Światłowód gubi pakiety

Witam, Od jakiś dwóch tygodni po wymianie routera z TP linka na Huawei HG8245 (problem z telewizja światłowodową dlatego ta zmiana) internet zaczął gubić pakiety raz 1% raz 4%. Dzwoniłem do dostawy który po za kolejnymi ping testami nic z tym nie robi. Dlatego piszę tutaj, może wy mi poradzicie co mam dalej robić bo korzystanie z internetu ograniczyło się tylko do przeglądania stron…

ssy z ping testów





Wygląda to na problem z routerem. Zobacz jak wygląda sytuacja przy połączeniu bezprzewodowym, jeżeli tak samo, to warto rozważyć wymianę routera.

W przypadku światłowodu istotną kwestią jest router który udźwignie możliwości jakie daje światło. Niestety dobre routery to wydatek około 250 do 450 zł.

A sprawdziłeś standard złacza światłowodowego wpinanego do Routera ?
Huawei wymaga typu SC/APC a TP Link miał chyba SC/UPC. Teoretycznie są one zamienne ale nie zawsze dany Router własciwie działa.
Tu masz przykładowy opis złączy:
http://ultimode.com.pl/blog/2013/02/13/czym-rozni-sie-zlacze-typu-apc-od-upc/

Router wymieniony na drugiego huaweia ale nadal to samo.
ping test był robiony też na laptopie zarówno przez kabel jak i wifi i tez gubi pakiety.

Z tego co widzę to złączę jest niebieskie SC/UPC

W takim razie jest to wina operatora, skoro na różnych urządzeniach i routerach występuje ten sam problem.
Dobrze gdyby przyjechał technik od operatora i sprawdził jak wygląda sytuacja na swoim urządzeniu, wtedy może byłby bardziej skory do działania.
Złączami się nie przejmuj bo to nie jest w twojej kompetencji, żeby się na tym znać, ty płacisz za usługę i to oni powinni zadbać o poprawność złącz itd.

Problem w tym że te pakiety gubi losowo. Zdarza się tak że przez godzinę zgubi 5-10 pakietów, a za 15min zgubi ich 20. Był już technik tylko jak na złość przy nim zgubionych pakietów nie było nawet 1% i nie bardzo chce cokolwiek z tym zrobić, a moje ssy na których widać ile gubi pakietów do niego nie trafiają.

Skoro masz SC/UPC a Huawei wymaga SC/APC to sobie odpowiedziałeś gdzie tkwi przyczyna

Nie do końca prawda. Skoro operator daje Router ze standardem złacza SC/UPC a klient zmienia sobie urządzenie z innym standardem to wina operatora ?
Przed zmianą trzeba było to sprawdzić i dobrać właściwie urządzenie.
Teraz to tylko dobra wola czy technik będzie skłonny “przespawać” pigtail ze złączem.
Co prawda oba standardy niewiele się różnią ale inny sposób “padania światełka” na odbiornik może powodować właśnie gubienie pakietów

Kto powiedział, że on sam wykonał tą zmianę?
Nawet jeżeliby to zrobił to i tak urządzenie nie uwierzytelniłoby się do OTL, więc usługi w ogóle nie byłby dostępne…

A czy Ty wiesz, że w sieciach światłowodowych nie zawsze potrzebne jest uwierzytelnianie ?
Każde “włókienko” musi trafić na odpowiedni port po stronie OLT (nie OTL) i wystarczy tylko jego odpowiednia konfiguracja przez operatora. To nie sieć miedziana i nie da się na “lewo” do niej podłączyć przez osoby trzecie. Nie wspawasz z boku obcego włókna :slight_smile:

To była literówka.
A co do problemu, to dopóki nie dowiemy się kto wymienił terminal, można przyjąć, że wina leży po stronie ISP.

Zrób dłuższy ping do samego routera. Czyli w Twoim przypadku z tego co widzę po screenach to 192.168.100.1. Skoro ISP twierdzi, że wsio jest okej to problem musi być na połączeniu LAN. Oczywiście test na kablu. Jeśli tak się okaże, najlepszym wyjściem jest poprosić operatora o zmianę ONU (o ile jest taka możliwość) na jednoportową ETH w bridgu i podpiąć własny router DSL.

Dostawca sam wymieniał router bo uznał że tp link jest za słaby i wymienił na huaweia.

Tutaj jeszcze jeden test kiedy mój pc był podłączony pod netisa a ten pod huaweia

Może coś z ustawieniami Huaweia jest nie tak?