Świetlówki kompaktowe / LED

Hej,

 

zastanawiam się nad nieco bardziej energooszczędnym oświetleniem mieszkania, więc postanowiłem zasięgnąć rady kogoś, kto może coś z własnego doświadczenia na ten temat powiedzieć.

 

Czy taki zabieg jest opłacalny i czy są jakieś dość tanie produkty warte uwagi? Pytam konkretnie o świetlówki kompaktowe lub LED, chińszczyzna z Allegro odpada, na co zwrócić uwagę?

Hej,

od siebie mogę dodać, że jak kupujesz to nie sugeruj się mocą LED podaną w watach, tylko popatrz ile światła (lumenów) produkuje dana “żarówka” LED. Bo jak bedziesz się sugerował watami to może się okazać, że np. 15W ma zastąpić 60W, a w praktyce tak nie będzie.

Hmm, czytałem wręcz że te tanie LED-y są szkodliwe przez efekt migotania i emitują szkoliwe światło, polecisz coś z własnego doświadczenia?

 

Ogółem wydaje mi się, że lepsze będą świetlówki.

Pierw wylicz sobie ile światła potrzebujesz bo może się okazać, że koszt przejścia na niby oszczędne zwróci Ci się dopiero po roku.

 

Średnio cena 1kw prądu kosztuje (zawyżyłem bo wacha się w zależności od regionu) 0,65gr

Za 30zł (teoretycznie cena żarówki led) masz 46kw

Licząc, że oświetlasz okresie letnim 5h, mając żarówkę 100W = 0.5kw na dobę, więc zainwestowana led zacznie na siebie zarabiać za 3 miesiące.

Aby nie robić zamieszania nie dodałem tu, że faktycznie będziesz czekał na oszczędność trochę dłużej bo nie uwzględniłem poboru prądu przez np led

 

Zmiana zwykłej żarówki na coś energooszczędnego opłaca się jak potrzeba naprawdę długo oświetlać.

Niestety mam dość ciemno w pokoju, okna są od takiej strony i gałęzie swoje robią. Pytanie czy za te 30zł kupię przyzwoitą żarówkę LED, czy za te pieniądze nie dostanę lepszej świetlówki kompaktowej.

Gdzie niby jest tak tanio? U mnie jest jakieś 100 razy drożej.

 

 

Świetlówkę kompaktową kupisz już za kilka złotych, LEDy są droższe. Pamiętaj też, że świetlówki nie lubią częstego włączania i wyłączania, LEDom to bez różnicy.

No tak, to zdążyłem już wyczytać w Internetach :slight_smile:

 

Uważasz, że tanie LEDy są w ogóle warte kupowania? Świetlówki kompaktowe to już trochę dojrzalsza technologia i podejrzewam, że jest lepiej dopracowana.

Obie technologie są rownie stare a internet jest tylko jeden ! Dobre LEDy można kupić w porównywalnej cenie do świetlówek. Przeżyłem już przejście z konwencjonalnych żarówek na halogeny,potem świetlówki itd LEDy sa zdecydowanie najlepsze !

 

Polecisz jakieś konkretne LEDy? :slight_smile:

Szukaj zbudowanych na smd 5050 ok 400 lumenów i stanowczo z przezroczystą bańką (szybką ochronną ) Można dostać takie za ok 10,- pln

Ok dzięki :]