Światłowód 600 Mb/s vs karta sieciowa

Witam,
dziś założyłem sobie światłowód

1 komputer:

Download: 40,79 MB
Upload: 44, 28 MB
Karta sieciowa: Broadcom 802.11n

2 komputer:
Download: 224.55 MB
Upload: 118.11 MB
Karta sieciowa: Qualcomm QCA9377 802.11ac Wireless Adapter

Ten 1 komputer to jest mój prywatny i docelowo to z niego będę korzystał. Pytanie jakie są możliwości, aby wyciągnąć na tym lapku najwyższą prędkość? Wymiana karty sieciowej czy dokupienie takiej na usb? Jakie powinna mieć parametry? Ewentualnie prośba o podanie modelu to będę się na nim wzorować.

Drugie pytanie bo mniemam, że ten II komp ma dużo lepszą kartę sieciową i dlatego osiągi wyższe. Czy te wyniki to jest mniej więcej max na światłowodzie 600 mb na wifi?

Serdecznie dziękuję za podpowiedzi

Karty AC powinny pomóc , sprawdź na kablu jakie są faktyczne transfery. Światłowód to tylko medium do przesyłania danych, firmy dużo oszczędzają przy światłowodzie a reklama robi swoje :).

karta 802.11n pracuje maksymalnie na 150/300, czasami niektóre modele 600 Mb/s. Tak więc wartości masz poprawne.

Tak tak, jestem świadomy, że mam poprawne. Pytanie bardziej było w stronę co zrobić, aby było lepiej i szybciej ? :slight_smile:

Jak napisał @shango zmiana karty. A na jaką to masz wytłumaczone w linku.

Z tym, że z wewnętrzną kartą różnie może być, bo anteny na 5GHz są nieco inne.
Nie to, że nie będzie działać, ale może mieć obniżony zasięg. Z drugiej strony, zewnętrzne pchełki są i tak podłe pod tym względem, a większe, z antenkami niewygodne.

Najlepiej kupić kartę wewnętrzną i antenki od jakiegoś nowszego lapka, wystarczy je zamontować pod matrycą, stosunkowo proste.

W sumie pewnie jest niezgodność jednostek:

Mb/s =/= MB/s (trzeba podzielić przez 8 a dla jeszcze dokładniejszego MiB/s to przez potęgę 2 lub ułamka 1,024).

572,203 Mib/s :arrow_right: 600 (megabytes / second) = 4.8 Gbps

4,8 Gbps to chyba w Azji/Zachodzie lub dla biznesowych klientów w Polsce.

W jego przypadku to:

No to wtedy dziwne są te wyniki z drugiego PC

224 MB przesłane w sekundę na łączu 75 MB/s…

jakby 3 razy szybsze było (lejek się wywalił w światłowodzie) lub źle spisał z umowy.

Myśle, że pomylił Mbps z MB

Lub np. ma dysk na sata. Internet internetem a komputer nie pobierze szybciej niż dysk może zapisać :slight_smile:

A jakie masz dyski w komputerze?

Na umowie mam Orange Światłowód do 600 Mb/s - o to pytacie czy o wyniki ze speedtestu co pisałem w 1 poście?

PS. zastanawiam się bo może zmienić na niższą wersje 300 mb/s skoro na tych starszych kartach sieciowych i tak nie pociągnie mi za dużo z tej wersji 600mb/s

ja mam światełko 300 od Orange:

to wyniki przez kabel czy przez wifi?

Kabel, w domu tylko kabel

Ta wygląda rozsądnie cenowo:
https://allegro.pl/oferta/nowa-karta-wi-fi-6-ax3000hmw-zamiast-ax200-10086883532

Po podzieleniu wyników 300 Mbps przez 8 wychodzi tyle:

39,5 MB/s i 6,38 MB/s

Użyć kabla, a nie WiFi.