System dla starego komputera

Na swoim laptopie mam Se7ena, ale mam też bardzo, bardzo stary komputer:

Intel Coleron CPU 2.80GHz,

256MB RAM,

NVIDIA GeForce FX 5200

Jaki polecicie system na dziadka? Nie przyjmuje wypowiedzi typu “Wyrzuć ten złom”. Niestety XP po zainstalowaniu oprogramowania: Chrome, FF, AQQ, FormatFactory, OpenOffice (edytor tekstu tylko), przeglądarka PDF, VLC media player, 7-zip i właściwie nic więcej - nie działa zadowalająco… (OO zainstalowałem niedawno, bez niego też było źle). Nie ma żadnych wirusów czy coś - Esetem skanowałem.

Dlatego chciałbym się zapytać, jaki polecacie OS na coś takiego. Że XP działa źle, a cofać się nie chcę, pozostaje chyba LINUX. Jest jakaś specjalna dystrybucja na złomy?

Dziwne, że XP chodzi, bo chodzi… spełnia zalecane wymagania.

W Google szukałem… polecają Debiana. Co myślicie?

Sprawdź PW , poza tym dołóż jeszcze jedną kość 256 mb i będzie OK .

Ja też polecam Debiana. Jest to ogólnie dobry system i wciąż rozwijany. Z innych wartych uwagi jest również Ubuntu ( http://www.ubuntu.com/ )

Win XP wymaga minimum 256 ramu, procesor masz całkiem poprawny, grafika też wystarczająca do codziennej pracy na komputerze.

Dołączam się do kolegi wyżej, włóż w komputer jeszcze 512 lub spraw sobie nawet 1gb, a gwarantuje ci, że XP będzie śmigał aż miło a nawet w nieco starsze gry będziesz mógł pograć. Jest to koszt max. 100 zł.

Debian też jest dobrym rozwiązaniem jednak twoim wąskim gardłem jest RAM w tym komputerze tkóry “blokuje”.

Linux Mint XFCE lub MINT LDXE , może być też Ubuntu z tymi środowiskami, lub Mandriva LDXE

Dziękuję serdecznie wszystkim za rady. Prawdopodobnie dokupię sobie z 256 lub 512 MB RAM. Tym bardziej chętnie, że część sterowników do wiekowego już sprzętu nie jest dostępna dla linuxa. Temat właściwie już do zamknięcia :). Pozdrawiam!