Sygnalizacja korzystania komputera w sieci lokalnej

Witam, w małej firmie mamy 6 komputerów spiętych w sieć LAN, każdy komputer udostępnia pliki dla innych. Czy istnieje jakiś program/opcja w systemie, która albo zablokuje możliwość wyłączenia komputera albo poinformuje, że udostępniony folder jest otwarty na innym komputerze? Przy okazji, jaki program polecacie do komunikacji tekstowj pomiędzy pracownikami najlepiej po sieci LAN, czat ogólny ze wszystkimi oraz pracownik-pracownik.

Jako że opis jest raczej hmmm … uproszczony, to i ja podam rozwiązanie uproszczone:
zainwestujcie w NAS, a przy okazji - np w takim Synology otrzymacie jako bonus funkcję pożądanego komunikatora (Synology Chat).

Każdy każdemu? Nie lepiej to scentralizować, np. @Veers napisał Ci jak.

Co do komunikatora, to możesz wykorzystać jak wyżej lub postawić serwer jabbera na jednym z hostów w sieci.

Co do zasobów, zainteresuj sie poleceniem net use. Co do powiadomień. Jeśli masz jakiś porządny router jak Mikrotik, to masz tam takie narzędzie netwatch, które z narzędziem e-mail może wysłać Ci powiadomienie na maila czy host jest up, czy down. Jak masz modem lte, to może Ci wysłać nawet smsa.

Jeśli chodzi o wyłączenie komputera, podejrzewam, że to windows, wymuś na windows update, aby tylko pobierał aktualizacje lub ustaw sobie harmonogram automatycznych aktualizacji, np. w kazdy piątek o 16 lub 7 rano (przed rozpoczęciem pracy lub przed końcem). Jeśli masz pro, to pewnie w gpo idzie zabrać użytkownikowi nieadministracyjnemu prawo do wyłączenia komputera.

Naciśnięcia guzika nie zablokujesz :wink: Może jednak rzeczywiście jak sugerują koledzy czas wrzucić to w jedno miejsce? Ułatwi to też kopię bezpieczeństwa (backup) - bo jak rozumiem teraz robicie backup 6-ciu stacji roboczych?

1 polubienie

Naciśnięcie zablokuje z opcji zasilania, ale gwałtu na tym przycisku nie i się chamsko wyłączy.

Wyłączenia nie zablokujesz, jeżeli jest fizyczny dostęp do komputera.
Pracownik może równie dobrze wyłączyć zasilanie na listwie sic!
Odnośnie pozostałych punktów to tak jak pisali powyżej - kup dobrego NAS’a i wrzuć sobie w koszty firmy - wydatku nie odczujesz aż tak bardzo, a profity będą duże z takiego rozwiązania.

1 polubienie