Symulacja pracowni sieciowej w domowych warunkach

Halo Witam!

Mam pytanie na śniadanie, a dokładniej o config sieci ustawianie :wink:

Koniec rymu w tej bajce,

bo mam problem na wirtualce :wink:

 

Aktualnie mój labirynt kablowy wygląda tak: Router -> switch -> komputer z VBOXAMI

 

Czy mogę zasymulować w warunkach domowych (server 2008 na VBOX) sytuację, gdzie jedynym urządzeniem podłączonym do routera jest serwer (np. karta #1), a do drugiej karty serwera switch -> a za nim komputery pracujące w domenie AD stworzonej na serwerze?

 

Takie ustawienie sieci miałem w mojej byłej szkole, chciałbym je sobie odtworzyć, pobawić się AD, FTP’em itd.

Jedyne do czego doszedłem, to Server na VBOX + 2 klienty na VBOX, którym musiałem ustawić DNS jako IP serwera, wszystko chodziło choć nie do końca jestem pewien, czy tak powinno być.

 

Ustawiłem tak, bo tylko w ten sposób komputery z W7 mogły zostać wpięte do domeny, pozostawienie ich (adresów DNS) pustych skutkowało komunikatem: ‘nie widzę domeny, daj mi spokój’, (XP dał rade bez konfigu DNS…)

 

Czytałem jeszcze o typach kart w VBOX (Bridged/NAT…), niestety niewiele skroiłem, bym odtworzył sytuację, którą opisałem powyżej.

 

Moim zdaniem ( jeśli się mylę proszę o korektę) podanie stacjom DNS IP serwera stojącego na wirtualce było konieczne do podpięcia się do domeny ( rola DNS również uruchomiona), choć nie rozumiem, dlaczego po wyłączeniu serwera, dostęp do Internetu stacje robocze miały nadal.

 

Proszę o nakierunkowanie, nie chcę gotowej odpowiedzi, wolę sam dojść i rozwiązać problem.

 

Wdzięczny za każdą odpowiedź będę

 

Pozdrawiam

Owiec

Wirtualizować możesz wszystko, hosty, serwery, a także sieci. Możesz doinstalować sobie nawet wirtualny switch i tworzyć VLANy i bardziej skomplikowane sieci.

Możesz, tworzysz połączenie mostkowe i ustawiasz adresację dla odpowiedniej podsieci na karcie fizycznej i wirtualnej.

Nie miałeś czasem ustawionego połączenie NAT lub host-only lub włączonego udostępniania internetu?

Dzięki za błyskawiczną odpowiedź!

Faktycznie w Centrum sieci i Udostępniania jest virtualbox host only adapter, zmostkuję go i zobaczę co dalej powinienem zrobić.

Jeśli dobrze zrozumiałem: mostek między vbox adapter serwera a kartą fizyczną w komputerze, a tryb pracy karty serwera Bridged Adapter?

 

Żadna z tych trzech opcji nie była ustawiona. Przy tworzeniu nowych maszyn zawsze ustawiam typ karty na Bridged Adapter i to jedyna “modyfikacja” na klientach.

Tego się nie mostkuje.

Tak.

 

Zobacz w ustawieniach sieci czy nie masz włączonego udostępniania, albo internet idzie przez tę kartę.

Przyznam się, że trochę się zgubiłem,

Pierwszy akapit, że nie mostkuje się tego, drugi akapit, że tak powinienem zrobić.

Nigdzie indziej jak w centrum sieci i udostępniania przecież tego nie zrobię.

 

NIe mam włączonego udostępniania. W komputerze jest jedna karta sieciowa

Chodziło mi, że nie mostkujesz w systemie tylko w hypervisorze wybierasz połączenie mostkowane.

W takim razie VMki korzystają z niej do łączenia się z internetem. Przynajmniej na to wygląda. Pisałeś o dwóch kartach, więc myślałem, że masz dwie karty fizyczne.

Za wprowadzenie w błąd przepraszam.

Jeden komputer z jedną fizyczną kartą i 1 vbox serverem + 2 vbox klienty W7.

Kiedy ja to zrobiłem właśnie, ustawiając kartę w VBOX’ie serwera na Bridged Adapter, a komputery wpięte do domeny nawet po wyłączeniu serwera mają dostęp do sieci.

Może rozwiązanie dwóch kart w VBOX’ie z typem Bridged Adapter by coś pomogło?

Jedna “dostaje” Internet, a w drugiej tworzę inną podsieć? A na klientach ustawiam adresy z tej podsieci bez bramy domyślnej?

Jak chcesz mieć komputery wpięte do domeny, to na serwer dajesz dwie karty, jedna mostkowana lub host-only, a druga internal network, VMki z hostami przypinasz również do internal network. Jeśli nie o to Ci chodzi, to napisz co chcesz osiągnąć to Ci podpowiem jak to zrobić.

Tak właśnie o to mi chodzi :wink:

Zrobię tak i dam znać jak poszło.

Dziekuję Tobie za dotychczasową pomoc! :wink:

Znalazłem chwilę wolnego czasu i naskrobałem coś takiego:

Serwer na VBox z dwoma kartami sieciowymi:

  1. (bridged adapter) na sztywno ustawiony adres, który otrzymuje z routera, Internet jest, mogę pingować strony www

  2. (internal network) wydzielona sieć LAN z przykłądowym adresem klasy A

IP: 10.0.0.1

M: 255.0.0.0

B: -

DNS’y - takie jakie są wpisane na routerze.

Przykładowy klient stacji XP ma kartę internal network z ustawieniami:

IP: 10.0.0.2

M: 255.0.0.0

B: -

DNS: 10.0.0.1

DNS: Jeden z DNS’ów wpisany w routerze.

Stacja jest podpięta do domeny, działa logowanie użytkowników, udziały na serwerze itp.

Niestety nie mogę spingować nic innego, oprócz adresu IP drugiej karty serwera tworząca LAN (10.0.0.1), doszedłem też do sytuacji, gdzie wpisując ping wp.pl otrzymuję jego IP, ale w odpowiedzi otrzymuje: Host docelowy jest nieosiągalny.

Jakaś drobna podpowiedź?

I czy w ogóle mój tok rozumowania przy tego typu połączeniach, gdzie w przykładowej pracowni byłby za drugą kartą SWITCH a do niego naście komputerów bez wpisanych bram jest dobry?

Pozdrawiam

To jest normalne zjawisko. VMki nie radzą sobie z tym.

Jeśli nie mają bramy, to poza LAN pakiety nie wyjdą.

Wszystko już skonfigurowałem. Info dla potomnych.

 

Serwer:

Karta #1: W Hypervisorze ustawiona na bridged adapter, IP statyczne (połączenie z routerem)

Karta #2: Tryb: Internal network, IP klasy np.C + maska, bez bramy, DNS wpisane z routera.

Host(y)

Karta: IP statyczne, maska, brama domyślna adresem IP serwera karty #2, DNS adresem IP serwera karty #2

Przy tego typu połączeniu komputery nie będą miały dostępu do Internetu bez działającego serwera - co było moim założeniem od początku.

Jeszcze mały przykład:

 

Serwer karta #2:

IP 192.168.137.1

M: 255.255.255.0

BD: brak

 

Host(y)

IP:192.168.137.2   (2-254)

M: 255.255.255.0

BD: 192.168.137.1

DNS: 192.168.137.1

 

Bardzo Ci dziękuję za wszystkie odpowiedzi :wink:

 

Pozdrawiam