SWAP na Windows


(system) #1

Witam

Mam w posiadaniu netbooka Asus z systemem Windows 7. Domyślnie wbudowane zostały jedynie 2GB pamięci operacyjnej bez możliwości rozbudowy więc próbuję w możliwie najdokładniejszy sposób dokonać optymalizacji. Wszystko udało mi się odpowiednio dostosować aczkolwiek mam pewne wątpliwości co do pliku stronicowania.

To co udało mi się osiągnąć do tej pory to: oddzielna partycja z systemem plików FAT32, rozmiarze 1GB z tej samej wielkości plikiem stronicowania na niej (min/max 1GB, na sztywno). Kierowałem się przy tym głownie zredukowaniem fragmentacji pliku oraz poradami z niektórych artykułów.

To, do czego mam wątpliwości to:

-czy obecny układ gwarantuje najlepszą wydajność jaką można tą drogą uzyskać (drugi dysk/wymiana dysku na SSD nie wchodzą w grę)

-czy można przerzucić na partycję swap pliku zrzutu awaryjnego (mam na niego pozostawione na partycji systemowej kilka mb, po przeniesieniu można by wyłączyć całkowicie)

  • czy można w inny sposób przyspieszyć pracę systemu (manipulując ścieżkami, np prefetch)

I pytanie dodatkowe - czy stworzonej "ręcznie" partycji swap można nadać jakieś dodatkowe atrybuty, np ukryta/systemowa? Głównie chodzi mi o tę drugą, bo mimo iż wyłączyłem ukazywanie się tej partycji pod pozycją mój komputer, to i tak dla niektórych aplikacji pozostaje ona widoczna

Dzięki za odpowiedź


(War_3_) #2

Podaję link do innego forum gdzie jest sporo na temat aktualizacji -

Windows 7 Forum - optymalizacja .


(Mmiszczuk) #3

Ta partycja od swap jest na końcu dysku? Jak tak to tylko spowolniłeś. Jeżeli nie używasz wymagających aplikacji wyłączyłbym całkowicie swap. Jeżeli nie będzie krzyczeć, że mało ramu to pozostaw.


(Dritone) #4

Zgadzam się, partycja na swap ma sens, ale na początku dysku (gdzie odczyt jest najszybszy), inaczej mija się to z celem. Dodatkowo, to coś da (zauważalnego) w wypadku starszych komputerów, na wszystkim co obecnie jest w sklepach praktycznie nie widać różnicy w wydajności po tym zabiegu.