SWITCH - przesył danych w LAN

Witam

Tak jak w temacie mam pytanko odnośnie zasady działania switcha w sieci lany.

Znalazłem kilka informacji na necie ale niestety s to albo książkowe opisy, albo temat z trolowaniem o niczym.

Nawiązując do tematu podam to co wiem i prosiłbym o pomoc w wyjaśnieniu.

Mam router do którego podpiąłbym switcha rozdzielającego na 4 komputery, jak to właściwie jest widziane przez router.

  1. Z tego co rozumiem switch nie przydziela IP czyli jak w takim wypadku router widzi te komputery ? 4x to samo IP ?

  2. WAŻNE - czy przesył danych miedzy komputerami jest na zasadzie komp.-switch-komp, czy komp-switch-router-switch-komp ? chodzi o to ze przesyłając dane w LANie jeden komputer zapcha na maksa jedno dostepne łącze z routerem.

pozdrawiam

i dziękuje za wszelk pomoc :slight_smile:

SWITCH jest przeźroczysty (nie widoczny dla urządzeń w sieci) router będzie widział tylko te 4 komputery każdy swoje IP. Czyli na liście w routerze widzisz:

komp1 -ip 192.168.0.2

komp2 -ip 192.168.0.3

komp3 -ip 192.168.0.4

komp4 -ip 192.168.0.5

Wymiana danych będzie między komp - switch - komp.

Wymiana między komp - switch - router - komp będzie tylko jeżeli drugi komputer będzie podłączony do routera, a nie do switcha :slight_smile:

Spot on :slight_smile:

Dzięki wielkie, to wyjaśnia mi wszystko :slight_smile: a jeszcze mam takie pytanko.

  1. Czy jest jakaś możliwość edycji switcha tak jak routera przez przeglądarkę ?

  2. Jaki kabel jest potrzebny do: komputer-switch i switch-router.

  1. Tylko w przypadku switch’y zarządzanych.

  2. komp-switch - zwykła skrętka.

switch-router - skrętka krosowana.

Wiele urządzeń potrafi dostosować się automatycznie do rodzaju kabla jakiego użyjesz.

  1. Można to robić tylko jak switch jest ZARZĄDZALNY wtedy mniemam jest on widoczny w sieci pod jakimś adresem lub konfiguruje się bo po USB/RS232 (nie wiem nie miałem z nimi do czynienia).

  2. Taki sam :slight_smile: do obu.

Zapewne te z opcja auto MDI/MDIX ?

Dziekuje bardzo za pomoc i najlepszego w Nowym Roku :slight_smile: 100% HP :stuck_out_tongue:

Mnie tam się zawsze wydawało, że normalnie używa się kabla prostego, choć teraz większość routerów potrafi wykryć opcję i się dostosować.

Dokładnie tak.

edit

Jeśli wprowadziłem w błąd to przepraszam. Wydawało mi się że jeśli router wyposażany jest w switch to z innym switchem powinienem łączyć go kablem krosowanym.