Sumowanie portów na routerze (à la agregacja)

Cześć,

Sprawa wygląda tak: Podłączono u mnie internet światłowodowy z Netii 2 Gbps (2 down, 1 up) poprzez terminal Huawei HG8245X6-10 ze złączem SC/APC oraz 4 portami 1000Mbps. Ze swojej strony przygotowałem router z wyjściem 2,5 GE, tak więc liczyłem, że ten terminal przełączę w tryb bridge i wszystko będzie śmigało, no ale niestety nie da rady. Agregacja łączy też nie wchodzi w grę, ponieważ ten terminal tego nie obsługuje.

Na infolinii dowiedziałem się, że nie mają urządzeń z portami 2.5 Gbps a autoryzacja własnego terminala nie wchodzi w grę.

Stąd moje pytanie: czy jest możliwość zagregowania 4 portów terminala np. switchem a następnie podpięcie mojego routera tak, żeby uzyskać te 2 Gbps? Switch oczywiście z pięcioma portami 2500Mbps. Ewentualnie czy istnieją takie agregatory w miarę rozsądnej cenie? No i jak takie podłączenie będzie się miało do STP.

Pomijam kwestię podwójnego NAT i samej prędkości - będę dzisiaj robił test przy pomocy certyfikowanego speedtestu, ponieważ miła Pani na infolinii poinformowała mnie, że ich rozwiązanie przewidziane jest tak, że dwa urządzenia działające z prędkością 1000Mbps wpięte do ich routera będą w stanie pobierać z pełną prędkością. Jak się uda wycisnąć chociaż te 1.8 pobierania/1 wysyłu to już będzie sukces.

Jak macie jakieś lepsze rozwiązanie to jestem otwarty na sugestie.

Obejrzyj ten materiał:

Super, dzięki wielkie - zamawiam tego Leoxa i będę próbował.

Co ciekawe, znalazłem też wcześniej takie urządzenie, natomiast po kontakcie telefonicznym ze sprzedawcą odradzono mi zakup, ponieważ rzekomo nie byłbym w stanie tego ustawić tak, żeby to się logowało u operatora (ich technik mówił, że nie da rady zalogować się na OLT od operatora).

Ze strony Netii otrzymałem natomiast informację „ściszonym głosem”, że mogę kombinować i nikt się nie przyczepi jak to zadziała, więc zastanawia mnie dlaczego sami po prostu nie dostarczają takich urządzeń skoro są dostępne na rynku…

Napisz tutaj, co i jak, czy się udało czy walczysz. Ogólnie ciekawy temat :slight_smile:

Trochę posiedziałem przy tym i udało się. A więc tak:

Router: Asus GT-AX11000 Pro (MerlinWRT)

ONT: Leox LXT-010H-D

Tak jak na powyższym filmie, wszystkie parametry za pomocą komend "flash set ‘parametr’ ‘wartość’ " wgrywamy przez telnet do Leoxa. Skąd je odczytać? Ano z GUI oryginalnego Combo ONT i z naklejki na jego plecach (telnet w tych Huaweiach jest, tyle że zablokowany - nmap pokazał filtrowany port, ale nie doszedłem do tego jak się do niego dostać). No i robimy to wszystko powoli, żeby nie pomylić numerków SN i NO.

Najważniejsze (przynajmniej w Netii): trzeba ustawić VLAN na WANie. Z tym utknąłem na chwilę, bo szukałem tego w Leoxie, tak więc UWAGA: VLAN ustawiamy na routerze, razem z loginem i hasłem PPPoE, które łatwo otrzymać choćby i na infolinii. W moim routerze (ale obstawiam że i we wszystkich Asusach) ustawia się go w zakładce LAN → IPTV → ustawienia ręczne → internet status → VID. Informację o tym jaki to VLAN można odczytać z GUI Huaweia.

Niepokojące jedynie jest to, że na wskazanym pod filmem forum dot. operatorów światłowodowych pojawiały się wzmianki o banowaniu własnych (klienckich) ONT. Z informacji wynika, że dopóki nie przepniemy się z powrotem na Huaweia i nie zgłosimy na infolinię że jest awaria, będziemy odcięci od internetu. Trochę absurd, bo płacimy za usługę o konkretnych parametrach i dostajemy sprzęt, który tych parametrów nie spełnia, a w momencie zrobienia sobie dobrze (i w zasadzie operatorowi, bo nie musi już nic więcej dostarczać), zostajemy ukarani w zasadzie nie wiadomo za co. Pomijam fakt, że Netia na swojej własnej stronie chwali się tym, że można podpinać własny sprzęt do sieci. Coś czuję, że jak tak dalej będą uprzykrzać klientom życie to skończy się na karze od UOKiK i będzie kwik, bo przedstawiciel handlowy ani mnie nie poinformował dokładnie w jaki sposób to działa, ani nie dostałem żadnych szczegółów w momencie podpisywania umowy (tylko dwa świstki, jeden to umowa z nazwą usługi, drugi to potwierdzenie odbioru sprzętu). Pożyjemy, zobaczymy- póki co działa.

Ten temat został automatycznie zamknięty 30 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.