Symulator obwodów elektrycznych/elektronicznych


(XOR) #1

Poszukuję programu (najlepiej darmowego) do symulacji prostych obwodów analogowych i cyfrowych. Najlepiej, żeby był to program sprawdzony a do symulowanego obwodu można było podłączyć podstawowe urządzenia typu żarówka czy buzzer. Niestety te, które testowałem nie miały tych "urządzeń". Najbardziej odpowiednim był dla mnie Electronic WorkBench, ale niestety pod Windows 7 nie działa za dobrze.


(Drobok) #2

ltspice


(Edgarus) #3

Potwierdzam. Tylko pamiętaj o dodaniu GND do schematu, coby pytań nie było czemu nie działa ;).


(XOR) #4

Ten program już testowałem, ale nie jest on chyba dla początkujących. Nie było tam właśnie wspomnianej żarówki czy brzęczyka. Było za to całe multum złożonych układów cyfrowych.


(Drobok) #5

Pytamie co konkretnie chcesz zasymulować.


(XOR) #6

Chociażby prosty obwód: bateria - żarówka, bateria opornik - żarówka, jakiś prosty obwód z obciążeniem itd. Potem w trakcie nauki przejść do bardziej zaawansowanych układów. Jedyny program, który wydawał się spełniać wymagania to Electrical Workbench 5.12, jednak pod Windows 7 nie działa on zbyt dobrze.


(matty24) #7

Pspice tylko nie jest on taki prosty.


(Drobok) #8

Żarówka nie jest wcale taka prosta w modelowaniu, powinieneś poszukać na stronie producenta żarówki biblioteki z w/w. Potem wrzucasz ją do ltspice i wtedy możesz sobie śmiało modelować.

 

Ew możesz użyć uogólnienia dla danych parametrów http://www.ee.bgu.ac.il/~pel/pdf-files/conf104.pdf