System na dwóch dyskach?

Cześć,dostałem nowy komputer z dyskiem C i E. Przy nazwie C jest ikona systemowa,ale pliki na dysku E wprowadziły mnie w błąd.Na dysku E i C mam pliki systemowe.Czy mogę bezpiecznie z któregoś dysku je usunąć ? Czy liepiej zrobić format ?

 

 

http://i.imgur.com/RMxKkpp.jpg

 

http://i.imgur.com/pbCo6XX.jpg

Nie możesz usunąć, bo możesz już nie uruchomić komputera. Z drugiej strony, w przypadku otrzymania używanego komputera reinstalacja systemu (co najmniej) to podstawa. A jeszcze lepiej, całkowite wymazanie dysku, np. tak: http://forum.dobreprogramy.pl/wymazanie-dysku-twardego-programem-activkilldisk-t367772/ i zainstalowanie systemu od nowa. Nigdy nie wiesz co poprzednik z tym dyskiem wyczyniał!

Znaczy ten komputer jest składany od nowa prawdopodobnie jest po formacie bo nic na nim nie było,tylko te dwa dyski zapełnione.Czyli najlepiej jak zrobie na nim format ?

Nie formatuj całego dysku tylko partycje nie systemowe.  Windows7 zazwyczaj ustawia literę c partycji z której jest uruchamiany. Win+r wpisz cmd, potem wpisz

echo %systemdrive%

 prawdopodobnie będziesz miał c, więc resztę będziesz mógł śmiało usunąć (lub jeśli nie masz na tych partycjach żadnych plików użyć opcji formatuj z menu kontekstowego).

Tak, zrób reinstalację systemu, ale jeśli masz dwa dyski fizyczne (bo tak rozumiem), to ten, na którym nie ma być systemu odłącz od płyty głównej i zasilania. Podłącz go dopiero po zainstalowaniu systemu na jednym dysku. Jeśli pozostawisz podczas instalacji systemu podłączone dwa dyski, to na obu znajdą się pliki startowe.

No mam tak,że ten 500GB (dysk E), jest podłączony do komputera.Czyli wystarczy ,że ten dysk zformatuje ( czyli ppm na dysk,właściwości i formatuj ) i pliki zostaną usunięte , a system będzie działał tak jak działa ? BO z tego co rozumiem,raczej nie da się mieć tego samego systemu działającego na dwóch dyskach i ten ‘‘system’’ na dysku E jest jakby kopią roboczą? lub przywracaniem systemu ?

Jeśli masz dwa dyski fizyczne, to sformatowanie w ten sposób (jak napisałeś) dysku 500 GB może być niemożliwe (system odmówi!) lub też po sformatowaniu tego dysku “na silę” system się ponownie nie uruchomi. Próbuj! Co najwyżej będzie Cię czekała reinstalacja w sposób jak opisałem wyżej.

 Co to znaczy dyski fizyczne ?

No dwie sztuki odrębnych dysków twardych zamontowanych do komputera. Jak masz dwie sztuki, to masz dwa dyski fizyczne (a nie wirtualne).

Jeden np. z partycją C, a drugi z partycją E. Od początku tego nie wiem.

Dysk E to ten co ma 500GB,otworzyłem komputer i faktycznie jest tylko jeden wpięty do komputera,ma napisane na sobie 500GB.Czyli wychodzi na to ,że C to jest wirtualny ?

No to OK! Wobec tego sformatuj partycję E (czyli dysk wirtualny E). Jeśli coś pójdzie nie tak, to pozostanie Ci niestety tylko reinstalacja systemu na obecnej partycji C.

Sformatowałem dysk E, wszystko na nim usunięte.Jak sprawdzić czy wszystko działa ? Tzn, Gra którą zainstalowałem na dysku C działa bez zastrzeżeń,komputer włącza się tak jak się włącza.Coś się może później stać,jakieś bluescreen’y czy coś takiego ?

Jak gra działa, to wszystko działa! Nic się już złego nie stanie. Powodzenia!

Dzięki wielkie za pomoc, w razie czego będę pisał :slight_smile:

 

 

Do zamknięcia.