Światłowód - słabo działające wi-fi

Witam, od dłuższego czasu posiadam światłowód z MTM 100Mb/s pobierania i 50Mb/s wysyłania.
Po kablu wszystko działa dobrze, ale z wi-fi jest słabo. Często widać jak połączenie przez wi-fi zanika tzn. wszystko działa dobrze, i na sekundę / dwie wszystko nagle staje w miejscu, nic się nie chce ładować i tak jest często. Filmiki z automatu ustawiają sobie jakości na youtube 360p mimo że do wyboru jest do 1080p albo i wyżej
Ruter to Archer cr6 AC1200
Chciałbym pogrzebać w ustawieniach routera a nie myśleć o czymś innym, próbowałem już różne kombinacje, była standardowo ustawiona opcja „smart connect” czyli urządzenia przez wi-fi automatycznie przełączały się na lepsze pasmo w danej chwili 2,4 GHz lub 5 GHz gdy ta opcja jest włączona. Wyłączyłem to i próbowałem ustawić tylko 2,4 GHz, nic nie dało…
Próbowałem zmieniać opcję „channel width” oraz „channel” na inne opcje niż auto, to jedynie pogorszyło sprawę…


Jeszcze jest taka opcja „TxBF,MU-MIMO” nie wiem co ona robi, może ktoś wytłumaczy
image

Z tego co tu piszę to jest to po prostu zwiększenie przepustowości sieci i sygnału po wi-fi więc raczej to zaznaczam
image

Z wszystkimi urządzeniami masz problem po WI-FI czy tylko z jednym? Jak tylko z jednym spróbuj załatwić na próbę inna kartę sieciową bezprzewodową. Nie zawsze jest to wina routera.

Czasami moc sygnału WiFi z routera jest za duża i urządzenia bliższe anten nadawczych (mniej jak 1 metr) zostają przesterowane i zaczynają zrywać transmisję lub zwalniają przesył odbioru. U siebie miałem taki problem - zmniejszyłem o 50% moc nadawania i zaczęło wszystko śmigać jak należy.

Ile metrów, ścian, pięter między wifi a komputerem?

Na każdym urządzeniu bez różnicy tak samo słabo działa

Niezależnie gdzie jest urządzenie, czy są to 2 pietra czy 5, czy jest to 5 ścian czy 10, tak samo słabo działa…

Czasami wystarczy jedna ściana, szczególnie jak masz dziwnym trafem nośną między pokojami. Sprawdź więc przy i porównaj. :wink:

Zainstaluj na komórce „wifi Analyzer” lub podobna aplikację i zaprzyjaźnij się z nią, sprawdź jaką masz konkurencję u sąsiadów i jak mocny masz sygnał w różnych punktach domu. To samo powtórz dla 2.4 GHz i 5GHz.

Mieszkasz w bloku? Nie masz za dużego szumu w eterze? Sprawdź na jakich kanałach nadają inne sieci Wi-Fi i ustaw inny. Dodam od siebie, że wszelkie automatyczne dostajania zawsze robią problem jak to z przeskakiwaniem po kanałach czy częstotliwościach. Ustawić wsio na sztywno razem z adresacją IP poszczególnych urządzeń - w routerze jest na pewno opcja rezerwacji adresu dla konkretnego urządzenia.