Switch przed routerem - brak sygnału z gniazda i niestabilne Wifi

Cześć

Dostawcą internetu jest telewizja kablowa, która dostarcza internet o prędkości do 900Mb/s. Niestety nie wiem jakim urządzeniem doprowadzony jest internet do mieszkania, jednak jeśli jest to istotne, to postaram się dowiedzieć. Dostawca doprowadza internet do szafki rozdzielczej. Szafka dodatkowo jest ukryta w szafie - jeżeli umieszcze tam router, to sygnał sieci WiFi może zostać mocno ograniczony.

Dlatego zdecydowałem się na autorskie rozwiązanie - w rozdzielni umieściłem switch (TP-Link 5p TL-SG105), do którego podłączyłem internet, oraz kable rozdzielające sygnał do poszczególnych pomieszczeń, na końcu jednego z nich znajduje się router (Mi Router 4a), na końcu drugiego SmartTV, a na końcu trzeciego Xbox.

Tutaj zaczęły się problemy:

  1. Sygnał WiFi z routera mimo, że silny, jest zrywany bardzo często (co pół godziny) nie zależnie od częstotliwości na jakiej pracuje.

  2. Telewizor podpięty do jednego z gniazd ethernet w pokoju nie widzi internetu. Gdy do tego samego gniazda podłączę router, to wszystko jest ok i sygnał wifi jest rozgłaszany.
    Gdy zamiast switcha w szafce podpięty był router, to telewizor odebrał sygnał z gniazda.

Wiem, że trochę to skomplikowane, ale nie jestem sieciowcem i proszę o pomoc.
Czy można to rozwiązać konfiguracją, czy jednak router musi być przed switchem w sieci?

Pozdrawiam

Normalnie wygląda to tak:

Kabel od operatora -> Modem -> Twój router -> Switch(e)
lub
Kabel od operatora -> Router operatora -> Switch(e)

Rozrysuj to… W tej szafce na czym polega, że ona jest “rozdzielcza”? Tj. Dostawca daje Ci kabel / gniazdko RJ45 a Ty potem chcesz to rodzielić? Jaki masz router? NIe do końca rozumiem co tam masz, ale nie prościej:
– router zostawić w tej szafce (podaj model…), do niego podpiąć switch w tej szafce i z jego gniazdek na patchpanel na pokoje a do któegoś wolnego gniazdka w domu podłączyć dodatkowy Access Point?

Na schemacie wyglądać to będzie tak.

Właściwie to deweloper wystawia mi tylko gniazdo RJ45, do którego może się podłączyć wybrany przeze mnie dostawca. Z jakiego sprzętu korzysta mój dostawca nie wiem, ale napisiałem mejla - może powiedzą.

Teoretycznie prościej, ale moje rozwiązanie wygląda tak nie bez powodu - w szafce teletechnicznej jest bardzo mało miejsca, dlatego kupiłem jak najmniejszy switch, i switch z routerem mógłby się już nie zmieścić. W szafce jest tylko jedno gniazdo 220V, więc mogę podłączyć jedno urządzenie. Mogę dodać trójnik/przedłużacz, ale to kolejne urządzenie w ciasnej szafce.

Mógłbym jeszcze zamknąć w szafce sam router - i to wydaje się najbardziej rozsądne rozwiązanie, ale muszę zmienić router, bo 4A ma tylko 2 porty, a ja potrzebuję 3. Wydaje się, że mimo zamknięcia routera, w szafce teletechniczej, a szafki w szafie, to siła sygnału Wifi 2.4 i 5Ghz jest wystarczająca. Chyba, że to właśnie zabudowanie routera powoduje, że sieć Wifi jest niestabilna mimo dużej siły sygnału?

Edit.

  1. W garażu w szafce dostawcy znajduje się switch HUAWEI s5720-28x-li-ac - nie wiem czy to coś zmienia, ale tyle udało mi się sprawdzić samemu.
  2. U mnie w szafce teletechnicznej dostawca wpiął jeszcze box ASTRO OFN50-x, ale to już do obsługi kablówki i raczej nie ma wpływu na internet, bo żadne kable sieciowe do niego nie dochodzą.
  1. Musisz skontaktować się z dostawcą i dopytać czy możesz w ogóle zastosować switch przed routerem (czasami nie ma takiej możliwości).

  2. Switche możesz na pewno stosować po stronie domowej sieci LAN, czyli za routerem, możesz również podłączyć drugi router lub access point aby poprawić zasięg WiFi.

  3. Umieszczenie routera w zamkniętej metalowej obudowie może drastycznie zmniejszyć zasięg i powodować problemy ze stabilnością połączenia wi-fi.

Naszło mnie jeszcze jedno rozwiązanie.

Bo ja w sumie te Mi Router’y mam dwa - może by tak jeden dać do szafki, żeby rozdzielał sygnał przewodowy na pokój i biuro. W biurze na biurku switch do którego podłącze PC. Natomiast w salonie dać drugi Mi Router, tylko w trybie AP, żeby rozgłaszał sygnał WiFi.

Tylko to rodzi dwa pytania:

  1. jak drugi Mi Router będzie w trybie AP, to mogę do niego podłączyć TV i Xbox po kablu ethernet?

  2. Jak logować się do konsoli administratorskiej wybranego mi routera, skoro oba będą nasłuchiwać na tym samym adresie IP ?