Synology DS212J - stworzenie serweru mediów - kilka pytań?

Witam,

Jestem zainteresowany kupnem Synology DS212J ( SERWER/DYSK NAS), jednakże mam wiele pytań związanych z tym produktem…

Synology byłby podpięty pod sieć kabelkiem ethernet ( 6 mb/s) wraz z nim dyski zewnętrzne zawierające różnej maści multimedia…W salonie korzystam z Mini-PC działający poprzez WI-FI rozsyłane poprzez dobry extender . Pytanie jakie się nasuwa : Korzystam z programu XBMC (kombajn multimedialny ) założeniem jest łączyć się bezprzewodowo przez ? No właśnie pytanie ? Przez co ? UPnP, SNMP, Bonjour… ? by dotrzeć do mediów na dyskach zewnętrznych podpiętych pod Synology i odtwarzacz je…Jednakże największym zapytaniem jest :

czy poprzez sieć WI-FI ( przez taki sprzęt NAS ) będę mógł płynnie, swobodnie odtwarzać z dysków przez WI-FI filmy zapisane w formacie MKV - FULL HD ? wraz z napisami ? Czy będzie to niemożliwe ? Dyski NAS to fantastyczna sprawa, jednakże obawiam się, że to nie działa tak jakbym chciał :slight_smile: Głównym założeniem są filmy HD + muzyka FLAC . Czy taki sprzęt się sprawdzi w moim przypadku ?

Dziękuję i proszę za wyrozumiałość, gdyż wprost pisząc jestem zielony w tym temacie…

Pozdrawiam.

Zacznijmy od wyjaśnienia kilku wątpliwości:

  1. co to za kabelek “6 mb/s” ? (domyślam się, że ten kabelek - to twoje łącze dostawcy internetu, zaś sam NAS byłby po prostu podpięty pod router/switcha, a ten z kolei poprzez wbudowany modem oraz extender Wi-Fi przesyła sygnał dalej ?)

  2. co masz na myśli pisząc o “dyskach zewnętrznych podpiętych do synology” ? (bo chyba nie myślisz by wykorzystywać synology do podłączania do niego zewnętrznych dysków przy pomocy wbudowanego złącza USB ?)

  3. w jakim standardzie pracuje twoja sieć Wi-Fi, i czy pracuje ona stabilnie (nie myślę tu o zrywaniu połączenia, lecz o stałym poziomie transferu, na który wpływ mają np. obecne w pobliżu inne sieci Wi-Fi, lub urządzenia typu mikrofalówka)

Natomiast to, na co można odpowiedzieć, to kwestia dostępu do udziałów sieciowych - jeśli z komputera uzyskasz dostęp do udziału sieciowego udostępnianego przez NAS, to nie widzę powodu by ten twój kombajn nie mógł odtworzyć plików.

Co do plików muzycznych w formacie FLAC nie mam wątpliwości - ponieważ podobny układ działa u mnie już od 2 czy 3 lat (przy czym w salonie mam podpięty do sieci amplituner a nie komputer). Jeśli zaś chodzi o filmy, to nie mam doświadczeń w tym zakresie, ale wiedza mi podpowiada, że wiele będzie zależało od stabilności łącza Wi-Fi oraz kodeka którym będzie dekodowany sygnał video (MKV - to tylko format kontenera danych).

Zgadza się ! Neostrada 6mb/s

Tak zamierzam, podpiąć swój dysk WD 2TB - w czym jest problem gdybym podpiął pod USB ? Co w tym złego ?

Nie orientuje się jaki to standard, jednakże WI-FI rozsyłanie jest przez dobry EXTENDER marki Netgear, gdzie prędkości utrzymywane są na stałym poziomie w całym domu…

Więc ten kabelek ma znaczenie jedynie w przypadku kiedy zapragnąłbyś zdalnie (przez internet) odtwarzać materiały z dysku.

Złego - to złe określenie. DS212J - ma miejsce dla 2 dysków, więc wypadałoby z tego miejsca skorzystać, choćby dlatego, że USB będzie tu “wąskim gardłem”. Zasadniczo to złącze powinno być wykorzystywane w innych celach niż ten który opisujesz. Zresztą - kwestie wydajności i bezpieczeństwa danych są pięknie przez Synology opisane w instrukcji.

Więc zakładam następujący układ: sygnał zewnętrzny (Internet) wchodzi kabelkiem do liveboxa, do jednego z wolnych portów LAN w Liveboxie podłączysz DS212J (trzeba będzie skonfigurować ustawienia sieci itp. - ale to nie jest nic z czym nie można sobie poradzić). Do Liveboxa masz podłączony kabelkiem (lub po WiFi) extender Netgeara. Można założyć z dużą dozą prawdopodobieństwa że jeśli oba te urządzenia komunikują się ze sobą po WiFi, to wykorzystują do połączenia standard N - co może być o tyle istotne, że standard ten jest wystarczająco szybki by poradzić sobie z transmisją plików multimedialnych. Niestety, w przypadku plików MKV FHD, może się okazać że sygnał może i będzie wystarczający, ale będzie się przytykać któreś urządzenie w tym łańcuszku (kłania się kwestia najsłabszego ogniwa). Ale jak już wspominałem, mam zbyt mało doświadczenia z plikami tego typu bym mógł wydać wyrok. Jeśli zaś chodzi o FLAC - to tu powiem z doświadczenia własnego - nie ma najmniejszego problemu. W tym przypadku wykorzystuję możliwości serwera DLNA, i dzięki temu całą płytotekę mam teraz dostępną w formie cyfrowej i w pokoju, i w kuchni, i w ogrodzie (a także tam gdzie król chadza piechotą - pod warunkiem że zabiorę ze sobą smartfona :wink: )

Dzięki za odp : )

Pytanie z innej beczki :

Czy jest możliwość ? Posiadam 2 komputery : 1 - podpięty kablem telefonicznym pod router wraz z kablekiem ethernet, 2 - MINI-PC łapiący sygnał WI-FI przez EXTENDER. Czy istnieje sposób aby zewnętrze dyski twarde podpięte pod MINI-PC były widoczne w sieci dla komputera numer 1 ? W sposób taki abym mógł kopiować/zapisywać/usuwać pliki z tych zewnętrznych dysków ?

r

Generalnie - tak (choć jest tu znowu trochę niejasności wymagających … pociągnięcia za język - jak np.: “1 - podpięty kablem telefonicznym pod router wraz z kablekiem ethernet” (skoro jest podpięty do routera kablem LAN - to po co i do czego jest podpięty kabelkiem telefonicznym ? obsługuje fax czy co ?)

Zasadniczo temat sprowadza się do udostępniania zasobów sieciowych pomiędzy systemami operacyjnymi. Dość “łopatologicznie” jest to wyjaśnione tutaj: http://www.komputerswiat.pl/poradniki/s … alnej.aspx (choć zachęcałbym raczej byś użył googli - podobnych poradników są setki)