Synchronizacja pionowa powoduje spowolnienie myszki

Witam.

Dokładniej - spowolnienie ruchu kursora w grach.

Problem wygląda następująco: w grach, w których mam włączoną synchronizację pionową kursor myszki tak jakby “pływa”. Nie ma normalnego, dokładnego ruchu; występuje opóźnienie. Mysz działa tak jak powinna po wyłączeniu synchronizacji.

Dla przykładu - w Wiedźmina 2 gram na ustawieniach ultra w 50-60 FPS’ach i wszystko pięknie dopóki nie włączę np. pauzy czy inventory. Ogólnie dopóki nie włączę czegoś gdzie pojawia się kursor myszy. Animacja nadal nie spada poniżej 50 FPS, ale kursor płynie. Podczas normalnej rozgrywki tego nie ma. Szczurek to Gigabyte M6900, ale problem występował również na Logitechu i A4Tech oraz w każdej grze z aktywną synchronizacją pionową.

Jakieś rady na rozwiązanie problemu?

E: Dałem to pod problemy z Win 7, bo szukam przyczyny raczej w systemie niż sprzęcie czy samych grach. Dodam jeszcze, że problem występował również na poprzedniej konfiguracji sprzętu: AMD Athlon X2, GeForce 8800GTX, 4GB Patriot 800MHz.

Raczej masz za bardzo wyśrubowane opcje grafiki w konfiguracji gry łącznie z synchronizacją V ustaw na domyślne

Panel Sterowania Nvidia->zarządzanie ustaieniami 3D->maksymalna liczba wstepnie renderowanych klatek-> ustaw tą wartość na 1 i powinno być ok. Jak by nie było to może ustaw Vsync w tym panelu i może bedzie ok.

Dodane środa, 7 listopada 2012, 15:21

dodatkowo zainstaluj najnowsze sterowniki do karty graficznej.

Myślę, że gdybym miał wyśrubowane opcje grafiki to nie byłoby 60 FPSów… Poza tym na niskich ustawieniach jest to samo, a na dodatek problem występuje również w grach o bardzo skromnych wymaganiach systemowych.

Kolego MrBeckham666 obecnie mam Radeona 7870.

Czy sama synchronizacja może mieć wpływ na kursor myszki? Bo tylko tutaj jest kłopot. Bez względu na opcje graficzne, niskie czy wysokie, “pływanie” powoduje włączona synchronizacja. Niby mogę ją wyłączyć, ale: 1) jakość grafiki pogarsza się przez cięcie obrazu w niektórych momentach, 2) R 7870 radzi sobie z wysokimi ustawieniami w grach (np. w Wiedźminie 2 wykorzystanie grafiki jest na poziomie 80-90% (czasem dochodzi do 97%), CPU - ok. 40%).

E: Mam sterowniki w wersji 12.10, najnowsze.

To może być coś jednak sprzętowego karta graficzna szyna Agp czy Pci express

To raczej mało prawdopodobne. Teraz mam płytę MSI i Radeona, miesiąc temu miałem płytę ASUSa i GeForce’a i ten sam problem.

Doczytałem, że czasami takie pływanie może być spowodowane przez “zwiększenie precyzji wskaźnika” w ustawieniach myszy w panelu sterowania. Niestety bez znaczenia w moim przypadku :?

jeżeli wykluczyłeś sprzęt to na 100% to jest wina programowa

zainstaluj game booster uruchom go przyśpiesz system i daj relacje z tego

Heh, utrafiłeś :slight_smile: Mam już Game Boostera (v. 3.4) jakiś czas. Próbowałem w nim różnych ustawień, ale ciągle nic. Chyba, że jest jakaś konkretna opcja czy wpis w rejestrze, który mógłby to zmienić. Niestety nie wiem jaki.

musisz szukać rzeczy wspólnych między tymi dwoma konfiguracjami sprzętowymi gdzieś musi to być

to może być programik który może nie mieć nic związanego z grami ani 3D ale powoduje błędy sterownika graficznego

Coś jest na rzeczy. Opcje Wiedźmina 2 nadal na ultra, ale zmieniłem kilka ustawień w sterownikach. Różnicy w obrazie praktycznie żadnej, a gra jakby lepiej działa. Kursor już tak nie pływa.

Widocznie stery nvidii i amd mają coś wspólnego, co powoduje opóźnienia kursora.

Przebadam każdą opcję w sterownikach i zobaczymy w czym zonk pogrzebany.

E: To chyba jeden z trybów antyaliasingu jest winien. Co prawda kursor nadal lekko opóźniony, jednak widać sporą poprawę. Na dokładną analizę nie mam teraz czasu, a że uzyskany efekt mnie satysfakcjonuje można temat zakończyć.

Dzięki za zainteresowanie :slight_smile: