SYNOLOGY czy QNAP - co wybrać?

Witam szanowne grono forumowiczów. Planuję dokonać zakupu serwera NAS na potrzeby małej firmy. Zastanawiałem się na, którymś z modeli SYNOLOGY, jednakże od niedawna po zapoznaniu się z parametrami i możliwościami skłaniam się bardziej ku QNAP. Jeśli chodzi o przeznaczenie to NAS ma służyć głównie jako serwer plików (udostępnianie po sieci i w chmurze), ftp, mail server, VM. Nie przewiduję, aby był wykorzystywany do multimediów czy też monitoringu. Kwota jaka wchodzi w grę to około 3000 zl na sam serwer bez dysków.

Czy ktoś z Was podpowie, ewentualnie podzieli się swoimi opiniami?

W tym zakresie cenowym masz Qnap TS-563-2G i Synology 918+. Qnap ma 5 zatok a Synology 4. W testach prędkości Qnap wypada lepiej.

Rok temu kupowałem Synology DS1515+, bardzo dobry wybór. Ze swojej strony mogę stwierdzić, że Synology ma znacznie lepszy system operacyjny niż Qnap.

Ciężko powiedzieć, że QTS jest gorszy niż DSM. Można powiedzieć, że DSM ladniej wygląda :slight_smile:

Oba mają plusy i minusy.
Posiadam Syno DS216+ oraz Qnap TS-251A.
Synology:
+wsparcie BTRFS (ochrona przed bitrotem, self healing)
+interesująca usługa chmurowa do backupów: Synology C2 (znośnie wyceniony, dedeuplikacja, wersjonowanie, szyfrowanie danych po stronie klienta, delta-sync)
+możliwość ustawienia automatycznej aktualizacji systemu z restartem z poziomu gui, niby pierdoła, ale QNAPa nie stać na to.
-virtualizacja raczkuje. Oficjalny soft od Syno jest na etapie bety (i pewnie w wielu modelach nie będzie dostępny w ogóle), a virtualbox przez całe miesiące nie był aktualizowany tak żeby działał z nowszymi wersjami DSM więc trudno na nim polegać.
-szyfrowanie plików tylko na poziomie folderów współdzielonych, a nie całych volumenów
QNAP:
+wsparcie szyfrowania na poziomie zarówno volumenów jak i folderów współdzielonych
+oficjalny soft do virtualizacji który ma już ileśtam wersji
-brak możliwośliwości ustawienia z poziomu gui automatycznej aktualizacji wraz z restartem systemu.
-brak btrfs

A co Wy wybralibyście na potrzeby firmy, jeśli zmniejszymy cenę sprzętu do 2000 zł? Chodzi mi o konkretne modele :slight_smile: