Światłowód z Orange, ale wolna prędkość po WIFI

Witam,
Mam do Was pytanie, bo akurat tu nie jestem pewny, czy by to coś dało. Ale od początku. Od wczoraj mam światłowód z Orange do 1Gb/s. Po kablu test łącza wypadł świetnie, ponieważ technik sprawdził i było ponad 600Mb/s. Dziś sprawdziłem po kablu i było ponad 800Mb/s. I tu nie mam zastrzeżeń. Niestety, sprawa z Wifi jest inna, każde speedtesty pokazują od 40-60Mb/s. Mam funbox 3 i do tego podłączony router, który pełni rolę AC (bez DHCP). Router, który jest podłączony, to TP-Link AC1200. Adaptery jakie mam, to jeden biały do 300Mbps a drugi adapter(Archer T4U TP-Link), który umożliwia łączenie się z 2,4 i 5GHz a max.prędkość to 1200Mbps. Na obydwu adapterach jest tak, jak pisałem wyżej 40-60MB/s. Zastanawiam się, czy aby zwiększyć prędkość WIFI, to zastosowanie adapterów PLC a nie podłączanie routera pełniącego rolę AC.
Ściany mam grube, tu od razu zaznaczam. Chodzi mi o adaptery PLC, bo tu nie wiem jak sprawują się.

1 polubienie

Hmm… a masz USB 3.0? Chociaż może to ślepa uliczka że niby port ogranicza?

Mam USB 3.0 i jest adapter do tego podpięty i jest tak samo. Co prawda nie narzekam na prędkość, bo to zupełnie inaczej działa niż po miedzi.

1 polubienie

Popatrz na wyniki testów:

Czyli tylko do jakiś 576 Mbps?

To napiszę, czego nie napisałem w pierwszym poście. Router 1200 jest na piętrze połączony kablem ethernetowym. A moje kompy od Funboxa 3.0 są w odległości, pierwszy PC prawie 5m a drugi pc 3m.

1 polubienie

Po wifi zawsze mam do 50, czasem do 60Mb/s. Zaraz wykonam test i pokażę tu.
test
Teraz wykonałem test.

Odpowiedź jest prosta za dużo w obrębie innych sygnałów z wifi. Żeby zwiększyć moc i zasięg możesz spróbować kilku rzeczy.
1)Zmienić kanał sieci WIFI w ustawieniach . W ten sposób wifi nie będzie wchodziło w drogę z innymi.
2) Kupić wzmacniacz zasięgu WIFI
3)Zmienić Router

Przy ustawionym wszędzie paśmie, tylko i wyłącznie 5GHz, masz tak marne wyniki?

1 polubienie

3 opcja odpada. Kanał jest zmieniony, ale co ustawię i zobaczę w wykresy, to znowu na siebie nakładają. A jaki wzmacniacz zasięgu WIFI proponujesz? Jak chodzi o AC, to wyżej napisałem, że mam.
Jeden komp z W7 ma adapter TP-link z 2,4Ghz a drugi z W10 adapter tej samej firmy, ale z możliwością 2,4 i 5Ghz, też o tym pisałem, ale 5Ghz, rozłącza się.

U mnie w domu nie zawsze dobrze działa sieć 5Ghz i nie które kompy, łączą się w 2,4Ghz.

To słyszałem na temat routerów Asus:) Bo wcześniej miałem router TP-Linka VR600 i 5Ghz przerywała. Natomiast we wtorek po instalacji światłowodu, miałem 5Ghz i na początku był słaby sygnał, później wróciło do normy, lepiej i szybciej wczytywał strony. Ale zmieniłem na 2,4Ghz, gdyż obawiałem się, że może przerywać.

Bądź uprzejmy w wolnej chwili, w opcjach konfiguracyjnych routera zmienić pasmo tylko na 5GHz, po czym na sprzęcie, którego karta sieciowa na pewno poprawnie obsługuje pasmo 5GHz, gdy już będziesz świadom zgodności, tych dwóch wartości, zapodaj test pomiaru.

Informacje wynikowe, które przedstawiłeś w “szrotowym’” 2,4GHz, są nie w pełni miarodajne, co do wydajności łącza drogą bezprzewodową, a tak to, przy faktycznym 5GHz będziemy mieć materiał “porównawczy”, dziękuję za uwagę

Zmieniłem na 5Ghz i zawsze na początku są problemy z łączeniem się z siecią 5Ghz, bo mam grube ściany. wykonałem test szybkości łącza i wypada nieźle, ale nie ma ponad 300,czy 400mb/s.
test%205G
A mam adapter wifi TP-link Archer T4U. Lekki minus jest to, że niektóre strony wolniej ładują się niż w sieci 2,4Ghz.