Subwoofer - co i jak?

Przeczytałem już pare stron jak zrobić subwoofer itp i myślę nad skonstruowaniem takiego czegoś xd do mej wieży. Jest tam z tyłu takie wejście podpisane Subwoofer, tylko nie wiem jaka moc jest na tym wyjściu. To jest mała wieża i nie oczekuje, że po dołączeniu głóśnika rozwali mi pokój, ale żeby było czuć basss xD. Mam mały pokój nie całe 12 m2. Na wieży podpisane jest, 2x10W, to pewnie wyjście na głośniki, niestety przy tym wejściu na subwoofer nie ma nic napisane, obok jest 2x5W RMS. Głośniki od wieży mają 6 Ohm, więc pewnie taki musi być głośnik subwoofera. Głośniki mają wymiary 19cm x 14cm x 23cm, więc chciałbym, aby taki, no może odrobinę większy był mój wynalazek.

Mam więc takie pytania:

  1. Jeżeli głośnik ma 20cm średnicy to jak obliczyć ile litrów powinno mieć pudło i odwrotnie jak mam wymiary pudła to jak obl. jaki ma być głośnik?

  2. Gdybym chciał zrobić subwoofer o takich wymiarach jak wyżej, to jaki głośnik użyć do tego, aby nie spalić wzmacniacza w wieży? Używa się głośników niskotonowych? Mógłby ktoś podać jakiś link do nie drogiego głośnika plx :P. :slight_smile:

  3. Jeżeli podłącze np pod tą wieże głośnik 100W, oczywiście 6 Ohm (nie widziałem takich jeszcze xD) to istnieje możliwość spalenia wieży?

  4. Oczywiście głośnik który kupie musi mieć 6 Ohm, jeżeli tyle wieża obsługuje, czy może mieć 8, ewentualinie 4 Ohm?

  5. Czy po zrobieniu głośnik wystarczy go podłączyć, czy należy zrobić jeszcze jakiś przedwzmacniacz?

PS. wieża to: Aiwa XR-Em20…

Wydaje mi się, że subwoofer powinien być aktywny, tak więc musi mieś swoje zasilanie. Nawet amlitunery czy same wzmacniacze mają wyjście na subwoofer ale na aktywny, membrana jednak wykonuje duży ruch fizycznie a do tego już potrzeba mocy z zewnątrz.

Tak więc wydaje mi się, że na wyjściu na subie masz tylko podany sygnał w spektrum niskich tonów, który dopiero należy wzmocnić.

To tyle ode mnie.

Dzięki dark__jedi. Czy ktoś jeszcze się wypowie?

Pomyślałem teraz xD i: przecież te głośniki, które są orginalnie nie mają rzadnego podłączenia do zasilania, tylko prosto do wieży idzie. Wiem, że mają inne wejście niż na subwoofer, ale może jednak?

Ludzie pomożcie proszę. :slight_smile:

No więc tak z wieży do subwoofera wychodzi tylko i wyłącznie sygnał ! Kolumna musi być aktywna.

Co do samej kolumny budowa nie jest taka prosta. Pudło musi mieć odpowiednie wymiary i z odpowiednich materiałów musi być zbudowane bo inaczej dźwięk będzie mizerny. Następny ważny element to głośnik, no i wzmacniacz. To nie jest takie proste jak się wydaje. Jeśli nie masz o tym pojęcia lepiej kupić aktywny subwoofer i podpiąć.

Wiem, że to nie jest proste, ale trochę o elektronice mam pojęcie, bo taki właśnie wybrałem kierunek w szkole xD. Materiał mam, głośnik zamieżam kupić nie jakiś 100 W, tylko 50 lub mniej, to nie ma być machina do rozwalenie mieszkania, lecz mój pierwszy projekt :). A jeżeli głośnik miałby ok 30W, to schematu do jakiegoś wzmacniacza pod taki głośnik możnaby poszukać np. na elektroda.pl i później go zrobić?

http://www.allegro.pl/item497489345_min … kazja.html

Co do zasilacza to już sprawa prosta… Transformator 230V -> 12 V (przynajmniej 5-8A) do tego mostek prostowniczy taki z 10-20A żeby się mniej grzał i zasilanie gotowe :stuck_out_tongue:

Dzięki za propozycje chrucik , niezły ten wzmacniacz. Ale wolałbym raczej sam zrobić, bo koszty byłyby mniejsze. A i jeszcze głośnik musze kupić, a z tyle co ten wzmacniacz to na pewno kupie.