten teraz, tylko takie plastiki jak w twoim linku wyżej.

Ok. teraz to musisz zapakować wszystko w puszkę jakąś, najlepsza jest taka link cena jak widać absurdalna, wykonanie fenomenalne, przeżyje gradobicie i tajfuny.

Do szczęścia potrzebne są jeszcze przelotki U.FL lub MHF4 nie wiem co tam w wybranym modemie będzie, raczej U.FL, na gniazda UC1. Można kupić po prostu kawałek starej antenki od lapka i przylutować do gniazda.

Modem w płytę, w obudowie od dołu dwa otworki (amelinium ,więc łatwo się wierci), w to gniazda UC1. Kabelki z U.FL do modemu i zabezpieczyć glutem, albo jakąś taśmą, płyta w obudowę. Jeszcze potrzebny otworek na kabel lan. Można założyć jakąś gumkę, albo zacisk. Obudowa na maszt, antenki przypinasz do wtyczek, kablem do domu, podłączasz pod zasilanie np. takie ale możesz pod inne, albo router z POE, co tam sobie wymyślisz.
I masz internet.

Jeśli chodzi o rozprowadzenie po domu, to po prostu na każde piętro coś w tym rodzaju . Ewentualnie pierwszy jakiś router z wyjściem POE, będzie robił za zasilacz i za AP jednocześnie.

Można to ustawić tak, że wszędzie jest jedna sieć, niezależnie gdzie jesteś i samo się przełącza na 5GHz, 2.4 i między punktami. Ale to już małe piwo. Aby sygnał z LTE był, to podstawa.

A jak chcesz tego gotowca, LHG, to działa, nieco mniej wydajnie bo ma anteny logarytmiczne, i z większą podatnością na zakłócenia, ale działa. Polecam jednak kupić do tego osłonę. link
bo materiały do produkcji są kijowe i ulegają z czasem degradacji od UV, mrozu itd.

Do rozprowadzenia sygnału można użyć dowolnych mikrotików, nawet tych najtańszych po kilkadziesiąt zł. Ale jak na zewnątrz ma być, np. na ogród, no to musi być przeznaczone do tego celu.

Edit: A te anteny logarytmiczne i podobne na pasmo mydło i powidło, dają coś tam, ale działają gorzej niż to samo urządzenie z wbudowaną anteną na zewnątrz. Po pierwsze zysk nędza, bo podawany sumarycznie, po drugie SWR tragiczny (czasami gotują się końcówki w modemach od tego), po trzecie straty w drutach. Po czwarte wykonanie pozostawia zwykle sporo do życzenia. Generalnie, jak router jest w ziemiance lub bunkrze to taka antena coś tam da, ale niewiele. Można jeszcze próbować na 800 antenki, ale pasmo zawalone ludźmi i przy 3 km, to spokojnie powinno ociągnąć 1800 albo 2100.

Nie wiem co tu nawet napisać, pozostaje mi mieć nadzieję, że zwykłe BARDZO DZIĘKUJĘ wystarczy…

Akurat kilka minut przed Twoim postem, przeczytałem taki właśnie komentarz :smiley:

Ten temat został automatycznie zamknięty 180 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.