System na dwóch partycjach, chce zrobić reinstalacje Lenovo


(krzysieeek21) #1

Prawie jestem pewien ze system jest na 2 partycjach koleżanka używając kompa coś porobiła i teraz chce jej przywrócić wszystko do ustawień fabrycznych. jak to zrobić??

umieszczam loga z OTL (moze pomoże) ocenic sytuacje

extras

http://www.wklej.org/id/672605/

otl

http://www.wklej.org/id/672613/

obraz


(adam9870) #2

No domyślnie system jest na dwóch partycjach, jedna mała partycja 100 MB (na pliki rozruchowe), druga partycja która jest widoczna w oknie Komputer pod literą np. C.

Coś z tym wstawieniem loga z OTL się nie udało, można spróbować wrzucić na wklej.org. Osobiście wolałbym zrzut ekranu z:

proszę wcisnąć jednocześnie klawisz logo Windows + R

w oknie “Uruchamianie” proszę wpisać diskmgmt.msc i kliknąć OK

proszę zrobić zrzut ekranu i pokazać na forum.

Dodane 18 stycznia 2012 23:26:30

C - partycja systemowa

D - partycja na dane? nie wiem co tam jest

partycja 14 GB - prawdopodobnie partycja odzyskiwania utworzona przez producenta laptopa (za: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic241956.html)

Generalnie: polecam albo instrukcję obsługi do laptopa i odzyskanie systemu z partycji recovery (przy czym od razu mówię, że nie znam wpływu działania reocvery na układ partycji - nigdy nie odzyskiwałem systemu z recovery). Albo: płyta instalacyjna z systemem (może została dołączona, może kolega pożyczy? itp.), nawet spartycjonowanie całego dysku od początku (wcześniej zrobienie sobie kopii zapasowej ważnych danych) i instalacja z kluczem z naklejki (w laptopach jest ona pod spodem, w komputerach stacjonarnych na obudowie). Polecam w tym zakresie wszelkie poradniki “Instalacja Windows Vista, krok po kroku”, np. http://lajfmajster.pl/2009/01/31/instal … k-po-kroku

Jeżeli na ekranie: http://s2.blomedia.pl/lajfmajster.pl/im … ista_8.jpg kliknie się “opcje dysku (zaawansowane)” to istnieje możliwość usunięcia wszystkich partycji z dysku po kolei (opcja "Usuń). A później utworzenia nowych (opcja “Nowy” czy coś w tym stylu). Następnie na liście zaznaczamy partycję, na której ma zostać zainstalowany system - klikamy Dalej.

W międzyczasie polecam artykuł: http://www.dobreprogramy.pl/Czemu-Vista … 11413.html

W razie problemów z aktywacją przez Internet, może być potrzebna aktywacja przez telefon.

http://blogs.technet.com/b/mkedziora/ar … ienta.aspx

Pozdrawiam. :slight_smile:


(krzysieeek21) #3

koleżance zależy tylko na tym by to zrobić żeby było wszystko ok przeniiosła wszystkie dane na przenośny dysk cudem jej sie to udalo przez system awaryjny. teraz komputer sie uruchamia ale ogólnie jak mówiła źle działa. nie ważne są partycje dane itp

nie wiem jak zrobić z recovery i kod pod spodem jest wytarty :confused: hehe :smiley:

czy do przywrócenia ustawień fabrycznych potrzeba kodu instalacyjnego???


(adam9870) #4

Istnieje możliwość odczytania klucza :

http://www.dobreprogramy.pl/System-Info … 13062.html

Oprogramowanie - Licencje

Sam program jest bezpłatny, a mnie zainteresował kiedyś z uwagi na możliwość odczytywania temperatur sprzętu (Sprzęt - Sensory).

przy czym: klucz, który znajduje się pod spodem laptopa często bywa różny od tego, pod którym działa laptop z zainstalowanym już systemem. Ja zawsze instalowałem Windowsa z kluczem spod laptopa i musiałem co najwyżej aktywować system telefonicznie.

Co do recovery (oczywiście, jest to opinia niezwykle subiektywna):

  1. Jeżeli instalujemy system sami, to otrzymujemy sam system, bez żadnych dodatkowych programów itp. których często nieużywamy a zwykle niepotrzebnie zajmują zasoby. Jednak dobrze jest przed instalacją systemu wejść na stronę producenta laptopa i poszukać sterowników do audio, lan, chipset itd. i zapisać je np. na pendrive czy zewnętrzny dysk, a po zainstalowaniu systemu przystąpić do instalacji sterowników.

  2. Jeżeli instalujemy system z partycji recovery, otrzymujemy system ze wszystkimi dodatkami, programami do wszystkiego i do niczego itd.

Właśnie o tym jest felieton: http://www.dobreprogramy.pl/Czemu-Vista … 11413.html

Żeby odzyskać system z partycji recovery, potrzebny może być przede wszystkim utworzony wcześniej obraz systemu (nie wiem czy takowy został, u mnie na laptopie ta partycja była pusta :wink: ). Jeżeli został utworzony (w Lenovo jest jakiś program do tego zainstalowany w systemie), to trzeba go już tylko odzyskać. Jednak Ty masz laptopa pod ręką, więc laptop + Google, ew. instrukcja. Może uda się coś wykombinować.

Nie wiem czy potrzebny jest kod, to nie jest instalacja systemu, tylko jego odzyskanie. W każdym razie kod, który można odczytać poprzez program, o którym wspominam na początku swojej wypowiedzi, warto sobie zapisać w bezpiecznym miejscu na przyszłość.


(krzysieeek21) #5

temat do usunięcia lub zamknięcia

pozdro