System na 2 dyskach

Hej

Przejrzałam forum niby juz cos wiem ale w sumie to na partycje dzielić umiem wgrac system umiem

no wiec tak

mam nowy komputer od miesiaca byly 2 dyski 40 gb stary i 160 gb nowy

na 40 była muzyka a 160 podzielony na poł i na jednej był system

jakiś wirus zaatakwal i nie chciał saie wogóle wlaczyc

weszlam do biosa nic sie nie dalo zrobić tylko bardziej zachrzaniłam nie dalo sie wgrać windowsa bo jakieś dyski nie systemowe czy cos

przypomnialo mi sie ze mam jeszcze jeden dysk na ktorym był kiedyś system wgrany no i odpięłam tamte 2 dyski

i wpięłam tylko ten 3 dysk ktory jest podizelony na 10 gb i 30 gb

i w moim kompie jest tak że jest tylko jedno wejście na starego typu dyski a ja mam starego typu ten co jest teraz z windowsem i ten co mam muzyke

wlozylam 160 sformatowałam i działa

chce podpiac dysk z muzyka tylko nie wiem jak

Chce to zrobić tak: wypiać ten obecny wgrac system na tej 160 podpiąć dysk z muzyka pozgrywac na plytki sformatować ktorys dysk z tych starych i żeby mi slyzył jako dysk na system tylko co bedzie z tym systemem na 160 ;>

jak podepnie 2 dyski na ktorych bedzie system da sie wejść w biosa i je sformatowac??

Nie wiem czy to brzmi zrozumiale… mam nadzieje na jakas pomoc :slight_smile: :smiley:

Dodane 25.05.2009 (Pn) 23:01

a noi nie d asie teraz odpiac tej 160 i podpiac dysku z muzyka bo nie mam wejścia :confused:

O matko, koleś ale namieszałeś xD Masz szczęście że da się to naprawić :slight_smile:

Są 2 rodzaje dysków:

  • nowe SATA z malutkim wejściem

  • stare ATA/IDE z wejściem pod szeroką(zazwyczaj szarą) taśmę.

W nowych płytach głównych jest zazwyczaj od 2- 8 wejść na dyski SATA, a tylko 1 na dysk ATA - pod które wejście idzie taśma z 2 wyjściami, czyli możemy podłączyć 2 Dyski ATA, lub 2 stacje dysków typu DVDROM, CDROM, CDRW, DVDRW ( ostatnie 2 nagrywarki), lub po prostu pomieszać, jeden dysk ATA i dajmy nagrywarka DVD :slight_smile: To tyle na temat dysków :slight_smile:

To dlaczego nie możesz uruchomić instalki Windows’a wywodzi się z tego że na 99% wyłączyłeś boot’owanie z dysków DVD/CD.

A na 1% wywodzi się z tego, że nie masz już partycji podstawowej a windowsa na logicznej nie wgrasz bo bedzie wywalal blad brak partycji systemowej.

Dodane 25.05.2009 (Pn) 23:51

Włączy się system z tego dysku który jest ustawiony w biosie (albo złączke na dysku) jako primary

Proszę zmienić temat na konkretny, opcja EDYTUJ i popraw.JNJN