Swap - Partycja plików wymiany

Coraz więcej osób tworzy nowe partycje na pliki wymiany, (Partycja SWAP).

Czy naprawdę działa to jakoś zdecydowanie lepiej, oraz przyspiesza pracę oraz operacje na plikach :?

tak, zakladajac ze jest to pierwsza partycja a nie na przyklad ostatnia :slight_smile:

A dlaczego???

Bo na poczatku dysk ma szybszy odczyt. ;]

Kobziarz dziwna wypowiedz, przecież miejsce na dysku partycji nie ma zadnego znaczenia.

Ale dalej czekam na opinie i uwagi :?

W linuchu domyślnie tworzona jest partycja SWAP, więc coś w tym jest.

Ale Kobziarz ma rację, najlepiej zeby to byla pierwsza partycja.

Jak nie ma. Przeciez logiczne jest to co napisałem wyzej. Poczytaj o dyskach twardych a dowiesz się że ma racje. :slight_smile:

a ja mam co do tej sprawy pytanie… bo mam stary (bardzo stary :stuck_out_tongue: ) dysk o poj. 2GB… rozmiar jak znalazł na SWAP’a… ale czy taki staroć nie okaże sie dla kompa kulą u nogi??

podejrzewam ze to nic nie da(na googlach nic o nim nie pisze)… ale dysk to Quantum BigFoot cy2160 (5,25 cala :smiley: )

powinienem go przeznaczyc na partycje pod plik wymiany?? czy jest on zbyt stary??

gdybym mial teraz nagrywarke (a lezy w serwisie) to bym z niego dane wypalil i spróbował… a że jest pełny… i nagrywarki nie mam… a tych danych mi troche szkoda (na podstawowym dysku tez tych 2GB nie znajde :stuck_out_tongue: ) to was pytam :slight_smile:

Zbyt wolny. ;]

Zenek Rolnik

Na ten temat powstaly rozne teorie, czyli tyle ile userów wypowiadajacych sie na ten temat.

Windows nie stosuje osobnej partycji na pamiec stronicowania, poniewaz nie potrafi tak jak Linuks czy Unix, ktore maja calkiem inny system plików i budowe.

Nie ma tez wiarygodnych testow, ktore by uzasadnialy,ze utworzenie partycji dla samego pliku pagefile spowoduje odczuwalną wydajnosc itd.

Domyslnie Windows umieszcza plik na partycji rozruchowej. A im dalej bedzie plik, tym dostep do niego bedzie wolniejszy. Czyli wniosek taki, ze jak ktos ma tylko jeden dysk to nie ma sensu tworzyc osobnej partycji dla pliku pagefile. No chyba, ze bedzie przed partycja systemowa.

Najlepiej przeprowadzic monitoring, pozniej ustawic swap jak mu pasuje i od czasu do czasu przeprowadzic pagedefrag.

Ale to wszystko zalezy od tego co zamierzasz robic i do czego to ma sluzyc.

Robinhio dziekuję za bardzo rzetelną odpowiedz :spoko:

Zaciekawiło mnie to od momentu kiedy przeczytałem o tym w Ekspercie, ale nie mam zamiaru narazie tego tworzyć, no a LInux wiadomo.

:wink: