Świeża instalacja Windows 10 Pro

Mam laptopa Lenovo Y-50, na którym zainstalowany jest Windows 10 Education (#@&* wie co to jest), którego ja nie chcę, bo mam klucz do Windowsa 10 Pro. Wyczytałem na stronie MS, że nie ma możliwości upgrade’u (czy tam downgrade’u) do wersji Pro - trzeba zainstalować świeży system. Wchodzę do BIOSu, w sekcji Boot przestawiam, żeby jako pierwszy uruchamiał dysk, na którym mam obraz Windowsa 10 Pro i później odpalił instalator. Problem polega na tym, że BIOS nie zapisuje ustawień bootowania i cały czas uruchamia sięten beznadziejny Windows 10 Education. Raz jakimś cudem zapisał, odpalił się instalator, ale nie był tam opcji czystej instalacji, tylko przywrócił do stanu początkowego… czyli znowu na Education. Robił to pół dnia, a ja mam już dosyć (pomijam, że matryca jest do wymiany). Co ja mam z tym zrobić? Ręce mi już opadają.

P.S. Mam obraz z MSDN, na którym są różne wersje 10 (Home, Education, Pro, Enterprise, z N i bez, więc to nie jest wina instalatora. Klucz mam oczywiście oryginalny.

ja miałem win 10 i szybko przeszedłem na win7

No u mnie jest jakiś problem. Nie wiem co jest - instalowałem Windowsa dziesiątki razy i nigdy czegoś takiego nie było. Laptop nie ma napędu DVD, więc jedyna opcja to dysk przenośny.

https://support.lenovo.com/gb/pl/solutions/ht103624

A dlaczego nie nagrasz instalkę systemu na pena i z niego nie zabootujesz jak Pan Bóg i M$ przykazał ?

Mam instalkę na dysku zewnętrznym podłączonym przez USB, to chyba to samo???

Niekoniecznie.

W jaki sposób ta instalka jest zapisana na tym dysku?

Jak znam życie to pewnie jako zwykły plik ISO i potem wielkie zdziwienie czemu to nie chce się zabootować.

Podejrzewam, że nigdy nie instalowałeś Windowsa “na czysto” a tylko aktualizowałeś z Win 7/8/8.1

o jak dobrze że koniec konców nie skusiłem się na żandego lenovo…

a w Twojej w kwestii to i tak dziwne wydaje się aby nie zapisywało ustawień botowania w biosie. Może coś z baterią nie tak ?

sprawdź ustawienia w biosie i zatwierdzić F10

Przy uruchamianiu wciśnij Fn + F12

Druga sprawa oczywiście można zmieniać edycje wystarczy wpisać klucz, a tak notabene pro i edu to praktycznie ta sama wersja pod inną nazwą.

To słabo znasz życie znafco. ISO rozpakowałem 7-zipem bezpośrednio na dysk (bez katalogów).

Wlasnie zapis F10 nic nie daje.

Ok, tylko czy klucz z Pro będzie działał na Education?

  1. Nie wchodź do biosu tylko przy uruchamianiu możesz wejść w menu botowania i wybrać inny nośnik.
  2. Zrób normalną instalkę za pomocą Media Creation Tool od MS a nie baw siew jakieś rozpakowywanie plików, bo niby jak coś takiego ma ci się zbootować? (ew. użyj narzędzia Rufus.)
  3. Zawartość czy funkcje mogą być podobne ale to dalej inna wersja systemu.

Klikasz prawym na Win - ten co rozwija menu, wybierasz system.
Masz tam opcję zmień klucz produktu?
Jeżeli tak to wpisz tam klucz PRO i system sam się zmieni na PRO.

jeżeli raz był użyty na innym komputerze to już nie pójdzie

Czyli posoliłeś kupę i liczysz że jest jadalna.
Musisz utworzyć nośnik bootowalny, są do tego różne programy ale Media creation tool sam pobiera aktualną wersję systemu i tworzy nośnik, jest też oficjalnym narzędziem microsoftu do tego celu.