Światłowód na wsi - ma sens?

Hej.

Mieszkamy na wsi na Śląsku pod czeską granicą. Jedyny internet poważnej firmy jaki tu dociera, to oczywiście Neostrada od Orange, który posiadamy.

Obecnie Orange oferuje nam max. 80Mbit/s, z czego infrastruktura pozwala na osiągnięcie do 35Mbit/s, średnio jest to 30Mbit/s. Jedyne co na szybko ogarnąłem z przelicznika Mbit na MB to, że Mbit trzeba podzielić przez 8 i wychodzi rzeczywista prędkość pobierania w megabajtach, czyli u nas jest to około 3.75MB/s co by się zgadzało (30/8=3.75). Przeważnie pobieranie wynosi z 2.5-3MB/s więc to nie są jakieś porywające prędkości, w szczególności, że intensywnie korzysta się z internetu - Steam i Origin (pobieranie gier, łatek), IPTV, streaming do SmartTV.

W związku z tym zastanawiamy się nad światłowodem od lokalnych dostawców, a tylko dwóch ma nas w zasięgu, więc wybór niewielki. Skontaktowałem się jednym z nich zadając mu kilka pytań i w związku z odpowiedziami mam do Was kilka pytań, żebym po prostu nie wlazł w du*ę przez niewiedzę.

  1. Kabel LAN 5kat to taki najzwyklejszy ethernet, który podłączam z routera do kompa lub innego urządzonka? Ten domowy nie wykastruje mi prędkości z 100Mbit na mniejszą, bo ma mniejszą przepustowość? Czy do obsługi światłowodu z routera do kompa potrzeba jakiegoś specjalistycznego? Jak tak, to jakiego? Firma napisała mi właśnie o tym LAN 5kat.
  2. Jeżeli jakaś karta sieciowa w którymś z kompów jakimś cudem może być za stara, to np. obsłuży tylko 10Mbit a nie 100? Czy w ogóle nie będzie odbierać internetu?
  3. Jaki byłby najlepszy router do obsługi internetu o prędkości do 100Mbit? Obecny który umieszczony jest w niestety niefajnym miejscu - na górze w domu, w małym pomieszczeniu i to prawie przy zewnętrznej ścianie domu i jest to “kochany” Funbox 2.0, którego WiFi pozostawia wiele do życzenia. Firma poleca router Tenda FH456. Zaznaczam, że wolałbym, żeby router nie przekraczał ceny 200zł o ile to możliwe.

Czy jest coś jeszcze, co powinienem wiedzieć przed zamówieniem takiej usługi? Oto pytania, jakie zadałem firmie:

  1. Jakie są osiągane realne prędkości w tych ofertach z magicznym “do”? Np. z 100Mbit będzie 80Mbit przez większość czasu?
  2. Jaki router udostępniacie klientom?
  3. Jak wygląda montaż sieci światłowodowej w domu?
  4. Czy z routera do komputera potrzebuję specjalnych przewodów czy wystarczą zwykłe z dotychczasowych infrastruktur internetu domowego Orange?

Jeżeli moje pytania są wyjęte nie powiem skąd, to wybaczcie. Niby posiadam jakąś wiedzę, a tak naprawdę w sprawie światłowodów czuję się kompletnie zielony.

Jeżeli masz płacić za 80Mb/s a jej nie masz (tej prędkości), to od razu bym wojował z dostawcą internetu o zmniejszenie kosztu abonamentu i płacenie za to co masz, a nie za nadmiar, którego nie wyciągniesz na swoim łączu. Co do światłowodów, musiałbyś się z orientować, czy w ogóle ktoś tym się zajmuje dla twojej wsi. Jeżeli nikt z mieszkańców nie ma, to nie polecam, za drogi interes.

Nie wiem czy to by cokolwiek dało, to wojowanie. Oni są tego świadomi bo nam mówili o tym ale już po podpisaniu umowy oczywiście i z resztą w ofercie nie ma już innych wariantów jak tylko ten jeden.

Moi rodzice mają światłowód od lokalnego dostawcy (nas nie ma w zasięgu) i wszystko gra, a to też na wsi i nawet trochę daleko od głównej ulicy. Moja znajoma ma internet u nas na wsi od jednego z dostawców, właśnie światłowód ale jest w pracy więc nie znam na razie szczegółów.

Chyba lepiej płacić 65zł za 100Mbit światłowodu niż 50zł za 30Mbit w Orange. Więc ogólnie jest sens zamieniać z Orange na światłowód tak trochę w ciemno?

Abonament to jedno a przyłącze to drugie. I to drugie jest zazwyczaj nieopłacalne - jesli płacić z prywatnej kieszeni.

Sumarycznie masz 3 dostawców do wyboru, przy czym dwóch z dostępem światłowodowym. Czasem w blokach w dużym mieście nie ma takiego wyboru :slight_smile:

W technologi PON dla indywidualnych potrzebny jest terminal optyczny, i to on zajmuje się przetworzeniem sygnału ze światłowodu na port miedziany, często oferując też funkcję routera/wifi. To dostarczy sam operator, więc nie musisz się niczym przejmować.

hAP ac lite, ale lepiej zainwestować w wersję z portami 1G (hAP ac).