Świeży system - wirusy?


(Dojo Pl) #1

Witam. Ledwo przeinstalowałem system Windowsa7 kolegi. Reinstall nie był spowodowany problemami z wirusami. Zainstalowałem nowy system bez najmniejszego problemu. Zainstalowałem podstawowe programy do codziennego użytku ze sprawdzonych stron.

Przyszedł czas na instalacje antyvirusa. Wcześniej używał eset smart secuirty w wersji 4. Teraz zainstalowałem mu wersję 5. No i program na dzień dobry praktycznie wykrył wirusa. c:\user\dojo\appdata\local\temp\8KV78.exe spy.vbn.nni koń trojański.

Zdziwiłem się dość i postanowiłem przeskanować dysk C. Znalazło kolejne dwa.

c:\user\dojo\appdata\local\microsoft\windows\temporary internet files\content.ie5\cda4tfp8\nc2[1].rar

c:\user\dojo\appdata\local\microsoft\windows\temporary internet files\content.ie5\81ngth04\nc2[1].rar

To coś poważnego? Czy program się może myli... Wcześniej jak mi powiedział eset w wersji 4 nic nie wykrywał. System był instalowany z tej samej płyty itd. Dokonany został format dysku C i D podczas instalacji. Dysk E tylko pozostał. Ale wcześniej kompletnie nic nie wykrywał antywirus.

Nod teoretycznie wyleczył problemy. Ale czy to nie będzie się "mnożyć"?

EDIT:

Zapomniałem dodać jednej rzeczy.

Malwerbyte Anty-virus kompletnie nic nie wykrył podczas szybkiego skanowania.

Komputer chodzi bardzo szybko jeśli to ma jakieś znaczenie.


(system) #2

Tyle, że kolejność powinna być odwrotna. Antywirusa należy instalować niezwłocznie po systemie, wówczas miałby szanse zablokowania podejrzanych plików pobieranych z sieci.

Z tego co piszesz wynika, że antywirus wykrył szkodliwe składniki właśnie w aplikacji(ach) pobranych z owych "sprawdzonych" stron. Szczęśliwie "malware" znalazły się w "tempach", które wykrył Eset i chyba jednak dał sobie z nimi radę. Warto jeszcze "tempy" opróżnić, np. CCleanerem , zarówno w przeglądarkach, jak i w systemie.


(Dojo Pl) #3

Wiem przyznam, że o tym nie pomyślałem.

Sprawdzone serwisy czyli właśnie dobreprogramy miałem namyśli. Tylko praktycznie AQQ pobrałem z innej strony. Dostosuje się do porady.