Synchronizacja zdjęć na dwóch dyskach - program

Potrzebuje programu, o ile takowe istnieją, które będą synchronizować folder na jednym dysku fizycznym z folderem na drugim dysku fizycznym w celu zapewnienia backupu zdjęć na wypadek awarii. Chodzi mi o coś stricte softwarowego, nie o rozwiązania fizyczne typu macierze dyskowe :wink: Jeśli ktoś z czegoś takiego korzysta, będę wdzięczny za polecenie :wink: Interesuje mnie też, żeby program działał nie cały czas w tle, a np. przy każdym uruchomieniu systemu, aby zapewnić lepszą wydajność :wink:

Sebastian

Jakąś chmurę zastosuj (Dropbox, Google Drive, OneDrive). Możesz przecież wyrzucić ją z autostartu i uruchamiać kiedy tam chcesz.

Nie chcę trzymać danych w chmurze ;) Pomijając awarie, które się zdarzają - dawniej hostingi potrafiły znikać - via imageshack. Potrzebny mi program tego typu ale dzięki za dobre chęci.

Zainstalujesz chmurę na obydwu komputerach - to nawet jak google, Microsoft czy dropbox zniknie to i tak zdjęcia u ciebie na obydwu komputerach zostaną.

 

A te dwa komputera jak są połączone, czyli po czym ma iść ta synchronizacja? Po kablu, wifi, czy czy po czym ?

 

Poza tym ile tych zdjęć jest. Bo jak nie dużo to kup sobie pendrive 32 GB i na nim zrób kopie zapasową zdjęć. Jakiś programem do backupu.

 

Teraz doczytałem że to jeden kompuer z dwoma dyskami fizycznymi ? To SyncBack zainstaluj.

http://www.2brightsparks.com/syncback/syncback-hub.html

http://www.2brightsparks.com/syncback/compare.html

 

~ 100 GB ;) 

Sprawdzam tego syncbacka i wygląda całkiem ciekawie :wink: Dzięki. Chmurek wolę uniknąć, po prostu nie lubię trzymać prywatnych plików u kogoś. Korzystam dla mniej ważnych plików :wink:

rsync

Pamiętaj też, że jak na źródłowym zdarzy się jakaś awaria (np. zaszyfrowanie plików), to wykonasz też synchronizację zaszyfrowanych danych i stracisz je. Zastosuj jakiś program do backupu przyrostowego/różnicowego (np. True Image).

Free File Sync?

Znasz coś dobrego na freeware w tym względzie? :wink:

 

Ransomware szyfruje pliki o określonych rozszerzeniach na wszystkich dostępnych dyskach lokalnych, podpinanych jak USB i nawet na sieciowych czy tych w chmurach…wszystkich tych, które w danym momencie “widzi” jako dostępne. Synchronizacja tu niewiele zmieni i trudno jej z tego powodu unikać.Kopie owszem są przydatne i trzeba po prostu zbilansować to, co chcemy z tym co posiadamy czyli narzędziem i umiejętnością jego obsługi. Od lat nie stosuję żadnych specjalizowanych aplikacji tylko korzystam z funkcji synchronizowania we menadżerze plików Free Commander…da się to robić między wszystkimi lokalizacjami na widocznych przez FC dyskach.

Zabezpieczanie samych danych bez względu na synchronizację to osobny temat, a przydają się tu głównie programy ograniczające dostęp do ważnych dla nas folderów.

 

No przecież dokładnie to napisałem :wink: A co do backupu - polecam przyrostowy i np. do zasobu, o którym “wie” tylko program do backupu (np. na NAS do folderu przeznaczonego na backup do którego sam użytkownik ma tylko dostęp tylko do odczytu). Z samego NASa też warto czasem skopiować dane na dodatkowy dysk wypinany z domowej sieci, najlepiej wynoszony poza dom… Ja poza backupem na NAS najważniesze dane trzymam w firmie. Mam w rotacji dwa dyski 0.5TB 1TB (które spokojnie starczają mi na najważniesze dane).