Synology - upload plików przez skrypt bat lokalnie i zdalnie

Witam.

Zapoznaje się właśnie z Synology, z którym nie miałem wcześniej do czynienia i widzę że ma sporo możliwości. Chciałbym go wykorzystać w przyszłości do przechowywania kopii zapasowych małych baz danych.

Obecnie mam ustawiony skrypt, który zrzuca bazę przez mysqldump, pakuje plik SQL w archiwum zabezpieczone hasłem i kopiuje na dysk podłączony do routera (dysk pracuje jako SMB). To wszystko uruchamia się jako zadanie w harmonogramie zadań jako użytkownik z uprawnieniami admina, podczas gdy zalogowane jest zwykłe konto użytkownika.

Jakiej usługi na serwerze Synology mogę użyć, aby ten plik z backupem wrzucił mi elegancko na serwer do wyznaczonego przeze mnie folderu współdzielonego? Z tego co widziałem to CMD obsługuje natywnie FTP, ale nie wiem czy to jest bezpieczna opcja bo nie ma tam żadnego szyfrowania podczas przesyłania danych, a skrypt chciałbym również wykorzystać do wrzucania backupów przez Internet.

Widziałem, że można też użyć Cloud Station, ale to wymaga zainstalowanego dodatkowego softu które chyba musiałoby pracować na tym koncie które jest aktualnie zalogowane, aby zsynchronizować folder z serwerem?

Ja do backupow, akurat MSSQL używam powershell i mapuje zasób poleceniem pushd i odmapowuje poleceniem popd.

Potem polecenie copy-item lub move-item.

Hmmm, zupełnie zapomniałem o istnieniu Powershella… Twój sposób zadziała również w przypadku zasobu zdalnego czy tylko w sieci lokalnej?

Swoją drogą jeśli już jesteśmy przy Powershellu - może on natywnie obsługuje FTPS?

Co masz na myśli zasób zdalny? Chyba nie zamierzasz wystawiać smb na świat? Jesli chodzi o podsieci, to nie problemu, ale musisz użyć IP lub nazwy domenowej, jeśli masz DNS, np. na routerze, między podsieciami nie zadziała Ci nazwa netbios.

Miałem na myśli po prostu o wrzucanie plików gdzieś na serwer przez Internet, nieprecyzyjnie się wyraziłem.

Póki co kombinuję sobie na Xpenology testowo, za pomocą FTP udało mi się osiągnąć zamierzony cel. Aczkolwiek FTP to nie jest zbyt bezpieczna opcja, co myślisz o SFTP na synology? Generalnie wystawianie takiego serwera przy odpowiednim zabezpieczeniu sieci i samego serwera jest ok? Z tego co widzę natywnie Windows SFTP ani FTPS nie wspiera, musiałbym korzystać z zewnętrznych aplikacji.

Nie włączałbym SSH bez potrzeby na Synology. Jak chcesz robić backupy na Synology przez net, to spokojnie możesz użyć ich aplikacji, polecam również syncback.

Tylko czy ich aplikacja zadziała tak jak potrzebuję tj. będzie synchronizować folder jako konto admina, które nie jest zalogowane podczas gdy na komputerze pracuje zwykły użytkownik (który de facto nie może mieć dostępu do tych plików na synology, lokalnie ma przycięte uprawnienia)?

/Edit
Cloud Station Backup niestety nie synchronizuje podczas pracy na innym koncie użytkownika, chyba dlatego że nie działa jako usługa.
/Edit 2
Nie sądziłem, że rozwiązanie może być takie proste. Wystarczy w harmonogramie zadań na koncie admina ustawić zadanko, aby uruchamiał launcher Cloud Station jako admin własnie, niezależnie od tego jaki użytkownik jest zalogowany. Wtedy wszystkie zmiany w folderze synchronizują się elegancko w czasie rzeczywistym, mimo że aktualnie zalogowany user nie ma dostępu ani do chmury, ani do tego folderu :slight_smile: