"system halted", acpi=off-można bez tego?

(Julek94) #1

Witam. Wiem że może to troche nudne ale mam pewien problem. Mój laptop z podpisu, nie działał na baterii ani na Debianie ani na Ubuntu. Doradzona mi skorzystać z opcji acpi=off. Wszystko świetnie, działa na baterii ale... nie działają mierniki temperatur, procesor działa ciągle na full i najważniejszy problem: ani Debian Testing ani Ubuntu nie wyłączają się. Widze komunikat(ubu 9.04):"[15642.996032] System halted.". i koniec system tak się zatrzymuje. Wcześniej wydaje dźwięk podobny do blokowania głowicy dysku. Czytałem coś o noacpi, i podobnych jednak nawet po przetłumaczeniu nic z tego nie rozumiem :frowning: ma ktoś jakiś pomysł? Może w Debianie Sid nie ma tego problemu? Może zgłosić błąd twórcom(nie jestem orłem z angielskiego niestety)?

-- Dodane 25.08.2009 (Wt) 14:24 --

znalazłem jeszcze tą stronke http://forums13.itrc.hp.com/service/for ... Id=1172060

(Brtx) #2

Eee, jak to mówią - albo rybka albo akwarium.

To co opisujesz to standardowe zachowanie przy parametrze kernela "acpi=off". Po ogłoszeniu "System halted" naciskasz guzik i wyłączasz prąd.

Albo jest acpi albo go nie ma. Możesz co najwyżej spróbować innej dystrybucji, która lepiej obsługuje sprzęt (SuSE, Mandriva) i może będzie lepiej?

Nie ma czegoś takiego jak noacpi (jako parametr kernela, a jeśli nawet jest, to robi dokładnie to samo co acpi=off), jest noapic

ACPI = Advanced Configuration and Power Interface

APIC = Advanced Programmable Interrupt Controllers

Co do czujników, być może zainstalowanie lm-sensors coś pomoże?

PS.: Z linku, który podałeś sprawdź sobie kolejno z tych opcji (zamiast off)

noirq -- do not use ACPI for IRQ routing

strict -- Be less tolerant of platforms that are not strictly ACPI specification compliant.

(roobal) #3

Jest taki parametr w opcjach jądra :slight_smile:

Pozdrawiam!

(Brtx) #4

Przepraszam za OT ale...

...doczytałeś to, co pisze w nawiasie? Zastanawiam się tylko jaki sens jest w wyrywaniu zdania z kontekstu.

Proszę abyś napisał co ten parametr robi skoro istnieje i czym różni się od acpi=off :-s

Człowiek uczy się całe życie a chętnie się tego dowiem - no i julek94 pewnie też podziękuje :slight_smile:

~~~~

Dla ułatwienia dodam, że z opcją "noacpi" kernel uruchamia ACPI, startuje także daemon apcid.

Przy acpi=off nic takiego nie ma miejsca, a daemon się nie uruchamia.

(ArchLinux 2009.08)

~~~~

(Kaka') #5

W kernelu możesz użyć zarówno "noacpi" jak i "acpi=off". Różnica polega na tym, że "noacpi" wykonuje (przynajmniej teoretycznie) to samo co "acpi=off", a w przypadku "acpi=argument", mamy możliwość wybrania innych argumentów dla opcji "acpi", np. force.

(Julek94) #6

noirq - działa zmiana częstotliwości procka, występuje "zamieranie"-komp nie działa na baterii

strict - jak wyżej....

Jakieś pomysły?

Ciekawi mnie jeszcze jedna drobnostka, z neta korzystam bezprzewodowo a dioda o wifi się nie pali, na Viście zawsze się świeciła a na 7 też bywało różnie.

(roobal) #7

Tą diodą się nie martw, w laptopie mojej Mamy też jest tak samo, że na Viście dioda mruga a na Debianie w ogóle nie świeci ale wszystko działa tak samo jak pod Vistą.

Pozdrawiam!

(Brtx) #8

Koledzy! Wyjaśnimy ostatecznie kwestię "noacpi" - parametr ten robi dokładnie to co parametr "dupablada" - żeby nie było sprawdziłem (empirycznie i praktycznie) oba. A co robi? Nic nie robi.

A na pewno nie wyłącza podsystemu ACPI. Generalnie "noacpi" to wg mnie wynik:

1) nie umiejętności czytania (czytania wzrokiem) -- noacpi vs noapic -- i kiepskiej pamięci człowieka,

2) orżnięty parametr pci=noacpi,

3) nawet Google po wpisaniu hasła "noacpi" podpowiada czy czasem nie chodziło nam o "noapic".

Jak ktoś nie wierzy niech spróbuje wpisać sobie ten parametr do kernela.

