Stworzenie strony krokami weryfikacji w Ajax

Witam

Czy ktoś może mi podpowiedzieć jak zacząć robić stronę gdzie będą cztery kroki w Ajaxie?

Podanie emailu > podanie danych > zaakceptowanie regulaminu > podsumowanie

Chciałbym to zrobić w Ajaxie żeby to było w jednym pliku tylko nie wiem nawet jak zacząć i co szukać w dokumentacji jakich metod.

To będzie podstrona na Wordpressie.

A przypadkiem nie mylisz pojęć :slight_smile: Ajax służy do wymiany danych serwer <-> przeglądarka (edit: nie jest potrzebny do stworzenia różnych widoków “kroków”). W tym przypadku widzę że w zaakceptowaniu jest pewnie potrzebny :wink: A jak robić to WP? AJAX w WordPress – kompletny przewodnik stosunkowo dobrze to opisuje :slight_smile: albo dokumentacja Codex WordPress Ajax

Tak tylko to będzie na zasadzie że po zatwierdzeniu emaila przechodzi do następnego kroku :slight_smile:

To tak jak wyżej podałem link :wink:

Ok ale jak chce osiągnąć efekt Step Wizard :wink: a różnica będzie tylko w contencie (header i footer pozostaje taki sam) to czy mam robić np. 3 pliki step1.php, step2.php, step3.php i w zależności na którym kroku jesteśmy to wczytuje content z danego pliku?

Zrób to w formie SPA. A wysyłkę wszystkich danych zrób na sam koniec AJAXem. Jeśli potrzebujesz jednak weryfikować w trakcie poszczególnych kroków czy dane są poprawne (dozwolone, nie dublują się), możesz również weryfikację zrobić przy pomocy AJAXa. Jednak dodanie danych powinno być zrobione po zatwierdzeniu wszystkich kroków, czyli być zgodne z zasadą ACID.

Nawet nie wiem co googlować :wink: czy masz moze jakiś przykład?

Twój problem polega na tym, że ciągle robisz trochę bardziej wymagające rzeczy, ale ciągle nie uzupełniasz braków z zakresu podstawowej wiedzy. Stąd ciągle masz pierdołowate problemy których byś nie miał gdybyś kiedykolwiek nauczył się podstaw.

Tutaj masz o SPA: https://en.wikipedia.org/wiki/Single-page_application, przykładów znajdziesz całą masę tylko głównie opartych o wzorzec MVVM i pewnie wykorzystujących biblioteki Angular, React lub Vue, a tobie to nie jest do tego potrzebne. Wystarczy, że napiszesz kilka linijek JS które będą Ci przełączały widoki aplikacji w zależności od danego etapu. Do tego wystarczy załapać tylko jak działa i czym jest SPA.

W uproszczeniu :slight_smile: masz kontener w który JS-em podmieniasz zawartość :slight_smile: to jest właśnie SPA w dużym uproszczeniu. Tak jak pisze @Fizyda warto też w międzyczasie ogarniać podstawy :wink:

Chciałbym zrobić z tego jedną funkcję żeby wykrywała na którym jesteśmy kroku i w zależności od tego żeby ukrywała 2 pozostałe div’y a trzeci żeby był show. Czy jest to możliwe?

<script>
    jQuery('.lav-button .btn').click(function () {
        jQuery('#add-phone').validate({
            required: true,
            submitHandler: function (form) {
                jQuery('#lav-step-1').hide();
                jQuery('#lav-step-2').show();
            }
        });
    });

</script>

<script>
    jQuery('.lav-button' ).click(function () {
        jQuery('#add-code').validate({
            required: true,
            submitHandler: function (form) {
                jQuery('#lav-step-2').hide();
                jQuery('#lav-step-3').show();
            }
        });
    });

</script>

A ja bym chciał, żeby ludzie używali znaków interpunkcyjnych oraz pisali składnie i poprawnie w jakimkolwiek języku. Chciałbym, aby ludzie umieli jednak pisać zdania wielokrotnie złożone w taki sposób by dało się je zrozumieć oraz by potrafili przelać swoje myśli na pismo w sposób zrozumiały dla pozostałych.

Ale to chyba nie koncert życzeń dlatego wracając do tematu:

Tak jest to możliwe, a nawet wskazane.

A czy możecie mi pomóc jak zacząć budować taka funkcję?

w WP użyj funkcji (function($){
kod funkji
}(jQuery)) nie będziesz musiał używać jQuery tylko $
pamiętaj że jeżeli masz wszystko w na stronie tylko ukryte to użytkownik może się do tego dostać bez walidacji :slight_smile:
Wykrywanie kroku… można na różne sposoby

  1. możesz używać adresu URL do wykrycia co ma odpalić JS
  2. możesz krokowo przechodzić przez formularz (step by step)

Punktem wyjscia mogą być zakładki w js w Twoim przypadku jquery Na szybko z pierwszy wynik z googla.

Nie napiszę Ci całej funkcji bo można do tego podejść na wiele sposobów + nie ma pełnej specyfikacji

Zaczac od prostych funkcji, zbudowac sobie baze wiedzy, zrozumiec, jak dzialaja podstawy programowania, napisac potem bardzo prosta funkcje ktora wykona to, co chcesz;)

I serio, mozna podac Ci gotowy przyklad, ale za chcwile wrocisz z kolejnym pytaniem, poniewaz nie masz podstaw. Dobra rada: duzo pisz kodu, poczytaj o algorytmach, dziel i rzadz, skup sie na budowaniu podstaw.