Świerszczenie PC przy prostych czynnościach

Komputer wydaje dzwięki „świerszczenia/szmeru” gdy coś się dzieje na ekranie, np. scrollowanie przeglądarki, najechanie myszką na coś co zmienia wygląd, otwieranie, przesuwanie okienek itd. Dzwięki po odkreceniu obudowy wydają się pochodzić z okolic procesora.

dźwięk do odsłuchu (ten charakterystyczny dźwięk pojawia się przy najeżdzaniu na zakładkę strony internetowej):
Jest to cichy dźwięk jednakże w ciszy, bez muzyki w tle daje się we znaki.

Dyski raczej odpadają, karta graficzna też gdyż dźwięk wydaje się słychać wyżej - z okolic procesora. Napędów dvd nie mam, odłączałem urzędzenia peryferyjne po kolei - żadnych zmian. Dziś dodatkowo monitory zaczęły szwankować przy takich ‘napięciach’ czasami coś mignie jakieś zielone kropki piksele się pojawią na ułamek sekundy, wiąże to z tym choć od pół roku tamten problem istniał bez takich objawów.

Komputer się nie przegrzewa, mogę spokojnie odpalać jakieś gry itd. lecz na słuchawkach to na takie rzeczy się nie zwraca uwagi.

Czym to może być spowodowane? Jakieś skoki napięcia, uszkodzone cewki z płyty głównej? Nie znam się na tym totalnie. Jakieś rady jak to dodatkowo przetestować? Po czasie staję się to jednak uciążliwe.

Sprzęt:
grafika: radeon rx 6600 XT
procesor: AMD Ryzen 7 3800x
płyta główna msi tomahawk b350 (Wersja BIOS 020.003.000.030)
zasilacz thermaltake TR2 s600W
RAM DDR4 GOODRAM (2x16GB) 3600MHz CL18

W załączniku dodatkowo kilka zdjęć z biosu.



Albo wentylator procesora przy pewnej prędkości albo płyta główna.

1 polubienie

wentylator raczej odpada z tego co słucham, czyli jeśli to płyta główna to do wymiany, czy jest sens się bawić z naprawą?
Jeśli wymiana, na używkę mnie stać tylko i wyłącznie obecnie, to w b350 czy coś nowszego, np. b450 się pchać i będzie kompatybilne wszystko?

A słychać go bardziej gdy otworzysz arkusz kalkulacyjny?

Zamiast B350 czy B450 pasuje B550 kupić. To nie jest usterka, po prostu elektronika piszczy i pewnie przeżyje jeszcze swoje 5 lat ta płyta.

1 polubienie

Elektronika, np cewki (kondensatory podobno też) potrafią piszczeć gdy ich parametry pracy się trochę zmieniają. To właśnie ten rodzaj świszczenia, którego niby nie słychać a który potrafi denerwować.

Zdziwiłem się bardzo, gdy dowiedziałem się że świszczeć może również procesor. Miałem taki problem w laptopie. Okazało się, że pomaga wyłączenie stanów C2 i C3. Ma to związek z oszczędzaniem energii, gdy procesor podczas normalnej mało wymagającej pracy przełącza się w bardziej oszczędny tryb English Community-Lenovo Community

U mnie pomogło poniższe polecenie (wyłączenie C2/C3, procesor będzie trochę mniej ekonomiczny). Start → cmd.exe → Uruchom jak administrator:

reg delete HKLM\System\CurrentControlSet\Control\Processor /v Capabilities /f 

i restart systemu. Nie wiem czy to Twój przypadek ale warto spróbować.

Jeżeli nie pomoże, to normalne funkcjonowanie C2/C3 przywracamy poleceniem (również z admina):

reg add HKLM\System\CurrentControlSet\Control\Processor /v Capabilities /t REG_DWORD /d 0x0007e066 
1 polubienie