Co do problemu -- przypomniałem sobie, że podobne problemy miałem ze swoim laptopem na samym początku - nie wykrywał baterii, głupiał podczas włączania/wyłączania zasilania - zaktualizowałem BIOS i pomogło choć nie bardzo wiem czemu. Poza tym zostaje Ci opcja z inną dystrybucją, nie musisz instalować, np.: Mandriva One działa jako LiveCD. Warto sprawdzić choćby dla samego przekonania się czy to wina dystrybucji czy faktycznie nieobsługiwanego sprzętu.

(Julek94) #9

Co do dystrybucji to wolał bym na razie pozostać przy Debianie i pochodnych. Jakoś się już przyzwyczaiłem...

co do problemu, to nie można zrobić czegoś w stylu acpi bez acpi? chodzi mi o to żeby zostawić parametr acpi=off w grubie i doinstalować jakiś pakiet odpowiedzialny za regulacje częstotliwości procka itp. Nie wiem tylko czy z wyłączonym acpi coś takiego by działało....

Diodami od wifi sie nie przejmowałem bardziej ciekawiło mnie dlaczego tak się dzieje, za uruchamianie "świecidełek" chyba bios jest odpowiedzialny a nie system....

p.s W Sidzie nie ma jakichś nowszych(albo starszych) jąder czy czegoś co było by wstanie pomóc w moim problemie? Aktualizacje boisu wolał bym raczej robić w ostateczności.

(Brtx) #10

Nikt Ci nie mówi, że masz się przesiadać, a sprawdzić chyba możesz. Chyba, że nie chcesz.

Co do sterowania pracą procesora, niestety wydaje się iż ACPI jest niezbędne :frowning: Daemon to cpufreq

Do tego programy: cpufrequtils. I jest komplet. Opis (do Archa) znajduje się tutaj: http://wiki.arch-linux.pl/wiki/Cpufreq

W starszych jądrach może być jeszcze gorzej, zawsze możesz sobie sciągnąć starsze źródła i skompilować by sprawdzić (tudzież użyć kernelcheck - poszukaj w Googlach). Przejrzyj sobie changelog do BIOS-ów, o ile takie są udostępnione, być może okaże się, że jednak warto.

Za dużo "może" :wink:

(Julek94) #11

Możesz i chcesz, jedynym problemem jest tu(na razie) brak Mandrivy. Postaram sie ją skombinować, ściąganie u mnie raczej nie wchodzi w gra, z takim łączem.....

szczerze mówiąc to jestem przekonany że warto, jednak każdy kot ma i ogon. Tym ogonem będzie to że mój laptop nie posiada dual biosu, prawie wszyscy narzekają na serwis Asusa w Polsce , do tego nie wiem jak było by z naprawą po ewentualnej nieudanej aktualizacji.....

(Brtx) #12

Jakaś wersja tego laptopa została zaraportowana, że działa pod Ubuntu 8.04: https://wiki.ubuntu.com/LaptopTestingTe ... F5V-AP097C

Co do BIOS-u to jest tak - przejrzałem historię za Ciebie i niestety change log (3 wersje), bardzo skąpy w słowa, nic nie wspomina o usprawnieniach pod systemami *nix. Najstarszy jest 212 (2007) później 215 i 216 z końca 2008.

Owszem, szansa, że coś się zwali zawsze jest ale:

1) Program do zaktualizowania BIOS-u i tak najpierw sprawdzi obraz

2) Nie grozi Ci nagła przerwa w dostawie prądu (o ile bateria naładowana)

Nie namawiam Cię do niczego, jedynie uważam, że lekko panikujesz :wink:

(dragonn) #13

http://forum.arch-linux.pl/viewtopic.ph ... 996#p41996

To chyba podobny problem, tam piszą coś o dsdt:

http://acpi.sourceforge.net/dsdt/index.php

Może uda ci się coś wykombinować.

(nintyfan) #14

Spróbuj może w linii parametrów jądra podać

acpi_osi=Linux

Może to coś da?

-- Dodane 12.09.2009 (So) 22:38 --

Aha. Dodatkowo acpi musi być włączone, więc podaną przeze mnie linijkę wrzucasz zamiast acpi=off

(Julek94) #15

to tak, w miejsc gdzie znajduje się obecnie acpi=off wklepuje: najpierw "apm=off" enter, b. System wstaje, działa(ręczna) zmiana częstotliwości procka, po odłączenie zasilania "efekt zamierania". dokładnie tak samo jest po wpisaniu "acpi_osi=Linux"

Na stronie głównej był news o nowym jądrze chyba 31. Może ono coś zmieni? zgodnie z wcześniejszą radą postaram się też dzisiaj sprawdzić Mandrive One(jak kolega mi ściągnie...)

(dragonn) #16
acpi=noirq

Spróbuj tego.