[SUSE] 12.1 Jak nagrać obraz ISO na USB stick?

Pobrałem obraz iso OpenSuse stąd - http://software.opensuse.org/121/pl LiveKDE, który rzekomo można uruchomić z pamięci USB i chciałbym go zainstalować z pendrive. Zrobiłem to narzędziem o nazwie Unetbootin, którego używam standardowo do instalacji Ubuntu. Przy próbie bootowania wyskakuje:

Could not find kernel image: gfxboot

I tu odrazu pada pytanie - co może być przyczyną takiego komunikatu i jak to rozwiązać? Dodam, że próbowałem zastosować jeszcze polecany program ze strony - SUSE Studio ImageWriter jednak on nie rozpoznaje formatu iso. Ma do “wyboru” tylko jakiś format raw.

http://www.pendrivelinux.com/universal- … -as-1-2-3/

SUSE Studio ImageWriter rozpoznaje ISO tylko w tytule pliku należy wpisać:

*.iso

Ok, dzieki za podpowiedzi. Program, ktory podal Fanboj O, Universal USB Installer – Easy as 1 2 3 zadzialal, wlasnie pisze z Live :slight_smile:

OpenSUSE już stoi i wszystko było by fajnie poza jedną drobną niedogodnością. Instalator usunął mi windowsowy bootloader. I to z dysku co do, którego nie miał się zbliżać. W konsekwencji straciłem całkowicie dostęp do bootowania windows. Jak przywrócić bootloader (Windows 7) dodam, że próbowałem zrobić to automatem z płyty z Windowsem i nie poskutkowało. moje dyski wyglądają tak:

sda - dysk 500GB i kilka partycji NTFS

sdb - 60GB i jedna partycja linuksowa 20GB a reszta NTFS

Przysiągłbym, że SUSE przymierzał się z GRUB’em na sdb i tam miał siedzieć i się nie wychylać. Jako priorytetowy dysk podczas instalacji Linuksa miałem oczywiście ustawiony ten mniejszy 60GB (sdb) z tym, ze po zakończonej instalacji i restarcie wyskoczył GRUB ERROR i coś mnie tknęło, zmieniłem kolejność dysków w Biosie i masz babo placek. Zniknął windowsowy bootloader.

Płytka z instalką windowsa do napędu i R epair. Tylko nie automatyczna. Uruchom wiersz poleceń i wpisz komendy:

bootrec.exe /fixboot

botrec.exe /fixmbr

OpenSuse , program rozruchowy, opcja “Ponownie odczytaj konfigurację z dysku”. Wyloguj.

Grub dopisze bootloader Windowsa.

No dobrze, ale powiedzmy, że chcę zrobić tak jak zamierzałem pierwotnie. Czyli Linux w swoim domku (sdb) a Windows w swoim (sda) Przełączam dyski w biosie i mam albo GRUB albo bootloader od Windows (miałem tak przy Ubuntu i dobrze mi się taki układ sprawdzał. Da się jakoś tego gruba wcisnąć na swoje miejsce bez zbędnych kombinacji? Bo windowsowy bootloader, zgodnie z tym co pisze Fanboj O, już wiem w razie czego jak odzyskać, kiedyś robiłem to wielokrotnie przy XP ale albo się te komendy pozmieniały albo pozapominałem. Poza tym ten układ który teraz mam powoduje, że jak odłączam pierwszy dysk to nie mam żadnego systemu więc trochę bez sensu.

Może tak:

Odłącz dysk /sda/, zainstaluj GRUB-a.

Podłącz /sda/, odłącz dysk /sdb/, przywróć bootloader Windowsa.

Nie wiem jednak, czy wygodnie jest, wciąż zmieniać ustawienia BIOS-u, aby wystartować dany system.

Najlepiej umieść bootloadery na pendrive i z niego startuj systemy.