Świeży WinXP - wieszający się Menu Start

Dostałem kompa do naprawy. System był totalnie rozjechany, więc postawiłem nowy. I pojawił się problem.

Po instalacji systemu, przy pierwszym pojawieniu się pulpitu wszystko jest OK. Instaluję sterowniki do chipsetu Intela lub np. Realteka i po restarcie menu start zaraz po uruchomieniu systemu się zawiesza. Ciekawostką jest, że wystarczy wcisnąć św. trójcę (ctrl+alt+del) i po pojawieniu się menedżera zadań, menu się odwiesza i system działa normalnie. Sytuacja się powtarza za każdym razem. Instalacja systemu jeszcze raz nie rozwiązuje problemu. Instalka jest dobra, bo to oryginalny XP SP3 PL.

Nie spotkałem się z czymś takim. Ma ktoś pomysł?

Proszę o screena z HDTune zakładka Health. Z menadżera urządzeń, z menadżera zadań, z HWINFO zakładka Sensors. Dopisz konfig kompa lub screen ze Speccy.

Proszę http://imgur.com/a/qYPAY

Dysk ma co prawda 13 relokacji, ale to słynna 7200.11 po naprawie. Partycja systemowa była formatowana i sprawdzona, nie ma problemów.

Daj się zaktualizować temu Windowsowi - WU od dłuższego czasu chodzi jakby chciało a nie mogło - aktualizacja visty pochłonęła mi większą część weekendu, zżerając jednocześnie >700MB RAM i większość procesora - klikanie czegokolwiek miało mało sensu.