SuperTux 0.3.3 - przy uruchamianiu ekran wariuje!


(Tux4) #1

Któregoś dnia zagrałem w SuperTux 0.3.3 (świeżo zainstalowanego). Następnego dnia kiedy chcę tą grę uruchomić to wykonywane są następujące czynności:

1.Uruchomienie skryptu DOS

2.Uruchomienie gry

Przy punkcie 2 ekran wariuje, są jakieś kreski, przecięcia, wzory itd., kursor jest na środku. Nie da się nacisnąć ALT+F4 ani CTRL+ALT+DEL. :frowning:

Nie wiem co robić. Pomóżcie.


(pawcio1212) #2

odinstaluj supertux uruchom cclenaera i zainstaluj z powrotem


(Tux4) #3

A co on da? Używam do oczyszczania plików programu Odkurzacz 13


(OgiX) #4

Z tego co widać na bug trackerze, to chwilowo mogą być problemy z wersją 0.3.3 na Win7/Vista - jest zarejestrowanych kilka problemów związanych ze sterownikami grafiki/startem aplikacji. Poczekaj na następną wersję lub zainstaluj poprzednią.


(Tux4) #5

Ostatnia najnowsza wersja SuperTuxa była wydana 18 marca 2010 r. To ile mam czekać?

Poprzednia to chyba 1.1 ale jest za stara


(OgiX) #6

Aż rozwiążą około 20 “dużych” błędów, m.in. ten.

Poprzednia stabilna to 1.3, poprzednia niestabilna to 0.3.2 - niestety z tego co widziałem problem dotyczy chyba całej gałęzi 0.3.

Możesz zawsze spróbować aktualizacji sterowników (zwłaszcza, jeżeli poprawiono w nich obsługę OpenGL) lub kombinowania z plikami ustawień gry (przesunąć/usunąć je). Niekiedy pomagało, choć gdzieś na trackerze natknąłem się na sugestię, że supertux po prostu “nie lubi” mechanizmu prefetch w Win7/Vista.


(Tux4) #7

Ale kiedyś nie było tego problemu.

Nie wiem czy się opłaca. 1.3 w przeciwieństwie do 0.3.3 ma kilka wad:

1.1 główny świat (brak Forest World)

2.Nie można pobrać dodatków

3.Ciężko się gra.

To prawda? Jeżeli tak to jak wyłączyc prefetch?


(OgiX) #8

Natknąłem się tylko na taką sugestie - nikt jej nie sprawdził, a przynajmniej nie znalazłem o tym informacji na trackerze.

Niestety nie znam się na Win7/Vista (nie mam, nie korzystam i nie zamierzam). W necie było całkiem sporo programów do tuningu/konfiguracji prefetch/superfetch - nie powinieneś mieć trudności w znalezieniu programu lub instrukcji jak “ręcznie” zmienić wpisy w rejestrze. Zaznaczam jednak, że jeżeli chcesz coś zmieniać - nie wyłączaj mechanizmu prefetch całkowicie, a co najwyżej ustaw tak by buforowany był tylko rozruch systemu.

Mimo wszystko najpierw proponuję wykluczyć problem ze sterownikiem OpenGL karty graficznej (niestety zawsze były z nimi problemy na Windows). Możesz napisać jaką masz kartę grafiki, procesor, czy komputer to laptop/stacjonarny i na której wersji Windows próbujesz uruchomić supertuxa? Skoro działało wcześniej - nie zmieniałeś czasem sterownika grafiki? Ew. rzeczywiście spróbuj reinstalacji lub aktualizacji sterownika (nie napisałeś, czy tego próbowałeś).