System...czy...RAM

Witam !!

Jakieś 4 miesiące temu kupiłem nowy komputer: Procesor Intel Core 2

Duo 3,2 GHZ, RAM: 1GB, Karta graficzna GF 8600XT i System Operacyjny

Windows Vista Home Premium (w zestawie - nie było możliwoście zmiany).

I po tym czasie reinstalowałem go 2 razy, ponieważ “mulił”,

cały czas szukał coś w internecie. Zaczynało mnie to “wkurzać”, myślę że to

sprawa RAM’u (w końcu taki system musi dużo brać) - testowałem

programem AIDA32 i wyszło, iż sam system zabiera jakieś 660MB/1GB

pamięci RAM.

I tak więc się zastanawiam czy zakupić ORYGINALNY system Windows XP HE

(który mniej zżera RAM’u, ale kosztuje 240 zł), czy dokupić pamięć 2GB (nie jest, aż tak

drogo DDR2 2GB kosztuje około 110 zł).

Wiem, że to pytanie jest banalne, ale chcę znać opinię

profesjonalistów :-), bo chcę ten komputer mieć na jakiś dłuższy czas,

bo kupiłem go za ponad 4 tysiące złotych.

Oprymizacja i odchudzanie WIndy, ale wątpie, żeby to coś dało bo Vista zżera duzo pamięci. Kup XP-eka.

To już zależy od Ciebie czy chcesz zostać na Viście. Jeżeli dobrze Ci się na niej pracuje i nie chcesz zmieniać to ramy. Ja osobiście zakupiłem XP bo Vista do mnie nie przemawiała. To już zależy od Ciebie. Ja bym dokupił ramu i zmienił na XP xD

Osobiście dokupiłbym ramu, bo jego nigdy za wiele. A przełoży się to nie tylko na działanie systemu, ale i całej reszty aplikacji.

Vista zabiera 300 ramu mnijewięcej a to że pisze że 600-700 to tylko buforuje pamięć a wcale nie zajmuje tyle…

Nie widzę związku między ilością pamięci, a “cały czas szukał coś w internecie”

Wyobraź sobie, że mam 500MB pamięci i nic mi nie ‘szuka w internecie.’.Oczywiście, że 2GB pamięci wystarcza. Przyczyn twoich problemów doszukiwal bym się raczej w oprogramowaniu zainstalowanym za twoim przyzwoleniem, ale być może bez twego przyzwolenia.

Zgadzam się całkowicie. A jeżeli już naprawdę wybierał między RAMem a Windowsem to ja bym kupił RAMy. Vista czy tego chcemy czy nie i tak w końcu stanie się standardem. A jak było z XP? Jak na tamte czasy też miał nie małe wymagania i wiele programów nie chodziło… Większość nie chciała się na niego przesiadać z Windows 98. Sam obecnie korzystam z Visty i muszę przyznać że pracuje mi się wyśmienicie. Mam 2 GB RAMu i system wcale mi wolno nie chodzi - wręcz przeciwnie. Nie odczuwam rzadnej różnicy między Vistą a XP na tym samym sprzęcie. A RAM zawsze Ci się przyda. Decyzja oczywiście należy do ciebie.

Kupiłbym na twoim miejscu ramy, ponieważ mi przy 1GB czasem pisze, że jest za mało pamięci. Pozatym i tak kiedyś dokupisz jeszcze 1GB ramu, więc kupuj ram. :slight_smile: