"Supercena", czyli jak Allegro robi z ludzi kretynów

Takie tam z Allegro. Okazuje się, że „Super Cena” wcale nie musi być najniższa. Ciekawe co w niej jest takiego „super”, skoro na innych aukcjach ten sam produkt jest znacznie tańszy. Takie „cuda” tylko w Polsce się zdarzają :man_facepalming: :smiley:

Ja widzę dwie oferty na tą golarkę i obie za 79,99.


Może była jakaś za 59 ale się sprzedała i trafiłeś na jakąś sytuację pośrednią gdy ta dostała już super cenę ale jeszcze się nie odświeżyła lista „najtańsze”?

A może po prostu Allegro coś kombinuje, parę dni temu robiłem zakupy i na liście wyszukiwania nie maiłem wszystkich sprzedawców danego produktu. Odnalazłem inne oferty na te same produkty dziwnymi drogami. Miałem też dziwne zachowanie z sortowaniem po najtańszych. 1-3 strony od najtańszej do droższej, potem 4 strona znowu tanie itp, przemieszane, zeby promować wybranych sprzedawców? Podejrzewam jakieś „akcje” na mikołajki albo jakieś promowanie, które jest trochę zakamuflowane w wynikach wyszukiwania.

Niestety coraz częściej sklepy rezygnują z przejrzystego wyniku wyszukiwania na korzyść promowania czegoś.Allegro akurat tu jeszcze nie uległo totalnemu zepsuciu. W wielu sklepach zagranicznych jest gorzej.

Ja myślałem ze za ten tag to po prostu sprzedający dopłaca przy wystawianiu i go zawsze ignorowałem.

A ta plakietka super cena niby coś znaczy?

2 polubienia

Ja tego screen zrobiłem już jakiś czas temu, trochę się mogło pozmieniać.

Ja słyszałem, że „super cena” oznacza najtańszą ofertę na dany produkt - w każdym razie tak twierdzi Allegro. Jeżeli pojawia się nowa oferta i jest najtańsza, to powinna z automatu dostać znaczek.

Ja obstawiam, że ktoś tam zwietrzył sobie „interes” stosując ten znaczek jako kolejną formę „wypromowania” danej aukcji. Wszak 99% Januszy ma mokro w majtach na sam widok hasła „SUPER CENA/PROMOCJA/OKAZJA” i mało kto sprawdza, czy taka oferta jest w ogóle zgodna z rzeczywistością. Nie zdziwiłbym się, gdyby ta plakietka była dodatkowo płatną opcją przy wystawianiu aukcji - Allegro jest znane z podobnych praktyk. Nikt tego nie weryfikuje no bo po co? Kasa się zgadza i wszyscy zadowoleni :stuck_out_tongue:

Widzę taki problem że ten sam produkt może być skategoryzowany podwójnie i mieć różne oceny

Czyli ktoś tam przypisuje aukcje do danego sprzętu i czasami zostaną utworzone dwa sprzęty, które są tym samym i te sprzęty żyją własnym życiem.

Zapewne dokładnie tak jest… :slight_smile:
A ja głupi naiwnie wierzyłem, że to oznacza najtańszą ofertę na dany produkt :stuck_out_tongue:

Myślę, że to wiele wyjaśnia

wystawione przez konto firma z jakością sprzedaży na poziomie co najmniej Neutralnym
więcej niż 1 sztuka dostępnego towaru

  • Czyli ktoś kto nie jest firmą albo nie ma poziomu moze wystawić taniej i nie dostanie super ceny. Jak ktoś wystawia 1 szt to też się nie załapie.
  • Ten sam produkt moze być skategoryzwowany podwójnie (tu akturat ciężko zapanować nad tym przy tak ogromnej bazie) i pod tym drugim skategoryzowaniem- może być tańszy

Ale sprawdziłeś dokładnie dlaczego tańszy? Przeczytałeś treść aukcji? Te tańsze to nie po zwrocie, otwarte opakowania, faktura Vat marża, transport 30zł itp. ?

Super z innym wyrazem pisze się łącznie - lidl regułę przestrzega.

Lidl reguły przestrzega. Tej reguły… :slight_smile:

A skąd założenie, że „superCENA” oznacza ceną najniższą? :wink:

Myślisz, że tylko Allegro? MediaMarkt, np. przecenia sluchawki ze 140 zł na 99, gdzie w MediaExpert te same sluchawki kosztują 48 zlotych i wielu innych sklepach kosztują srednio 50 złotych.

Ostatnio też trafiłem w jednym ze znanych sklepów również słuchawki, przecenione rzekomo z 499 na 199, gdzie w innych sklepach można było je kupić za średnio 120 złotych bez promocji.

Nie wspominam już o innej elektronice, która nigdy nie kosztowała tyle ile podają na skreslonej cenie.