System alarmowy do domu

Siemka. Przymierzamy się do wyboru systemu alarmowego do domu (który strzegłby dobytku podczas naszej nieobecności). Na co należy zwracać uwagę przy jego wyborze? Jaki wpływ na system alarmowy mają przebywające w domu zwierzęta. Mam tutaj na myśli kota? I ile może kosztować korzystanie z firmy ochroniarskiej. Z góry dzięki za pomoc.

Tu na forum było o założeniu alarmu w domu sprawdź to:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?147964-Alarm-w-domu

Zwracaj na to aby system alarmowy był stabilny. Szukaj wśród sprawdzonych firm np wśród systemów alarmowych Satel-a. Jeżeli chcesz go w przyszłości rozbudować o możliwość sterowania elementami automatyki, to polecam integrę. Jest to system-kombajn. Obsłuży Ci czujki ruchu, czujki ochrony obwodowej, czujki ppoż oraz automatykę domową czyli np rolety antywłamaniowe, oświetlenie, bramy wjazdowe czy nawet ogrzewanie. Komunikacja, sterowanie takimi alarmami zostało to wyjaśnione w tym wpisie: https://www.mieszkajbezpiecznie.pl/artykuly/118,komunikacja-gprs-w-alarmie-domowym/

Sama zawsze byłam ciekawa jak to jest ze zwierzętami przy alarmie :slight_smile:

To zależy od tego jak bardzo czujesz się zagrożony. Jeżeli czujesz się niebezpiecznie lub mieszkasz w niebezpiecznej okolicy, dzielnicy to warto. To czy warto to czysto subiektywne odczucie. Sam wiesz najlepiej w jakim otoczeniu i środowisku mieszkasz.

Nie musisz korzystać z usług ochrony. Możesz zamontować sam system bez wpinania go do systemu firmy ochroniarskiej. Już uruchomienie samego alarmu sprawi, ze złodziej się wystraszy. Jeżeli jednak zdecydujesz się wpiąć swój system do systemu agencji ochrony to polega to na tym, że po uruchomieniu alarmu na miejscu zjawia się patrol grupy interwencyjnej. Cena usług jest różna. Jeżeli zażyczysz sobie, że od momentu uruchomienia alarmu patrol na miejscu ma się zjawić między 3-5 minut cena takiej usługi będzie wyższa. W przypadku fałszywego alarmu również możesz wtedy zapłacić za przyjazd grupy. By nie narażać się na niepotrzebne koszty możesz mieć też w umowie, że po uruchomieniu alarmu zanim nastąpi interwencja grupy otrzymujesz telefon od dyspozytora i wtedy mówisz mu że to fałszywy alarm i dyspozytor odwołuje grupę. Jeżeli nie odbierzesz telefonu od dyspozytora grupa przyjedzie.

Jak się na tym znasz to można spokojnie samemu rozplanować umiejscowienie czujek/kamer. Ale jak nie masz o tym pojęcia to lepiej wezwać do tego fachowców. Obejrzą dom dokładnie, rozplanują gdzie najlepiej umieścić czujki tak by nie było martwych stref poza zasięgiem takich czujek.

Gdyby zamiast alarmu słychać było groźne szczekanie psa…

Ten kto w tym siedzi wie doskonale, ze jak złodziej jest profesjonalistą a nie amatorem to wie doskonale, że psa bardzo łatwo i szybko można uciszyć a z alarmem tak prosto nie będzie. Po pierwsze trzeba wiedzieć gdzie jest syrena (a może być ich kilka, więc uciszenie jednej nie załatwia sprawy). Po drugie nawet jak to się uda złodziej nie wie do kogo już system alarmowy wysłał informację o włamaniu. System alarmowy nie tylko odstrasza syreną ale wysyła na przykład SMSa do agencji ochrony, właściciela alarmu i innych służb (nawet w pewnych wypadkach policji). Pies tego nie zrobi. Zwłaszcza jak dostanie kulkę.

Ale to jest elektronika i pracuje na pewnej częstotliwości. Jak ktoś “w tym siedzi”, to sobie wyłączy zdalnie, zanim podejdzie pod posesję.

… że nie wspomnę https://macgyver.fandom.com/wiki/List_of_problems_solved_by_MacGyver

Najbezpieczniej jest po prostu nie trzymac w domu cennych rzeczy. Sam unikam przetrzymywania gotówki a biżuterię mam w sejfie zamurowanym w scianie. No i nie chwale sie znajomym co mam w domu bo wiadomo, ze włamania są czesto z dania cynku…

System alarmowy również posiadam. W skali budowy domu nie jest to duży wydatek a moim zdaniem psychicznie człowiek czuje się bezpieczniej.
Polecam kontakt z nimi https://www.asd.pl/ Powinni doradzić co wybrać.

W jakim miejscu dobrze jest umiejscowić skrzynkę alarmową?

O tym to powinien decydować ten kto montuje alarm. Na pewno nie przed pierwszą czujką. Skrzynka alarmowa (czyli tam gdzie jest sterownik alarmu) musi być za co najmniej pierwszą czujką (choć im dalej tym lepiej - myślę, że za trzema to optymalna pozycja).

W centralnej części domu tak żeby długości przewodów do czujników były zbliżone. Jeśli chodzi o miejsce to dużo Ci tutaj nie podpowiem bo nie wiem jaki jest projekt domu. Powiniene umieścić skrzynkę w miejscu ukrytym, tak aby potencjalni złodzieje nie mieli do niej dobrego dojścia.

Ze swojej strony polecam kontakt z firmą, która zajmuje sie montażem alarmów.

Powinni Ci doradzic gdzie będzie najlepsze miejsce na montaż systemu alarmowego.