Stworzenie strony internetowej dla niezarejestrowanej firmy


(uphate) #1

Witam czy zgodne z prawem jest stworzenie i działanie strony internetowej informacyjnej gdzie mamy podany telefon, mejl i że możemy skorzystać z jakiś usług, ale ta firma nie jest zarejestrowana?


(mrFreeze) #2

Oczywiście, że możesz kto Ci zabroni :slight_smile:


(bobbi) #3

Stworzenie i działanie strony nie jest narażone na żadne sankcje - nie łamie prawa. Natomiast problem to będzie miła ta “firma”.

Bez zarejestrowania działalności gospodarczej a tym samym czerpania zysków z wykonywanych usług bez odprowadzania podatków, zus itp będzie podlegać pod sankcje karno-skarbowe.

A dodatkowo dla “skarbówki” jest łatwa do namierzenia… podany telefon, mail :slight_smile:

 

PS. No chyba, że usługi będą świadczone “charytatywnie” to nic nikomu nie grozi. :slight_smile:


(scripter1) #4

Samo umieszczenie takiej strony w sieci nie jest łamaniem prawa ale już prowadzenie działalności gospodarczej o charakterze zarobkowym bez jej zarejestrowania już podlega surowym przepisom karnym.

Nawet jak ktoś jedynie kupuje na aukcjach przedmioty i je odsprzedaje to skarbówka już to zakwalifikuje jako działalność gospodarczą która nie została zarejestrowana i nałoży karę (nawet gdy ten ktoś odsprzedaje po niższej cenie ponosząc stratę).

 

A wydaje mi się że nawet i działalność o charakterze charytatywnym podlega obowiązkowi rejestracji.


(sdlike) #5

Ewentualnie ktoś może podkablować taką firmę. Sam kiedyś robiłem stronkę dla kolesia który nie miał firmy, ale zajmował się praniem tapicerek. Nikt się go nie przyczepił :slight_smile:


(uphate) #6

Dzięki co za odpowiedzi. Mam jeszcze jedno pytanie

 

Zrobienie strony internetowej na której reklamujemy się że możemy zrobić strony www za pieniądze bez zarejestrowanej firmy to łamanie prawa

a jeśli będziemy robić strony www na zlecenie nie mając zarejestrowanej firmy np. z olx.pl to jest to zgodne z prawem?


(scripter1) #7

Nie uważasz że lepiej o to zapytać na jakimś poważnym forum o tematyce prawnej lub tematyce dotyczącej prowadzenia działalności?


(roobal) #8

Jeśli chodzi o świadczenie usług bez działalności, to możecie to robić, ale tylko jeśli dostaniecie zlecenie na umowę zlecenie lub umowę o dzieło od jakiejś firmy. W tym przypadku to ta firma Was zatrudnia, ona odprowadza za Was ZUS, podatek i wypłaca wynagrodzenie. Jeśli chcecie świadczyć usługi na własny rachunek bądź dla osób prywatnych, musicie założyć działalność gospodarczą i sami płacić ZUS i podatki. Firmom może się zwyczajnie nie opłacać Was zatrudniać na umowę zlecenie, bo dochodzą koszty pracodawcy. Możecie podpisywać umowę o dzieło, ale na emeryturę w przysłości nie liczcie, no chyba że sami coś odłożycie. Zaś o jakimkolwiek kredycie możecie zapomnieć (w życiu bywają różne sytuacje). Poza tym nawet jeśli “firma” będzie działać na lewo, a firma, dla której wykonacie usługi zarząda faktury, to co powiecie?

Jak pisał kolega wyżej, najlepiej popytać na forum prawnym, a jeszcze lepiej, udać się do prawnika.