Symulator obwodów elektrycznych/elektronicznych

Poszukuję programu (najlepiej darmowego) do symulacji prostych obwodów analogowych i cyfrowych. Najlepiej, żeby był to program sprawdzony a do symulowanego obwodu można było podłączyć podstawowe urządzenia typu żarówka czy buzzer. Niestety te, które testowałem nie miały tych “urządzeń”. Najbardziej odpowiednim był dla mnie Electronic WorkBench, ale niestety pod Windows 7 nie działa za dobrze.

ltspice

Potwierdzam. Tylko pamiętaj o dodaniu GND do schematu, coby pytań nie było czemu nie działa ;).

Ten program już testowałem, ale nie jest on chyba dla początkujących. Nie było tam właśnie wspomnianej żarówki czy brzęczyka. Było za to całe multum złożonych układów cyfrowych.

Pytamie co konkretnie chcesz zasymulować.

Chociażby prosty obwód: bateria - żarówka, bateria opornik - żarówka, jakiś prosty obwód z obciążeniem itd. Potem w trakcie nauki przejść do bardziej zaawansowanych układów. Jedyny program, który wydawał się spełniać wymagania to Electrical Workbench 5.12, jednak pod Windows 7 nie działa on zbyt dobrze.

Pspice tylko nie jest on taki prosty.

Żarówka nie jest wcale taka prosta w modelowaniu, powinieneś poszukać na stronie producenta żarówki biblioteki z w/w. Potem wrzucasz ją do ltspice i wtedy możesz sobie śmiało modelować.

 

Ew możesz użyć uogólnienia dla danych parametrów http://www.ee.bgu.ac.il/~pel/pdf-files/conf104.pdf