Światłowód + telewizja - okablowanie domu

Szanowni Państwo,

chciałbym dowiedzieć się kilku spraw związanych z okablowaniem domu (tzw. bliźniak) jeżeli chodzi o światłowód i telewizję.

 1. Jakie kolejne kroki połączenia wykonuje się w domu:
  a) od ulicy do domu
  b) w domu do modemu
  ?

 2. Jeżeli dobrze rozumiem jeżeli będę miał światłowód i wykupie pakiet z telewizją (operator Inea) to wykorzystuje się dekodery i połączone one są kablem ethernet?

 3. Chcę utworzyć sieć ethernet w domu - 3 pokoje na piętrze plus modem główny w salonie:
  a) nawiązując do pkt.2 lepiej pociągnąć do każdego pokoju po dwa kable - jeden pod tv a jeden pod internet, czy wystarczy po jednym gnieździe?

Proszę o wyjaśnienie tematu, ponieważ muszę przedyskutować sprawę z elektrykami, a jestem “zielony”.

u mnie od modemu/routera na tym samym kablu leci internet i telewizja. Wystarczył 1 kabel i switch.(rozdzielacz)do dekodera i komputera. Ale to trzeba sprawdzić, inny sprzet może inaczej sie zachowywać.

Światłowód
Terminal Inea w którym wyłączasz wifi
Patchpanel (opcjonalnie)
Switch 16p
Szafka rack (opcjonalnie)
Access Point Wifi w centralnym miejscu/na piętrze ściana/sufit aby zasięgiem łapał całą chałupe

Może niektórzy powiedzą, że fanaberia ale 3pkty do pokoju to minimum. Zechcesz nasa, smart tv straci wsparcie i kupisz dekoder, komputery, dzieciak konsola&komputer&tv - będziesz bezsensownie w pokoje dokładał switche i kable, zasilacze bo po czasie 1 czy 2 przewody okażą się niewystarczające.
To samo wifi - zainwestuj w AP bo potem będziesz klei to cudami typu repeatery które do niczego się nie nadają.

Dekodery hiway mogą działac po kablu lub wifi.

I nie zlecaj takiej roboty elektrykowi ew. pilnuj go. Bo puści po 1 kablu i będzie mostkował w gniazdkach a potem się zastanawiał czemu nie działa :smile:

Access point 300zł
Switch 16p 200zł
Router może zostać Nokia operatora

 1. Linie operatorów zbiegają się w jednym miejscu i trafiają do modemów/terminali ont lub routerów (w zależności od tego co dostarcza operator).
 2. Jeżeli jest modem/terminal to następnym punktem jest router.
 3. Router jest łączony ze switchem.
 4. Kable ze switcha* biegną do punktów w mieszkaniu (gniazd Ethernet)

*Opcjonalnie może być jeszcze patch panel po drodze.

Zdecydowanie po dwa kable.

Światłowodów raczej się nie wykorzystuje w domowych sieciach, za dużo pier… się z nimi a korzyści wielkich nie ma. Nawet 10GbE może spokojnie działać na okablowaniu miedzianym, a szybszych sieci raczej się w domu nie spotyka.

Zaletą światłowodu jest odporność na zakłócenia elektromagnetyczne i fakt że nie przewodzi prądu, ale ma to znaczenie tylko jeżeli ktoś tego koniecznie potrzebuje.

Switch 16p 200zł

Polecam nie kupować najtańszego szajsu, i zastanowić się czy np. w przyszłości nie pojawi się np. monitoring i nie przyda się POE i zarządzanie przełącznikiem choćby pod dedykowany do tego celu VLAN.

Proponuję od razu przestrzec elektryka aby nie stosował najtańszego okablowania kat. 5e, bo to się zdarza. Należy stosować kable, gniazda, wtyki, patchpanele przynajmniej kat. 6 lub wyższej.

Z myślą o przyszłych urządzeniach wspierających 2,5GbE, 5GbE i 10GbE.

Bardzo dziękuję za odpowiedzi.

Będę widział efekty, a samą sieć sam zaprojektuje - oni wykonają tylko projekt / ewentualnie coś doradzą. Ponieważ kable pójdą na “gołych ścianach” przed tynkami.

Sam wybiorę kable i chcę kupić je właśnie w “przyszłościowej” kategorii.

Jeszcze proszę o wyjaśnienie skoro z modemu Inea puszczę jednym kablem do switcha (a ze switcha dalej w dom) to czy to nie będzie nie wydajne ?

Prędkość połączenia między internetem (routerem) a wewnętrzną siecią LAN będzie taka jak standard pracy portu w routerze oraz przełączniku (typowo 1Gb/s).

Prędkość oczywiście będzie również ograniczona zgodnie z warunkami umowy z operatorem.

F/UTP 4x2x23AWG (0,54) cat. 6 350 MHz
zgodnie ze standardem PN-EN 50173-1, ISO/IEC 11801, ANSI/TIA 568-C.2

Czy to okablowanie jest odpowiednie do rozprowadzenia Internetu w domu jednorodzinnym?