Świeża instalacja Ubuntu 10.04 i sprawdzanie dysku gdy boot

Witajcie,

dokonalem instalacji Ubuntu 10.04 na nowym dysku (co prawda z Ebay, ale “nowy”) i od instalacji nastepowaly dwa problemy.

  1. Komputer po okolo 20 minutach pracy wyłącza się

bądź

  1. Przy każdym uruchomieniu systemu system saknuje w poszukiwaniu błędów na dysku.

Przypomnę też że jest to jedyny OS na całym dysku… (i właśnie w tym momęcie jak pisałem ten post na innym laptopie) Laptop o którym mowa wyłączył się…

Pomocy prosze co może powodować taki wielki błąd czy reklamować dysk bo z mojej perspektywy coś jest nie tak z nim

Kończąc już, zainstalowałem owy dysk w dwoch roznych laptopach i taki sam błąd występował :frowning:

POMOCY

System/Administracja/Narzędzie do obsługi dysków

Tam się dowiesz czy Twój dysk jest uszkodzony i jeśli tak to jak bardzo.

Nie mam teraz tego dysku włożonego do żadnych z laptopów ale jedno co zauważyłem że gdy zamątowałem inny dysk z mojego drugiego laptopa to wszystko funkcjonuje prawidłowo na oby dwóch komputerach więc uważam że ten fakt może wystarczająco potwierdzić moją hipotezę

Proszę o poprarcie w tej kwestii. :?

Nie ma żadnych uszkodzeń/przegrzań mostka południowego.

Tak jak mówię, komputer działa z zainstalowanym innym dyskiem bez zarzutu więc jedyne co mi pozostaje podejrzewać to fakt że sam dysk jest rypnięty … Zgodziliście by się?

dla ext wpisz “sudo reboot -rF”

Można jeszcze tak przeskanować:

#cd /

touch /forcefsck

reboot

Rozumiem ze mam wykonac to skanowanie w poszukiwaniu bledow?

Mi się wydaje że to wina nowego gruba, powiedz jaką masz wersje.

Po pierwsze, powiedz, jaki rodzaj dysku i jakiej firmy. Piszesz, że coś jest nie tak, ale nawet nie podałeś producenta. Po drugie, sprawdź jeszcze, czy problem występuje tylko na Ubuntu 32 bity, czy również na 64 bity.Warto również zainstalować dla sprawdzania inną dystrybucję, np. Linux Mint, czy Fedora 13. Ten ostatni posiada ciekawy system, który sprawdza od razu, czy dysk ma uszkodzone sektory lub inne rzeczy. Do tego jest również specjalne narzędzie hdparm, czy smart.

GNU GRUB 1.98 lubuntu6

Seagate ATA ST9500325AS

GRUB służy głównie do załadowania kernela. Problemy z GRUBEM oznaczają problemy ze startem systemu.


Uruchom:

System/Administracja/Narzędzie do obsługi dysków

Zwróć uwagę na ilość błędów transmisji danych po kablu, być może gdzieś na tym HDD ( płytka PCB lub okolice gniazd) jest naderwane lutowie.

W przypadku normy RoHS

http://pl.wikipedia.org/wiki/RoHS

takie kwiatki mogą się dziać w wyniku sztywności lutowia (ołów zapewniał elastyczność). Dotyczy to również laptopów, wszelkich telefonów komórkowych i ich nadmiernej podatności na uszkodzenia mechaniczne typu upadek.

Gdy dysk nabierze temperatury podczas pracy (opisujesz, że po około 20 minutach), mogą pojawiać się problemy

z uszkodzonymi/naderwanymi lutami na PCB, które “na zimno” pozornie nie sprawiały kłopotu, zapewniając połączenie elektryczne.

W przypadku techniki cyfrowej i przesyłu danych cyfrowych, minimalna przerwa (uszkodzenie) w obwodzie nie zawsze z automatu oznacza błędy transmisji (!) - pomiędzy powierzchnią, na której doszło do uszkodzenia lutu a nóżką złącza/elementu może powstać połączenie pojemnościowe - swoisty kondensatorek powietrzny o niewielkiej pojemności (rzędu pikofaradów), która pozwala jeszcze na poprawną pracę urządzenia.

Wzrost/zmiana temperatury elementów mogą w pewnym momencie (np. po 20 minutach pracy HDD) spowodować zmianę odległości (rozszerzenie i kurczenie się materiału pod wpływem temperatury) a tym samym zmniejszenie (!) pojemności utworzonego “kondensatorka powietrznego”, wzrost błędów transmisji i zarwanie połączenia.

Używając narzędzia do obsługi dysków, zainteresuj się głównie parametrami:

194 - temperatura i jej zmiany

196, 197, 198 - uszkodzenia sektorów

199 - błędy transmisji (naderwany kabelek itp.)

Witam was,

wspominałem wcześniej że komputer się samoczynnie wyłączał. Okazało się że problem tkwił w przegrzewaniu sie komputera ponieważ nowo zainstalowany dysk generował o wiele więcej ciepła niż ten orginalny dysk. Właściciel laptopa wymienił wiatraczek na nowy i wszystko podobno funkcjonuje jak trzeba i jest okej.

Dziękuję za pomoc

Pozdrawiam